Uncategorized

Krotko i zwiezle; wiadomosci z Izraela dzien po dniu 24.4 – 25.4


Izraelskie władze aresztowały jordańskiego parlamentarzystę pod zarzutem przemytu setek sztuk broni i prawdopodobnie złota do Judei i Samarii – ujawnił w niedzielę Amman.


Czołgi Sił Obronnych Izraela ostrzelały posterunek syryjskiej armii wykorzystywany przez irańską organizację terrorystyczną Hezbollah, co jest drugim takim incydentem w ciągu ostatnich tygodni.


Prezydent Izraela Isaac Herzog ogłosił w nocy rozpoczęcie procesu konsultacji ze światowymi Żydami, poprzedzającego inicjatywę utworzenia ogólnoświatowej żydowskiej rady doradczej przy Urzędzie Prezydenta.


Sąd Najwyższy Izraela, działający jako Najwyższy Trybunał Sprawiedliwości, uchylił w niedzielę decyzję Ministra Obrony Yoav Gallanta i nakazał mu zezwolenie Palestyńczykom na przekroczenie Zielonej Linii w celu wzięcia udziału w corocznych obchodach Dnia Pamięci.


Premier Izraela Benjamin Netanjahu pracuje za kulisami, aby uzyskać poparcie dla planowanego na czwartek “protestu miliona osób”, który ma być wyrazem poparcia dla inicjatywy jego rządu dotyczącej reformy sądownictwa.


14 maja 1948 roku Dawid Ben-Gurion ogłosił powstanie państwa Izrael. Od tego czasu piąty Ijar w kalendarzu hebrajskim obchodzony jest jako Jom Ha’atzmaut, czyli Dzień Niepodległości Izraela.


izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 16 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń.


Liczba ludności Izraela wynosi 9 727 000, według danych opublikowanych przez Centralny Urząd Statystyczny w poniedziałek, w przeddzień Dnia Niepodległości.


Pięciu Izraelczyków zostało rannych w poniedziałek po południu, kiedy terrorysta wjechał samochodem w tłum ludzi w pobliżu ruchliwego rynku Machane Yehuda w Jerozolimie.


Jason Greenblatt, były specjalny wysłannik do Izraela i świata arabskiego w administracji Trumpa, dołącza do think tanku Jerusalem Center for Public Affairs jako starszy dyrektor ds. dyplomacji arabsko-izraelskiej.


Izrael rozpoczął obchody Dnia Pamięci w poniedziałek wieczorem, kiedy w całym kraju zabrzmiała 1-minutowa syrena okolicznościowa.


Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaproponowało zorganizowanie szczytu w Izraelu w celu wynegocjowania zakończenia krwawego konfliktu między rywalizującymi frakcjami wojskowego rządu Sudanu, w którym zginęły już setki osób


Prezydent USA Joe Biden ogłosił, że będzie ubiegał się o drugą kadencję, prosząc wyborców, aby dali mu czas na “”skończenie zadania””.


Ambasador USA w Izraelu Tom Nides złożył we wtorek hołd “odważnym” żołnierzom izraelskim, którzy oddali życie w obronie kraju


Ambasador Jordanii w Izraelu Ghassan Majali odwiedził we wtorek jordańskiego parlamentarzystę Imada al-Adwana, który został aresztowany przez władze izraelskie za próbę przemycenia broni do Samarii.


Premier Izraela Benjamin Netanjahu wezwał we wtorek wszystkich obywateli, by “zjednoczyli się i stanęli jak bracia”, przemawiając podczas głównej uroczystości państwowej z okazji Dnia Pamięci.


Izrael wystosował oficjalną propozycję do walczących generałów w Sudanie, proponując mediację w sprawie długoterminowego zawieszenia broni między zwaśnionymi stronami.


Stały przedstawiciel Izraela przy ONZ Gilad Erdan wyszedł we wtorek z posiedzenia Rady Bezpieczeństwa w sprawie Palestyńczyków, aby zaprotestować przeciwko temu, że spotkanie odbywa się w Dzień Pamięci Izraela.


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.