Uncategorized

Krotko i zwiezle; wiadomosci z Izraela dzien po dniu 18.6 – 19.6


Izrael sprzedał na eksport produkty obronne o rekordowej wartości 12,6 mld USD w 2022 r. Systemy bezzałogowych statków powietrznych (UAV) i drony stanowiły 25% eksportu, a następnie pociski, rakiety i systemy obrony powietrznej na poziomie 19%.


Departament Stanu ogłosił, że zastępca sekretarza stanu ds. bliskowschodnich Barbara Leaf spotka się z przedstawicielami władz Izraela.


Organizacja Fatah grozi przemocą, jeśli Izrael rozpocznie operację wojskową w Samarii lub wprowadzi podział Wzgórza Świątynnego.


Pomimo twierdzeń USA, że doniesienia o nowym porozumieniu z Iranem nie są dokładne, Izrael twierdzi, że prezydent Biden jest zdeterminowany, aby osiągnąć porozumienie z Teheranem.


Rzecznik armii ppłk Daniel Hagari powiedział, że Siły Obronne Izraela kontynuują działania w rejonie Dżeninu, których celem jest ewakuacja uszkodzonych 7 pojazdów wojskowych. Przez cały czas dochodzi tam do starć z terrorystami.


Ministrowie zdrowia Izraela i Maroka podpisali protokół uzgodnień w celu promowania współpracy między krajami.


Naczelny rabin Ukrainy Mosze Azman powiedział: “Jestem dumny z prezydenta Zełenskiego, że nie uciekł i robi wszystko, by pomóc narodowi ukraińskiemu. I nie tylko ja. Myślę, że cały świat jest z niego dumny. W Ukrainie nie ma neonazistów. Są porządni ludzie, którzy bronią swojej ojczyzny.”


W dyskretnych rozmowach między Arabią Saudyjską a Izraelem, w których pośredniczą Stany Zjednoczone, Rijad uzależnił normalizację stosunków z Jerozolimą od ustanowienia cywilnego programu nuklearnego, a także solidnego paktu obronnego z Waszyngtonem


Eliminacje do mistrzostw europy w pilce noznej

Izrael – Andora 2 : 1


Premier oskarża opozycję o wykorzystywanie negocjacji w Rezydencji Prezydenta do tracenia czasu po ich wstrzymaniu.


Bezprecedensowa inwestycja: Intel otworzy nową fabrykę w Izraelu, inwestując 25 miliardów dolarów


Izrael wydał wstępną zgodę na rozwój pola gazowego u wybrzeży Strefy Gazy, zaznaczając jednocześnie, że będzie to wymagało koordynacji w zakresie bezpieczeństwa z Autonomią Palestyńską i sąsiednim Egiptem.


Sąd Najwyższy wydał postanowienie warunkowe przeciwko ustawie o kompetencjach Ministra Bezpieczeństwa Narodowego w sprawie wniosku złożonego przez Ruch na rzecz Jakości Rządu i stwierdził, że państwo musi się do niego ustosunkować w ciągu 90 dni.


Maronicki patriarcha Bechara Boutros al-Rai skrytykował niepowodzenie w wyborze nowego prezydenta po tym, jak Hezbollah ponownie zablokował głosowanie.


Stany Zjednoczone przesłały do Izraela wiadomość, że Forum Negev, które miało odbyć się na początku lipca w Maroku, zostanie przełożone z powodu ogłoszenia planów budowy około 4500 mieszkań w osiedlach na Zachodnim Brzegu.


Szef Partii Jedności Narodowej Benny Gantz odniósł się do planów premiera Benjamina Netanjahu, aby kontynuować prace legislacyjne nad proponowaną reformą sądownictwa, mówiąc, że wysiłki na rzecz dialogu “ustaną”, jeśli to zrobi


IDF poinformowały że dwóch żołnierzy IDF i pięciu funkcjonariuszy policji granicznej, odniosło niewielkie lub umiarkowane obrażenia podczas starć z palestyńskimi terorystami w Jenin i zostało przetransportowanych do szpitala.


Katar i Zjednoczone Emiraty Arabskie zgodziły się na przywrócenie przedstawicielstwa dyplomatycznego między tymi krajami, ponieważ ich ambasady zostały ponownie otwarte


For the first time since the 2nd Intifada, IDF uses attack helicopters to engage terrorists in Samaria.


Czołowy urzędnik PA grozi innymi środkami i decyzjami w odpowiedzi na decyzję o przyspieszeniu procesu wydawania zezwoleń na budowę w Judei i Samarii.


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.