Uncategorized

Tekst przemówienia kanadyjskiego premiera w Kneseci

Sciagniete z portalu Erec Izrael

 Premier Kanady Stephen Harper wystąpił w Knesecie.

kanadan

Panie Premierze, Panie Przewodniczący Knesetu, Panie Prezesie Sądu Najwyższego, Panie Przewodniczący Opozycji, Panie i Panowie Ministrowie, Posłowie, Dostojni Goście, Panie i Panowie,

SZALOM. I dziękuję wam za zaproszenie mnie do złożenia wizyty w tym niesamowitym kraju. Szczególnie dziękuję za możliwość wystąpienia przed Knesetem. To jest naprawdę ogromne wyróżnienie.

I jeśli mogę, Panie Przewodniczący Knesetu, to chciałbym w imieniu mojej żony Laureen oraz całej kanadyjskiej delegacji podziękować rządowi i narodowi Izraela za ciepło waszej gościnności. Sprawiliście, że czuliśmy się szalenie mile widziani. Od razu poczuliśmy się jak w domu.

Panie i Panowie, Kanada i Izrael to najwięksi z przyjaciół i najbardziej naturalni sojusznicy.

I jeśli będziecie dla mnie pobłażliwi, to pozwolę sobie zaproponować wam moją refleksję nad tym co sprawia, że związki między Kanadą a Izraelem są takie wyjątkowe i doniosłe. Dlatego, że nasze związki są bardzo silne.

Przyjaźń między nami jest głęboko zakorzeniona w historii i karmiona jest przez wspólne wartości, a jest celowo wzmocniona na najwyższych poziomach handlu i sprawowania rządów jako wyraz mocno kultywowanych zobowiązań.

Dlatego działa od wielu lat wspólne porozumienie handlowe między Kanadą a Izraelem; ten układ już dawno udowodnił, że jest tego warty. Eliminacja ceł na towary przemysłowe i niektóre towary żywnościowe, doprowadziła do podwojenia wartości naszego wzajemnego handlu. Jednak to tylko wierzchołek ekonomicznego potencjału w naszym związku. Chcę pogłębiać i poszerzać naszą wzajemną wymianę handlową i horyzont inwestycyjny.

Podobnie się dzieje w naszej wojskowości, bo dzielimy się wiadomościami wywiadowczymi i technologią. To również przynosiło korzyści naszym krajom. Przykładowo podczas kanadyjskiej misji w Afganistanie używaliśmy izraelskiego sprzętu rozpoznawczego, który ocalił życie wielu kanadyjskim żołnierzom.

Nasze związki są ważne i zbudowaliśmy między nami solidne mosty.

Aby naprawdę zrozumieć specjalne związki między Izraelem a Kanadą, to trzeba spojrzeć na związki przyjaźni i pokrewieństwa, a nie tylko na sprawy handlowe i państwowe.

Żydzi mieszkają w Kanadzie ponad 250 lat. Z pokolenia na pokolenie, dzięki ciężkiej pracy i samozaparciu, ci żydowscy imigranci, którzy przyjeżdżali z niczym, osiągnęli wielki sukces. Dzisiaj jest 350 tys. Kanadyjczyków, którzy dzielą z wami kulturowe dziedzictwo i religię. Oni są dumnymi Kanadyjczykami. Spotkałem dosłownie tysiące ludzi z tej społeczności i mogę wam powiedzieć, że oni są bardzo dumni również z tego, co osiągnął tutaj naród Izraela: są dumni z waszej odwagi w czasie wojny, z waszej hojności w czasie pokoju, a także tego, że wasze rządy sprawiły, że pustynia zakwitła. 

Laureen i ja również dzielimy te uczucia dumy. Jesteśmy z tego dumni, bo rozumiemy, że te osiągnięcia nastąpiły w cieniu horrorów Holokaustu.

Rozumiemy, że popieranie Izraela jest sprawiedliwe, bo po pokoleniach narażonych na prześladowania, naród żydowski zasługuje na swoją własną ojczyznę i zasługuje na to, żeby żyć w bezpieczeństwie i pokoju w swojej ojczyźnie. Teraz pozwólcie mi to powtórzyć: Kanada wspiera Izrael, bo to jest zachowanie sprawiedliwe.

To jest bardzo kanadyjska cecha, żeby robić coś bez powodu, nawet bez natychmiastowej nagrody lub zagrożenia, tylko dlatego, że takie zachowanie uważa się za właściwe. Dla nas to oczywiste.

Przy wielu okazjach Kanadyjczycy przelewali swoją krew i umierali, żeby bronić wolności innych, nawet daleko poza granicami swojego kraju. Chcę też powiedzieć jasno, że okresowo popełnialiśmy też straszliwe błędy. Mówię o tym, że kanadyjski rząd nie chciał ulżyć doli [nie przyjmował] żydowskich uchodźców w latach 30 XX w.

Jednak jako kraj, w zwrotnych momentach historii, Kanada zawsze – nawet kiedy trzeba było zapłacić wielką cenę – sprzeciwiała się ciemnym siłom świata i stawała ramię w ramię z innymi, którzy sprzeciwiali się niesprawiedliwości.

CALE PRZEMOWIENIE

KLIKNIJ TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.