Bez Lema nie byłoby Simsów

Bez Lema nie byłoby Simsów. To fascynujące, ile dzisiejszych wynalazków przewidział przed laty w swoich książkach

Bez wątpienia Stanisław Lem wielkim pisarzem był. Na tyle wielkim, by z honorami uczcić 95. rocznicę jego urodzin. I choć wszyscy kojarzą „Solaris”, a co niektórzy jeszcze „Bajki robotów”, to ciągle nie doceniamy wszystkich interesujących pomysłów, na które Lem wpadał przez lata swojej pracy. A powinniśmy – część z nich ciągle czeka na realizację.

Kiedy pierwszy raz czytałam „Cyberiadę”, gry The Sims i Sim City właśnie przeżywały swoje wielkie pięć minut. Nie miałam jeszcze wówczas pojęcia, że twórcy bezpośrednio inspirowali się opowiadaniami Polaka (w szczególności „Powtórką” i „Wyprawą siódmą”). Mimo to, śledząc dziwne eksperymenty dokonywane przez parę bohaterów, Trurla i Klapaucjusza, nie można było nie dostrzec podobieństwa z popularnym symulatorem prawdziwego życia.

Bohaterowie „Cyberiady” bawili się w tworzenie światów wielkości pudełka, zamieszkiwanych przez żywe organizmy. W jednych rozwijały się zaawansowane technologie, w innych dochodziło do przewrotów zbrojnych i wojen religijnych. W jeszcze innych trzeba było zlikwidować kilku niewygodnych typków, żeby doprowadzić do pożądanego rozwoju sytuacji. Kreatywność naukowców nie miała granic. Podobnie jak nie ma granic kreatywność graczy zamykających swoich Simów w pomieszczeniach bez drzwi albo zsyłających inwazję UFO na tworzone przez siebie miasto.

Wiecej TUTAJ

Przyslala Rimma Kaul

rimma kaul

One Response to “Bez Lema nie byłoby Simsów”

 1. Lem był wielkim wizjonerem, ale co go wyróżnia szczególnie, to wyjątkowe i specyficzne poczucie humoru. 50 lat temu prychałem czytająć „Inwazję z Aldebarana”, no i oczywiście o Elektrybałcie Trurla w „Cyberiadzie”. Szkoda, że nie wszystko da się przetłumaczyć na inne języki, choćby to:
  Trzy samołóż wywiorstne, gręzacz tęci wzdyżmy,
  Apelajda sękliwa borowajkę kuci
  Greni małopoleśny te przezławskie tryżmy
  Aż bamba się odmurczy i goła powróci.

  A idisze kiepełe…

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: