Uncategorized

Aktualne artykuly minionego tygodnia zebral Adam Mer

Prof. Andrzej Żbikowski o stosunkach polsko-żydowskich podczas II wojny światowej: Było wiele aktów pomocy, ale i ogromna sieć kolaborantów

Po słowach szefa FBI o współodpowiedzialności Polaków za holocaust, postanowiliśmy zapytać profesora Andrzeja Żbikowskiego z Żydowskiego Instytutu Historycznego o to, jak wyglądały stosunki polsko-żydowskie podczas II wojny światowej. – Stosunki były bardzo zróżnicowane, od pomocy, współczucia, solidarności, po skrajnie negatywne postawy: denuncjację, szantaż i skrytobójstwo.

Calosc TUTAJ

 


 Kraków: rozpoczął się dziewiąty międzynarodowy Festiwal Conrada

Dan Brown – autor powieści „Kod Leonarda da Vinci” i Eric-Emmanuel Schmitt – twórca „Oskara i pani Róży” – to jedni z blisko 100 pisarzy, którzy przyjadą do Krakowa na Festiwal Conrada. Dziewiąta edycja międzynarodowego przeglądu literackiego rozpoczęła się w poniedziałek. Festiwal Conrada, organizowany przez Krakowskie Biuro Festiwalowe i Fundację Tygodnika Powszechnego, jest jednym z największych wydarzeń literackich w Europie. W samym Krakowie jest to drugi tak wielki festiwal – obok festiwalu Miłosza – poświęcony literaturze.
Calosc  TUTAJ

Foldery – Trakt Królewsko-Cesarski Poznań
Bardzo solidna porcja informacji na w/w temat
 
Calosc TUTAJ

Palestyńczycy wznoszą pomnik Sadama Husajna w Kalkilja z napisem “Arabska Palestyna od Rzeki do Morza”

Niedawno wzniesiono pomnik Sadama Husajna w mieście Kalkilja w Autonomii Palestyńskiej (AP) i nadano ulicy jego imię w uznaniu jego wieloletniego wsparcia sprawy palestyńskiej.
Calosc TUTAJ

 Prof. Timothy Snyder: Holokaust umożliwiło rozbicie państwowości

Holokaust umożliwiło rozbicie państwowości – przypomniał prof. Timothy Snyder, amerykański historyk, który wygłosił wykład na ten temat w Warszawie. Żydzi, którzy podczas wojny zachowali obywatelstwo, mieli znacznie większe szanse na przeżycie – tłumaczył.

„Każda idea, która pozwala nam widzieć drugiego człowieka – człowieka, a nie członka tej czy tamtej rasy – każda taka idea jest (dla Hitlera) żydowskiego pochodzenia. Jest złudzeniem, bo właściwie nie ma historii” – mówił, dodając, że dla Hitlera nadzwyczajna „magiczna” moc Żydów polegała na tym, że byli w stanie przekonać innych ludzi do swoich idei, dlatego – według Hitlera – należało ich zniszczyć.

 Calosc TUTAJ


Obchody 500. rocznicy reformacji w Szczecinie

Koncerty, debaty, a także wycieczki śladami reformacji – to niektóre z wydarzeń szczecińskich obchodów 500. rocznicy reformacji. Państwo Pomorskie było jednym z pierwszych krajów Cesarstwa, w którym przyjęto nauki Marcina Lutra.

 Calosc TUTAJ

Konferencja „Leśmian w Europie i na świecie

„Leśmian w Europie i na świecie” to tytuł konferencji naukowej zorganizowanej z okazji przypadających w tym roku 140. rocznicy urodzin i 80. rocznicy śmierci poety; która w poniedziałek rozpocznie się w Warszawie.

Międzynarodowa konferencja naukowa „Leśmian w Europie i na świecie” organizowana jest w dniach 23–24 października 2017 r.

Calosc TUTAJ

Szwedzka historyk oskarża władze Polski o ukrywanie polskiego antysemityzmu; ambasada RP zapowiada interwencję

Szwedzka historyk Ingrid Lomfors w opublikowanym we wtorek w „Dagens Nyheter” artykule oskarża władze Polski o ukrywanie polskiego antysemityzmu i udziału Polaków w zagładzie Żydów. Ambasada RP w Sztokholmie zapowiedziała interwencję.​
 Calosc TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.