Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 11.8 – 12.8


11 sierpnia 2019 r.


nad ranem grupa kilku uzbrojonych palestyńskich terrorystów zbliżyła się do granicy w północnej części Strefy Gazy. Gdy jeden z terrorystów przekroczył ogrodzenie graniczne, izraelscy żołnierze otworzyli ogień, zabijając napastnika.


rano kilkuset Palestyńczyków podjęło próbę uniemożliwienia Żydom wstępu na Wzgórze Świątynne w Jerozolimie. Wszczęli oni zamieszki i śpiewając nacjonalistyczne hasła starli się z policją. Rannych zostało 10 demonstrantów i 4 policjantów. Aresztowano także 7 Arabów. W pobliżu Bramy Damasceńskiej na Starym Mieście doszło do ataku na 18-letniego Żyda. Został on zaatakowany szklaną butelką przez Araba.


izraelska policja poinformowała, że w dniu dzisiejszym Wzgórze Świątynne odwiedziło 1729 Żydów, w porównaniu do 1440 w zeszłym roku. Szef jerozolimskiej policji Doron Jedid stanowczo odrzucił muzułmańskie oskarżenia, że wejście Żydów na teren kompleksu meczetu Al-Aqsa naruszyło status quo tego miejsca, gdyż zakłóciło porządek obchodzonego dzisiaj święta Eid al-Adha. Jedid wyjaśnił, że wejście Żydów na Wzgórze Świątynne w żaden sposób nie zakłóciło status quo tego miejsca. “Nie rozumiem waszego pojęcia status quo. Od pierwszego dnia, kiedy poznałem to miejsce, zawsze poranna muzułmańska modlitwa rozpoczynała się o 6:30 rano. Dzisiaj w cudowny sposób zmienili porę modlitwy na 7:30 rano. Czy to nie jest zmiana status quo? Kiedy zdaliśmy sobie sprawę, że garstka ludzi zmierza do zapobieżenia wejściu Żydów, użyliśmy siły, rozproszyliśmy ich i pozwoliliśmy Żydom na wejście.” Minister bezpieczeństwa publicznego Gilad Erdan powiedział: “Chciałbym szczerze podziękować dowódcy policji dystryktu jerozolimskiego Doronowi Jedidowi, który odpowiedzialnie i odważnie zarządzał dzisiejszymi wydarzeniami na Wzgórzu Świątynnym i wdrożył politykę, którą postanowiliśmy w zeszłym tygodniu: zezwolić wszystkim chętnym Żydom wejść na Wzgórze Świątynne, pod warunkiem zapewnienia bezpieczeństwa i spokoju odwiedzającym. Dzięki kontynuowaniu naszych działań na rzecz wzmocnienia izraelskiej suwerenności na Wzgórzu Świątynnym liczba żydowskich gości w ciągu czterech lat wzrosła 3,5-krotnie.”


rzecznik Autonomii Palestyńskiej Nabil Abu-Rudeineh powiedział, że przewodniczący Mahmoud Abbas prowadzi intensywne rozmowy z zainteresowanymi stronami, aby powstrzymać to, co nazwał “poważną eskalacją Izraela przeciwko świętym miejscom i naszemu ludowi.” W ten sposób odniósł się do zamieszek na Wzgórzu Świątynnym. Wysoki urzędnik OWP Hanan Aszrawi również potępił Izrael, oskarżając go o “podsycanie napięć religijnych w Jerozolimie”.


jordański ministerstwo spraw zagranicznych wystosowało oficjalny list protestacyjny do Izraela w sprawie dzisiejszych zajść w meczecie Al-Aqsa, z żądaniem, aby Izrael poszanował uczucia muzułmańskich wiernych. “Potępiamy izraelskie prowokacje przeciwko wiernym. Izrael jest odpowiedzialny za tą przemoc i napięcie, a takie środki doprowadzą do wzmożonej rozpaczy i frustracji.”


12 sierpnia 2019 r.


w nocy izraelscy żołnierze wkroczyli do arabskiej wioski Beit Kahil w Judei. Przeprowadzono szczegółową rewizję domów terrorystów odpowiedzialnych za zabójstwo studenta jesziwy z Migdal Oz. Oba domy są przygotowywane do wyburzenia. Aresztowanymi terrorystami są Nassir Salah Khalil Issafara (24 lata) i Qassam Aaraf Khalil Issafara (30 lat). Zatrzymanie przeprowadzono z zaskoczenia w nocy, w taki sposób, że obaj byli w łóżkach i żaden z nich nie był w stanie sięgnąć po broń. Tożsamość obu terrorystów była znana izraelskim siłom bezpieczeństwa od wczesnego etapu śledztwa. Ustalono to głównie na podstawie analizy kamer bezpieczeństwa zainstalowanych w okolicy.


. przedsiębiorstwa transportu publicznego poinformowały, że są zmuszone do odwołaniu wielu połączeń z powodu braku kierowców. Okazało się prawie połowa kierowców autobusów w Izraelu jest Arabami. Od niedzieli do czwartku obchodzone jest muzułmańskie święto Eid al-Adha i około 40% wszystkich kierowców wyjechało w zwiazku z tym świętem. Przewiduje się, że w tym tygodniu zostanie odwołanych około 80 tys. kursów autobusów, w tym prawie 21 tys. linii Egged, ponad 15 tys. linii Kavim, 9,5 tys linii Metropolitan, 6,7 tys. linii Afikim, 5,2 tys. linii Superbus, 2,8 tys. linii Egged Tavura, 6,2 tys. linii Dana, 3,7 tys. oddziału Beersheva firmy Dan, 879 północnego oddziału Dana i ponad 3400 odlotów obsługiwanych przez inne firmy. Ministerstwo Transportu powiedziało, że ściśle współpracuje z firmami autobusowymi, aby złagodzić niedobór kierowców, ale wezwało podróżnych do sprawdzenia informacji o zakłóceniach przed rozpoczęciem podróży.


w wyniku problemów technicznych z systemem kontroli bagażu na międzynarodowym lotnisku Ben Guriona, wystąpiły duże zakłócenia w obsłudze ruchu lotniczego. Wstrzymano 17 odlotów samolotów, a wiele samolotów odleciało bez bagaży. Kierownictwo lotniska zapewniło, że bagaże wszystkich podróżnych zostaną dosłane po usunięciu problemu technicznego. Awaria dotyczy terminalu 3. Usterkę usunięto popołudniem. Awaria była dużym problemem z powodu wakacyjnego szczytu. Od poniedziałku przez lotnisko przeszło ponad 66 tys. pasażerów i ponad 450 lotów.


zakończono duże ćwiczenia Mighty Waves, które były prowadzone na północy kraju z udziałem marynarek wojennych Izraela, Stanów Zjednoczonych, Grecji i Francji. Scenariusz ćwiczeń zakładał przeprowadzenie dużej operacji humanitarnej po ogromnym trzęsieniu ziemi o sile 7 stopni w skali Richtera, a następnie ogromnym tsunami, w którym zginęły tysiące ludzi i została zniszczona infrastruktura w północnej części kraju. Większość działań ratowniczych prowadzono z rejonu portu Hajfa. Ćwiczono ewakuację rannych cywilów na statki zakotwiczone na morzu i inne działania. W charakterze obserwatorów byli obecni przedstawiciele marynarek wojennych Cypru, Chile, Włoch, Niemiec, Kanady, Wielkiej Brytanii i NATO. Były to pierwsze w historii Izraela tak duże ćwiczenia o charakterze humanitarnym. Scenariusz zakładał, że podczas trzęsienia ziemi zniszczeniu uległyby także Syria, Liban, Jordania i Egipt. W takiej sytuacji Izrael stałby się wyspą, poprzez którą pomoc humanitarna mogłaby dotrzeć do całego regionu. Z powodu wielkich zniszczeń pomoc mogłaby dotrzeć jedynie drogą morską, a jedynie niewielka jej część byłaby dostarczana drogą powietrzną. Ćwiczenie przyczyniło się do zacieśnienia współpracy między różnymi marynarkami wojennymi.


ministerstwo zdrowia poinformowało, że długoterminowe prognozy wskazują, że północną półkulę Ziemi czeka ciężka zima. Statystyki wskazują również, że w minionych latach grypa rozpoczynała się dwa miesiące wcześniej niż średnia statystyczna, a liczba zarażonych była najwyższa od pięciu lat. Raporty medyczne wskazują, że podczas minionej zimy szczepionka na grypę przygotowywana z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, była nieskuteczna, gdyż szczep grypy zmutował. Głównym szczepem, który zainfekował 76% pacjentów w Izraelu był szczep grypy świńskiej N3H2. Ocenia się, że w 70% on zmutował, przez co przygotowywana na ten sezon szczepionka również może okazać się nieskuteczna.

 


Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.