Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 18.8 – 19.8


18 sierpnia 2019 r.

 


na porannym posiedzeniu rządu zatwierdzono zwiększenie budżetu przeznaczonego na modernizację placu przed Zachodnim Murem w Jerozolimie. Pierwotny plan zatwierdzony w 2015 r. zakładał wydanie 100 mln szekli w latach 2016-2020. Obecnie przekazano dodatkowe 16 mln szekli z ministerstwa finansów i ministerstwa turystyki. Środki te są przeznaczone na rozbudowę i rozwój tuneli turystycznych przy Zachodnim Murze, prowadzenie prac archeologicznych i konserwację znalezisk. Dodatkowo ministerstwo turystyki przekaże 12 mln szekli na sfinansowanie prac renowacyjnych u podnóża Łuku Wilsona.


Centralne Biuro Statystyczne opublikowało dane dotyczące wzrostu gospodarczego za drugi kwartał 2019 r., wskazując na wyhamowanie wzrostu do zaledwie 1% PKB w skali rocznej, co oznacza ujemny wzrost per capita. Minister energii Juval Steinitz zlekceważył te dane, mówiąc: “Obecny wzrost jest również dobry. W ubiegłym roku również wystąpiło coś podobnego w drugim kwartale. Zawsze powinniśmy patrzeć na ogólny obraz. Jest to najlepsza dekada z punktu widzenia bezpieczeństwa i gospodarki.” Bank Izraela opublikował raport mówiący, że duży wpływ na spowolnienie gospodarcze ma niski poziom wykształcenia ultraortodoksyjnych Żydów. Wskaźnik ten zaczął spadać od lat 70. XX wieku, gdy ze szkół religijnych zaczęto wycofywać przedmioty zawodowe oraz korzystne na nowoczesnym rynku pracy. W ten sposób pojawiła się luka w wykształceniu, która z upływem lat rosła, zamykając ultraortodoksyjnym Żydom dostęp do niektórych sektorów aktywności zawodowej. W ostatnich latach liczba ultraortodoksyjnych studentów zaczęła rosnąć, jednak ich liczba nadal jest bardzo niska. Jest to trudne zdanie ponieważ studenci jesziw spostrzegają naukę matematyki i języka angielskiego jako stratę czasu.


wieczorem premier Benjamin Netanjahu odleciał z oficjalną wizytą na Ukrainę. Przed odlotem powiedział, że jeśli sytuacja w Strefie Gazy będzie tego wymagać, to nie zawaha się rozpocząć operację wojskową. “Słyszałem, jak ludzie mówią, że unikam szeroko zakrojonej operacji w Gazie z powodu wyborów. To nieprawda. Każdy, kto mnie zna, wie, że moje rozważania są praktyczne i stosowne. Jeśli sytuacja będzie tego wymagać, to rozpoczniemy szeroko zakrojoną operację niezależnie od wyborów. Podejmujemy wszelkie niezbędne działania, a druga strona odczuwa siłę naszych ramion.” Wypowiedź Netanjahu była związana z coraz większą krytyką jego osoby podczas kampanii przedwyborczej. W konsekwencji ostatnich ataków terrorystycznych Netanjahu zaczął być określany “słabym premierem”.


w nocy grupa 5 palestyńskich terrorystów zbliżyła się do ogrodzenia granicznego w północnej części Strefy Gazy. System izraelskiego monitoringu wykrył ich i zidentyfikował, że były to osoby uzbrojone, a następnie zaalarmował izraelskie siły bezpieczeństwa. Gdy terroryści podjęli próbę przekroczenia płotu granicznego, ogień otworzył izraelski czołg, a następnie wezwany na miejsce helikopter. Zginęło 3 terrorystów, a jeden został ranny. W całym rejonie ogłoszono alarm w obawie przed infiltracją terrorystów na terytorium Izraela.


palestyńscy terroryści wypuścili ze Strefy Gazy balony z podwieszonymi bombami zapalającymi, które spowodowały 2 pożary terenów przygranicznych.


jordański minister spraw zagranicznych Ajman Safadi wezwał społeczność międzynarodową do wywierania nacisku na Izrael, aby zaprzestał “łamania prawa” wokół meczetu Al-Aksa w Jerozolimie. Safadi ostrzegł przed poważnymi konsekwencjami jednostronnych działań Izraela zmierzających do zmiany historycznego i prawnego statusu Jerozolimy. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Jordanii wezwało ambasadora Izraela w Jordanii Amira Weissbroda na spotkanie. Podczas spotkania wyjaśniono, że Jordania potępia izraelską działalność w meczecie Al-Aksa i na Wzgórzu Świątynnym, oraz domaga się natychmiastowego zaprzestania tej działalności.


 amerykański prezydent Donald Trump powiedział, że najprawdopodobniej poczeka do wrześniowych wyborów w Izraelu, aby opublikować swój plan pokojowy dla Izraela i Autonomii Palestyńskiej, ale dodał, że może ujawnić niektóre części tego planu jeszcze przed wyborami.


19 sierpnia 2019 r.


ministerstwo zdrowia poinformowało, że szczepionki przeciwko grypie będą dostępne w Izraelu dopiero od listopada. Opóźnienie wynika z trudnościami w Światowej Organizacji Zdrowia z podjęciem decyzji o wyborze szczepów grypy uwzględnionych w szczepionce. Przez większość lat szczepionki przeciw grypie były dostępne już od września. Oczekuje się, że w tym roku sezon grypowy rozpocznie się wcześniej niż zwykle, a eksperci zalecili jak najszybsze otrzymanie szczepionki. W tym roku szczepionka będzie chronić przed czterema szczepami grypy, podczas gdy w poprzednich latach obejmowały tylko trzy szczepy. Ekspert ds. chorób zakaźnych prof. Szai Aszkenazi powiedział: “Przewiduje się, że sezon grypowy rozpocznie się w tym roku wcześniej, a upłynie trochę czasu, zanim ludzie zostaną zaszczepieni, zwłaszcza dzieci, które muszą otrzymać dwie dawki. Zaleca się szczepienie natychmiast po przyjeździe do Izraela, na początku listopada. Być może czeka nas trudna zima i musimy dołożyć wszelkich starań, aby jak najszybciej zaszczepić się. Nie wiemy, kiedy grypa pojawi się. W Australii przyszła miesiąc wcześniej. Musimy dołożyć wszelkich starań, aby się wcześnie zaszczepić, a system służby zdrowia musi przygotować się na uruchomienie szczepień tak szybko, jak to tylko będzie możliwe, w tym w szkołach i klinikach.”


 izraelska policja poinformowała o rezultatach szerokiej operacji przejmowania nielegalnej broni, prowadzonej w sektorze arabskim. Od początku 2019 r. na samej tylko północy kraju skonfiskowano 133 karabiny, 264 pistolety, 98 granatów, 74 urządzenia wybuchowe, 771 bomb zapalających, 6 pocisków rakietowych RPG i tysiące petard. Za posiadanie, handel i używanie nielegalnej broni zatrzymano prawie 1100 osób, przeciwko którym wystawiono 109 aktów oskarżenia.


palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas zwolnił wszystkich swoich doradców, z powodu głębokiego kryzysu finansowego w Autonomii Palestyńskiej. Równocześnie palestyński wywiad ostrzegł przed możliwym gwałtownym pogorszeniem sytuacji bezpieczeństwa w Judei i Samarii, co może doprowadzić do wybuchu kolejnego powstania i zdestabilizować Autonomię Palestyńską, jeśli stagnacja polityczna i gospodarcza będzie się nadal utrzymywać. Raport podkreślił, że w Autonomii Palestyńskiej dostępność broni nie stanowi większego problemu ze względu na kwitnący nielegalny rynek broni. Ostrzegł również, że Hamas nieustannie stara się pozyskać terrorystów do przeprowadzenia ataków. Wydaje się także, że al-Fatah przechodzi proces radykalizacji, a wezwania do wznowienia brutalnego oporu nabierają siły, spotęgowane przez podżegające słowa polityków Hamasu.


 premier Benjamin Netanjahu spotkał się w Kijowie z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zeleńskim. Rozmowy mają dotyczyć rozszerzenia współpracy między Izraelem a Ukrainą. Obaj politycy wzięli udział w uroczystości upamiętniającej Żydów zamordowanych podczas Holokaustu w Babim Jarze. Zeleński powiedział: “Nigdy nie zapomnimy, co powoduje rasizm i nienawiść do ludzi. Ponad 2000 mieszkańców Ukrainy otrzymało nagrodę Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. Dziś staramy się zjednoczyć i przeciwstawić antysemityzmowi.”


libański parlamentarzysta z ramienia Hezbollahu Elwalid Succarijeh powiedział, że w następnej wojnie “Hezbollah powinien zaatakować Galileę, Dolinę Hula i Palestynę przed 1948 r.” Dodał, że również Syria, z pomocą i aprobatą Iranu, zmieniła swoją strategię i powinna u boku Hezbollahustanąć do walki, jeśli Izrael dokona agresji na Liban.


 jordański parlament zalecił rządowi Jordanii wydalenie ambasadora Izraela, odwołanie ambasadora Jordanii do Izraela i ponowne przeanalizowanie porozumienia pokojowego między tymi dwoma krajami.


Efraim

 

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.