Polityka

Teorie spiskowe w okresie wirusa

.

Daniel Pipes

 

 


Oryginał angielski: Conspiracy Theories in a Time of Virus
Tłumaczenie: Magda Keitz

[Tytuł w WT: “Teorie spiskowe ujawniają się w okresie koronawirusa z Wuhan – brak mądrości”]

Wpływowe głosy oskarżają Wielką Brytanię, Stany Zjednoczone i Izrael o wirusa COVID-19, zamiast Chiny komunistyczne. To przesunięcie przypomina zgubny, średniowieczny schemat, który należy poważnie potraktować i obalić go.

Ten schemat sięga około 1100 roku n.e. i okresu krucjat w Europie. Od tamtych czasów zdezorientowana ludzkość, mająca nadzieję, że zdoła zrozumieć ten niespodziewany i złośliwy rozwój wydarzeń, sięga do swojej stałej opcji wyszukiwania teorii spiskowych na skalę światową. Wówczas winić można tylko dwie sprzymierzone strony spiskowe: członków zachodnich tajemnych stowarzyszeń lub żydów.

“Masakra Żydów w Metz podczas pierwszej krucjaty” w 1096 r., autor: Auguste Migette (1802–1884).

Tajemne stowarzyszenia obejmują Zakon Templariuszy, Wolną Masonerię, Jezuitów, Iluminatów, Jakobitów i Komisję Trójstronną. Żydzi znajdują się pod władzą rzekomych, podejrzanych władz, “Starszyzny”, która ich mocno trzyma pod kontrolą poprzez takie organizacje jak Sanhedryn, Alliance Israélite Universelle oraz American Israel Public Affairs Committee.

Księżna Diana.

W czasach współczesnych teoretycy spiskowi zastąpili organizacje krajami: tajne stowarzyszenia zrodziły Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone, starszyzna żydowska stała się Izraelem. Niezmiennie tę trójkę obwinia się za szokujące, niespodziewane wydarzenia, jak zamach na JFK, śmierć księżnej Diany, atak na WTC, czy Wielka Recesja.

Tak samo dotyczy to COVID-19. Wirus bez wątpienia powstał w chińskim mieście Wuhan, może na “wilgotnym rynku”, gdzie żywe zwierzęta oczekiwały na konsumpcję przez człowieka, być może w Instytucie Bakteriologii Wuhan, lub być może połączenie obydwu scenariuszy (zainfekowane zwierzęta, które zostały sprzedane na targu). Fakt, że Komunistyczna Partia Chin (CPC) zrobiła wszystko, co mogła, aby zataić wystąpienie wirusa, przyczyniło się do szybszego rozprzestrzenienia się go i do ukrycia jego źródła.

Jednak to, co stało się potem, jest znane niemal każdej żyjącej dziś osobie: wirus rozprzestrzenił się z Wuhan na inne części Chin, a stamtąd na świat. Każdy, kto to czyta, przeżył tę historię i doświadczył jej; żadna tajemnica nie otacza wyjątkowej odpowiedzialności CPC za pandemię. Wirus Wuhan nie jest rasistowską obelgą, ale dokładnym opisem.

Obwinianie tylko Brytyjczyków, Amerykanów i Żydów oznacza ignorowanie pozostałych 94 procent ludzkości: wielkich mocarstw Europy kontynentalnej (Francja, Niemcy, Rosja); ruchy totalitarne (komunistyczne, faszystowskie, islamistyczne); członkowie religii uniwersalistycznych (buddyści, chrześcijanie, muzułmanie); i cały świat niezachodni (Iran, Chiny, Japonia). W szczególności komunistyczne Chiny nie są uznawane za prawdopodobnego spiskowca.

I tak, gdy pojawiły się nieuniknione teorie spiskowe, skupiają się na trzech wiecznych podejrzanych. Nic dziwnego, że CPC zachęca je; rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Lijian Zhao napisał na Twitterze: “To może być armia amerykańska, która sprowadziła epidemię do Wuhan” i przesłał dalej “bardzo ważne” informacje na temat “Dalszych dowodów na to, że wirus powstał w USA”. W wyniku jego poparcia, a także innych, Washington Post wyjaśnia: “teorie antyamerykańskie zyskały popularność” w Chinach do tego stopnia, że komunikacja internetowa w Chinach jest “zalana teoriami…, że koronawirus pochodzi ze Stanów Zjednoczonych.”

Podobnie rosyjskie media oskarżyły Londyn i Washington o rozwój wirusa, który może zaszkodzić Chinom poprzez osłabienie jej gospodarki lub w przygotowaniach do działań ofensywnych, testując jej obronę poprzez broń biologiczną.

Dwóch generałów Gwardii Rewolucyjnej w Iranie określiło widmo wirusa jako amerykańską broń biologiczną, skierowaną przeciwko Chinom i Iranowi, podczas gdy irańskie media państwowe wielokrotnie obwiniały Amerykę i elementy syjonistyczne o zaistnienie wirusa. Algierskie i Tureckie media oskarżyły Żydów o rozwój koronawirusa w celu zdobycia władzy, uczynienia ludzi niepłodnymi lub zarobienia fortuny na sprzedaży antidotum.

W Stanach Zjednoczonych Liga Antydefamacyjna pisze, że teoretycy spiskowi wykorzystują COVID-19 “do rozwijania swoich antysemickich teorii, że Żydzi są odpowiedzialni za tworzenie wirusa [i] rozprzestrzeniają go w celu zwiększenia kontroli nad zdziesiątkowaną populacją, lub czerpią z tego inne korzyści.”

Rzeczywiście, fakt, że Izraelczycy przewodzą w poszukiwaniu lekarstwa na COVID-19, jest przekręcony w celu potwierdzenia spiskowych podejrzeń cui bono o izraelskie spekulacje. To, że Ajatollah Naser Makarem Shirazi, czołowa religijna postać Iranu, początkowo zezwolił na zakup izraelskiej szczepionki, gdyby była jedyną dostępną, a potem zmienił zdanie, ujawnia wypaczone myślenie antysemitów na całym świecie.

Instytut Badawczy w Galilei MIGAL, w dalekiej północy Izraela, przewodzi w poszukiwaniach szczepionki na COVID-19.

W ten sposób wirus Wuhan ekshumował średniowieczne tematy w odpowiedzi na nieoczekiwane i złośliwe wiadomości. Jakkolwiek niedorzeczne, teorie te utrudniają zrozumienie wirusa, radzenie sobie z nim i powstrzymywanie szkód. Choć kuszące jest ignorowanie szalonych teorii spiskowych, wymagają one obalenia. W przeciwnym razie ropieją i rosną, i jak to często bywało w przeszłości – pomyślcie o Stalinie i Hitlerze – grożą wyrządzeniem strasznych szkód.


http://pl.danielpipes.org/19294/teorie-spiskowe-w-okresie-wirusa

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.