Uncategorized

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 14.10 – 15 .10

Liban i Izrael, sa wciąż w stanie wojny, rozpoczynają bezprecedensowe rozmowy w środę, aby rozwiązać spór o granicę morską i otworzyć drogę do poszukiwań węglowodorów.Po latach amerykańskiej dyplomacji wahadłowej, Liban i Izrael, w tym miesiącu oświadczyli, że zgodzili się rozpocząć negocjacje, w których uczestniczył ONZ, w ramach tego, co Waszyngton okrzyknął „historycznym” porozumieniem.


14 października 2020 r.

. w bazie UNIFIL w Nekurze (przy Rosz HaNikra), rano rozpoczęły się oficjalne rozmowy między przedstawicielami Izraela i Libanu, których celem jest osiągnięcie porozumienia w sprawie granicy morskiej. Rozmowy obserwuje ambasador USA w Algierii John Desrocher, który został wyznaczony jako mediator między oboma krajami. Na czele izraelskiej delegacji stoi dyrektor generalny ministerstwa energii Juval Steinitz. „Jeśli druga strona zajmie podobnie jak my pragmatyczne podejście, to mam nadzieję, że uda nam się osiągnąć porozumienie. Oczywiście, jeśli druga strona zdecyduje się zamiast tego na podejście konfrontacyjne, wszyscy na tym stracą. Wydobywanie ropy i gazu pozwoli libańskiej gospodarce zaoszczędzić miliardy dolarów. Izrael ma inne zasoby gazu ziemnego, które wystarczają na nasze potrzeby i faktycznie mamy nadwyżki, które eksportujemy. Dlatego jeśli Libańczycy przyjdą z pragmatycznym podejściem, możemy dokonać znacznych postępów. Jest to z pewnością lepsze niż kontynuowanie obecnej patowej sytuacji przez kolejną dekadę.”


Izrael odnotował najniższy wskaźnik zakażeń koronawirusem od lipca, powiedział w środę rano urzędnik ds. Zdrowia. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że we wtorek 2255 osób uzyskało pozytywny wynik testu na obecność COVID-19 po przeprowadzeniu 44 369 testów, co daje wskaźnik zarażenia na 5,4%. Liczba pacjentów w ciężkim stanie wynosi obecnie 808, z których 240 jest wentylowanych. Oficjalna liczba ofiar wzrosła do 2055.W Izraelu jest 48 000 aktywnych pacjentów, obecnie chorych na tę chorobę. Około 5617 z nich mieszka w Jerozolimie, 4279 w Bnei Brak, 2170 w Modi’in Illit, 1791 w Aszdodzie, 1675 w Tel Awiwie-Jafo, 1349


Porozumienia z Abrahamem, przynoszące pokój między Izraelem, Bahrajnem i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi , są zwycięstwem w walce z ekstremizmem na Bliskim Wschodzie, powiedział The Jerusalem Post doradca ds. Zwalczania terroryzmu rządu ZEA. Powiedział, że nowe podejście jest już dawno spóźnione i że nadszedł czas, aby ostatecznie uznać centralne miejsce Żydów i chrześcijan w historii regionu.„Musimy połączyć wszystkie zasoby, aby współpracować i zwalczać terroryzm. Oni [terroryści] są ponad granicami, są wszędzie ”, powiedział dr Ali al Nuaimi dla Post. „Naszym obowiązkiem jako muzułmanów jest odzyskanie naszej religii i pokazanie jej naszym dzieciom jako religii pokoju”.


Argentyński Związek Piłki Nożnej przyjął w zeszły czwartek definicję antysemityzmu opracowaną przez International Holocaust Remembrance Alliance. AFA reguluje całą działalność piłkarską w Argentynie. Dzień wcześniej zrobił to Uniwersytet w Buenos Aires, najbardziej prestiżowa uczelnia w kraju.


Amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo wezwał Arabię ​​Saudyjską do pójścia w ślady Bahrajnu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich i znormalizowania stosunków z Izraelem, stając się tym samym trzecim państwem Zatoki Perskiej w historii. Pompeo pochwalił również pomoc Rijadu w zbliżeniu Tel Awiwu, Abu Zabi i Manamy, powstrzymując się od ujawnienia natury tego wsparcia.


El Al Airlines podały we wtorek, że wznowią loty do kilku miejsc docelowych, które zostały odwołane z powodu pandemii i wynikających z niej ograniczeń w podróżowaniu. Odnowione loty połączą Izrael z Los Angeles, Miami, Frankfurtem, Amsterdamem, Kijowem i Sofią.


 izraelski ambasador przy ONZ Gilad Erdan zaatakował we wtorek międzynarodową organizację po tym, jak jej członkowie wybrali kilka krajów szeroko krytykowanych za ich zapisy dotyczące praw człowieka do głównego organu ONZ, którego zadaniem jest ochrona praw człowieka. Chiny, Rosja, Kuba i Pakistan znalazły się wśród 15 krajów, które zdobyły mandaty w tajnym głosowaniu przeprowadzonym przez 193-osobowe Zgromadzenie Ogólne. 


nad ranem izraelscy żołnierze wkroczyli do obozu dla uchodźców Balata na obrzeżach Nablusu w Samarii, aby aresztować osobę podejrzaną o działalność terrorystyczną. W trakcie tych działań, w żołnierzy rzucono improwizowany ładunek wybuchowy. Wybuch zranił 2 żołnierzy.


Podczas tajnej nocnej operacji w zeszłym tygodniu siły specjalne z jednostek Nahal i Yahalom wkroczyły na terytorium Syrii i zniszczyły dwa stanowiska wojskowe na Wzgórzach Golan, po czym niezauważone wycofaly sie do Izraela


Coraz więcej jest dowodów na rolę Turcji w zmuszaniu Azerbejdżanu do wojny z Armenią. Gdy pojawia się więcej filmów przedstawiających syryjskich najemników wysłanych przez Ankarę do walki z Ormianami, staje się jasne, że wysiłek logistyczny wysłania tych bojowników trwal juz pare miesiecy


„Obraz Treblinki w oczach Samuela Willenberga” to tytuł wystawy rzeźb wybitnego artysty z Izraela, której wernisaż odbędzie się 20 października w kieleckim „Przystanku Historia” – ośrodku edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej.


rytyczne pytania i obawy pojawiły się, gdy Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze zbliża się do ostatecznej decyzji, czy wszcząć dochodzenie karne w Izraelu w sprawie domniemanych naruszeń zbrodni wojennych. Dołącz do Shurat HaDin i panelu ekspertów prawnych w najbliższą niedzielę, 18 października, o godzinie 12:00 czasu wschodniego, aby wziąć udział w fascynującym webbinarium na temat potencjalnego zagrożenia śledztwa MTK w sprawie zbrodni wojennych w Izraelu.

15 października 2020 r.


Sudańska Rada Suwerenności postanowiła promować porozumienie normalizacyjne z Izraelem . Wczoraj sudańskie media podały, że Stany Zjednoczone wystosowały 24-godzinne ultimatum, aby usunąć Sudan z listy krajów pro-terrorystycznych. Wśród kroków, które Sudan musiał zatwierdzić w ramach ultimatum, było również porozumienie z Izraelem.


Prawie 80% Saudyjczyków opowiada się za pracą nad normalizacją więzi z Izraelem w ciągu najbliższych pięciu lat, a 71% uważa nawet, że prawdopodobne jest, że inne państwa arabskie normalizują stosunki bez porozumienia pokojowego między Izraelem a Palestyńczykami, według nowego sondażu z Zogby Research Services .


ministerstwo zdrowia zgodziło się na złagodzenie restrykcji począwszy od niedzieli. Premier Benjamin Netanjahu powiedział: “Blokada okazała się ogromnym sukcesem. Widzimy spadek we wszystkich statystykach, a teraz chcemy osiągnąć poziomy zalecane nam przez ekspertów ministerstwa zdrowia, abyśmy mogli zacząć stopniowo łagodzić ograniczenia blokady. Musimy to zrobić w sposób, który zagwarantuje, że nie będziemy musieli w ciągu następnych dwóch lub trzech tygodni przywracać pełną blokadę. Dlatego wyjście z blokady musi być stopniowe, odpowiedzialne, ostrożne i ściśle monitorowane. Wielkim wyzwaniem jest dla nas utrzymanie spadku liczby nowych przypadków zarażenia.”


Uczestnicy marszu nacjonalistycznego na Ukrainie podnieśli w środę antysemicki sztandar potępiający „okupację i rabunek” kraju przez „żydowski klan”. Sztandar skierowany do żydowskiego prezydenta Ukrainy, Włodymyra Zełenskiego, pojawił się podczas corocznego Marszu OUN-UPA, nazwanego tak od ukraińskich ruchów nacjonalistycznych, które przez pewien czas sprzymierzyły się z Adolfem Hitlerem przeciwko Związkowi Radzieckiemu.


arabska partia polityczna Wspólna lista, wydała rano oświadczenie wyjaśniające jej stanowisko przed głosowaniem w Knesecie w sprawie traktatu pokojowego między Izraelem a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. “Podkreślamy prawo społeczności arabskiej w Izraelu do rozwijania i nawiązywania więzi ze światem arabskim, ale sprzeciwiamy się planowi zaproponowanemu przez prezydenta Trumpa, o którym wspomniano we wstępie do traktatu ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, nad którym będziemy dziś głosować w Knesecie. Umowa ta jest częścią jasnego planu obliczonego na wyeliminowanie praw narodu palestyńskiego. Jego celem jest utrwalenie okupacji i osadnictwa, a co ważniejsze, zapobieżenie ustanowieniu państwa palestyńskiego w granicach z 1967 r., ze Wschodnią Jerozolimą jako jego stolica.”


Izraelczycy z całego kraju byli w tym tygodniu wzruszeni do łez, kiedy arabski wykonawca ofiarował czas, materiały, a nawet ziemię, aby pomóc żydowskim osadnikom modlić się wśród ograniczeń koronawirusa.


Senat Polski uchwalił ustawę, która zakończy działalność eksportu mięsa koszernego i halal o wartości 1,8 miliarda dolarów w 2025 roku. Wspólnoty religijne będą nadal mogły dokonywać uboju mięsa bez uprzedniego ogłuszania, zgodnie z wymogami prawa żydowskiego i muzułmańskiego, o ile mięso to jest nie na eksport.


Dziecko z guzem blokującym fale powietrzne zostało bezpiecznie urodzone w Tel Awiwie, po tym, jak lekarze w połowie przerwali poród, aby przeprowadzić rzadką, ratującą życie operację.


Trzecia co do wielkości izraelska linia lotnicza Israir może być wyceniona na 70 milionów dolarów, mówi oferent z Zjednoczonych Emiratów Arabskich NY Koen Jeśli się powiedzie, NY Koen spodziewa się, że odniesie sukces na trasach krótkodystansowych o dużym natężeniu


Nvidia Corp., amerykański gigant gier i grafiki komputerowej, który przejął izraelską firmę Mellanox Technologies Ltd. za 7 miliardów dolarów, zatrudni 100 palestyńskich inżynierów, którzy będą pracować jako podwykonawcy w Mellanox


Pożary wywołane przez ekstremalne fale upałów w ostatni weekend (9-11 października) zniszczyły setki akrów lasów w północnym i środkowym Izraelu.


Ministerstwo Zdrowia podało w czwartek, że w środę potwierdzono 1,994 nowe przypadki koronawirusa, ale liczba pacjentów na respiratorach nadal rośnie, osiągając rekordowy wynik 253 w ciągu ostatnich 24 godzin.
Liczba ciężko chorych spadła o prawie 200 w ciągu ostatnich kilku dni do 734, a liczba ofiar śmiertelnych wynosi 2099 od początku pandemii.


Palestyńczycy wyrazili oburzenie po tym, jak bojownicy z ruchu Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu (PIJ) rzekomo zaatakowali meczet al-Ansar w Khan Younis w Strefie Gazy, porywając i pobijając w środę trzech wyznawców, zgodnie z palestyńskimi raportami.Około 15 bojowników wtargnęło do meczetu podczas modlitw o świcie w środę i porwało trzy osoby, które również są bojownikami ruchu terrorystycznego. Podczas zdarzenia wystrzelono w powietrze strzały.


W środę po raz pierwszy w izraelskiej przestrzeni powietrznej pojawil sie samolot z Emiratów.Lot Etihad Airways z Mediolanu we Włoszech do Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich był pierwszym lotem który otrzymał pozwolenie na przelot nad Izraelem i Jordanią, co znacznie skróciło czas podróży o półtorej godziny.


W czwartek Kneset zagłosował za zatwierdzeniem niedawnego porozumienia Izraela w sprawie normalizacji stosunków ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, przy 80 deputowanych głosujących za i 13 przeciw.


Wspomnienia


Efraim i inni

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.