Uncategorized

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 16.10 – 17.10


Izrael i Cypr obchodzą 60-lecie stosunków dyplomatycznych. Aby uczcić tę okazję i biorąc pod uwagę obecne trudne czasy, ze szczególną radością przedstawiłem Prezydentowi Cypru Nicosowi Anastasiadesowi dzieło sztuki symbolizujące nadzieję Izraelczyków i Cypryjczyków na zdrowie, dobrobyt i pokój. Nie mogę się doczekać spotkania z wieloma przyjaciółmi na całym Cyprze, aby wspólnie świętować. Aby celebrować naszą wspólną historię, a co ważniejsze, budować fundamenty dla jeszcze silniejszej więzi dla naszej wspólnej przyszłości.

Ambasador Izraela Sammy Revel


16 października 2020 r.


szef działu badań wywiadu wojskowego gen. Dror Shalom powiedział, że porozumienia o ustanowieniu stosunków pokojowych ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Bahrajnem nie przyczynią się do rozwiązania problemu palestyńskiego. Dodał, że w jego ocenie Iranowi jest dwa lata od wyprodukowania bomby atomowej, a Izrael podejmie działania, aby zapobiec jej rozwojowi “za wszelką cenę”.


Ministerstwo Zdrowia podało w piątek, że w czwartek potwierdzono 1608 nowych przypadków koronawirusa. Liczba ofiar śmiertelnych wynosi 2128 od początku pandemii. Według ministerstwa, wskaźniki pozytywności 37 487 testów przeprowadzonych w czwartek spadły do ​​4,2%.Obecnie 38 355 osób walczy z COVID-19, przy czym 713 jest w poważnym stanie, z czego 247 jest podłączonych do respiratorow


Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Włochy i Hiszpania wydały wspólne oświadczenie potępiające decyzję Izraela o zatwierdzeniu budowy nowych domów w żydowskich osiedlach w Judei i Samarii. “Ekspansja osiedli narusza międzynarodowe prawo i dodatkowo zagraża wykonalności rozwiązania dwupaństwowego, które doprowadzi do sprawiedliwego i trwałego pokoju w konflikcie izraelsko-palestyńskim. Jest to również krok odwrotny do zamierzonego w świetle zmian w porozumieniach normalizacyjnych zawartych między Izraelem, Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Bahrajnem. Jak podkreśliliśmy w rozmowach z rządem Izraela, krok ten również podważa wysiłki na rzecz odbudowy zaufania między stronami w celu wznowienia dialogu. Dlatego wzywamy do natychmiastowego wstrzymania budowy osiedli, a także eksmisji i zburzenia struktur we Wschodniej Jerozolimie i na Zachodnim Brzegu. Wzywamy do pełnego wdrożenia rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 2334 ze wszystkimi jej postanowieniami. Podkreślamy, że nie uznamy żadnych zmian w geanicach z 4 czerwca 1967 r., w tym w odniesieniu do Jerozolimy, chyba że po uzgodnieniu przez strony. Zawieszenie planów aneksji części okupowanych terytoriów palestyńskich musi być trwałe. Wzywamy obie strony do powstrzymania się od jakichkolwiek jednostronnych działań i wznowienia wiarygodnego dialogu, a także bezpośrednich negocjacji we wszystkich kwestiach związanych z końcowym statusem.”


Tureckie media podają, że rosyjski system obrony powietrznej został przetestowany w rejonie Morza Czarnego; Departament Obrony USA mówi, że jeśli to prawda to działanie narusza zobowiązania Ankary jako sojusznika USA i NATO


wieczorem palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę, która spadła w otwartym terenie w pobliżu moszawu Netiw ha-Asara.


Izrael i Bahrajn podpiszą w niedzielę „wspólny komunikat o ustanowieniu pokojowych i dyplomatycznych stosunków” podczas wizyty delegacji izraelsko-amerykańskiej w Manamie


Waszyngton dał sudańskim przywódcom 24-godzinny termin na podjęcie decyzji, czy zgodzą się na porozumienie, które doprowadzi do normalizacji stosunków z Izraelem w zamian za pomoc finansową i usunięcie z czarnej listy amerykańskich sponsorów terroru.


biznesmen Abu al-Qassem Bortoum z ekscytacją opowiada o swoim
kontrowersyjnym planie. Bortoum sporządził listę 40 Sudańczyków ze wszystkich środowisk, regionów i grup etnicznych, ktorzy chca sie dołączyć, kiedy on prowadzi podróż do Izraela i ma nadzieję, że pomoże przezwyciężyć podejrzliwość i strach ludzi. „Są profesorowie uniwersytetów, pracownicy i rolnicy, piosenkarze, sportowcy, – powiedział 54-letni Bortoum, który kieruje firmami rolniczymi i transportowymi.


Pod Ścianą Płaczu przed weekendem trwały przygotowania do ponownego otwarcia świętego miejsca dla grup modlitewnych. Ograniczone otwarcie placu w niedzielę było jedną z decyzji podjętych przez rząd w czwartek, gdy wskaźniki koronawirusa spadają w całym kraju.


Specjalny koordynator ONZ ds. Konfliktu izraelsko-palestyńskiego ponownie wezwał Tel Awiw do wstrzymania wszelkich działań osadniczych na okupowanym Zachodnim Brzegu po tym, jak Izrael ogłosił tysiące nowych mieszkan osadniczych. Nickolay Mladenov powiedział, że Izrael przedłożył plany w środę i czwartek na prawie 5000 nowych mieszkan na ziemi palestyńskiej, przy czym zdecydowana większość znajduje się „głęboko w głębi” terytorium. Wszelkie budowy osiedli są nielegalne w świetle prawa międzynarodowego, a ONZ utrzymuje, że jest to znacząca przeszkoda dla ustanowienia pokoju.


amerykański gigant farmaceutyczny Pfizer spodziewa się, że pod koniec listopada, około dwa tygodnie po wyborach prezydenckich 3 listopada, złoży wniosek o zezwolenie na stosowanie szczepionki COVID-19


17 października 2020 r.


Twitter to druga duża sieć mediów społecznościowych, która w tym tygodniu zakazuje negowania Holokaustu. Facebook ogłosił w poniedziałek, że zakazuje postów zaprzeczających lub zniekształcających Holokaust.


Ponieważ atrament jest wciąż świeży na przełomowym porozumieniu z Izraelem w sprawie normalizacji Zjednoczonych Emiratów Arabskich, restauracje i firmy cateringowe spieszą się, aby przygotować się na to, co mają nadzieję, być zalewem żydowskich gości przybywających nowymi bezpośrednimi lotami.


Khaled Abdul Majid, przywódca Palestyńskiego Frontu Walki Ludowej z siedzibą w Syrii, powiedział Al-Monitorowi, że oczekuje się, że 100 000 ludzi wróci do swoich domów, które poniosły minimalne szkody.


Większość ortodoksyjnych Żydów w USA uważa również, że media traktują prezydenta niesprawiedliwie Zdecydowana większość amerykańskich ortodoksów popiera reelekcję prezydenta USA Donalda Trumpa, jak ujawniono w środę sondaż. Według ankiety przeprowadzonej przez Ami Magazine aż 83 procent respondentów stwierdziło, że będzie głosować na Trumpa w głosowaniu 3 listopada. Rywal Trumpa, kandydat Demokratów, Joe Biden, uzyskał tylko 13 procent prawosławnych, a cztery procent nadal jest niezdecydowanych.


urodzony w Bejrucie Elie Abadie, wybitny rabin i badacz judaizmu sefardyjskiego mieszkający obecnie w Nowym Jorku, przeniesie się do metropolii Zatoki Perskiej, aby pełnić funkcję starszego rabina gminy. JCE jest najstarszym kongregacją w kraju i jedynym uznanym przez władze lokalne.


Główna organizacja zajmująca się restytucją z czasów Holokaustu ogłosiła w środę, że wynegocjowała z rządem Niemiec pakiet odszkodowań w wysokości ponad pół miliarda euro, aby pomóc potrzebującym, którzy zmagają się z ciężarem pandemii koronawirusa.


Zwycięstwo Bidena, prawdopodobnie osłabi szekla, ostrzega Goldman Sachs


Potentat kasynowy i zwolennik  Trumpa, Sheldon Adelson , przekazał 75 milionów dolarów na PAC ( Preserve America, ) przeciwko Bidenowi o aby powstrzymać byłego wiceprezydenta przed wygraną w wyborach prezydenckich w USA w 2020 r.,


plakaty z napisem „Musisz podziękować Trumpowi” nagle zaczęły pojawiać się na minibusach w Tel Awiwie w tym tygodniu, gdy republikańskie reklamy przeniosły wyścig o Biały Dom na ulice Izraela.


Dziesiątki Izraelczyków udało się w sobotę do Knesetu w Jerozolimie, aby zaprotestować przeciwko współpracy obronnej Izraela z Azerbejdżanem w ramach konfliktu Azerbejdżan-Armenia.Protestujący byli widziani w drodze do Jerozolimy w długim konwoju samochodów pokrytych czerwonymi, niebieskimi i żółtymi kolorami, które składają się na flagę Armenii.


1469 osób uzyskało pozytywny wynik testu na koronawirusa w Izraelu przez cały weekend, poinformowało Ministerstwo Zdrowia w sobotę wieczorem.Ponadto 14 osób zmarło z powodu COVID-19.


Sekretarz skarbu USA Steve Mnuchin poprowadzi amerykańsko-izraelską delegację do Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Bahrajnu, aby postępować zgodnie z niedawno podpisanymi przez Jerozolimę porozumieniami normalizacyjnymi z państwami Zatoki Perskiej, poinformował w piątek Departament Skarbu USA.


Mile wspomnienia

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.