Uncategorized

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 24.10 – 25.10

Bank Litwy wybił pierwszą walutę euro zawierającą hebrajskie litery. Moneta 10 euro została wybita we wtorek i jest kolekcjonerską kolekcją limitowaną z okazji 300. rocznicy urodzin Gaona wileńskiego , osiemnastowiecznego luminarza rabinicznego Eliasza ben Solomona Zalmana, który mieszkał i zmarł w litewskiej stolicy. Wilno.


24 października 2020 r


wieczorem amerykański prezydent Donald Trump połączył się telefonicznie z premierem Benjaminem Netanjahu, prezydentem Rady Suwerennej Sudanu gen. Abdelem Fattahem al-Burhanem oraz premierem Sudanu Abdallą Hamdokiem. Prezydent Trump ogłosił: „Państwo Izrael i Republika Sudanu zgodziły się zawrzeć pokój. To pokój na Bliskim Wschodzie bez rozlewu krwi.” Prezydent dodał, że co najmniej pięć kolejnych państw chce dołączyć do pokoju z Izraelem. Oczekuje się, że ceremonia podpisania porozumienia odbędzie się w Białym Domu w najbliższych tygodniach.Krótko przed ogłoszeniem porozumienia Trump powiadomił Kongres USA o „zamiarze formalnego unieważnienia nominacji Sudanu za państwowego sponsora terroryzmu”. Biały Dom nazwał to posunięcie „przełomowym punktem zwrotnym” dla Chartumu, który stara się wyjść z dziesięcioleci izolacji. Dla Sudanu będzie to oznaczać między innymi dostęp do międzynarodowych kredytów i rozwój państwa.


Sudan i Izrael zgodziły się w piątek na unormowanie stosunków w porozumieniu, w którym pośredniczyły Stany Zjednoczone, aby zakończyć dziesięciolecia wrogości, co zostało szeroko przyjęte przez wiele państw arabskich, ale po raz kolejny wzbudziło gniew Palestyńczyków.


W najbliższych dniach delegacja izraelska wyjedzie do Sudanu, aby dopełnić porozumienia” – powiedział Netanjahu na konferencji prasowej


prezydent Egiptu Abdel Fattah Al-Sisi z zadowoleniem przyjął porozumienie normalizujące więzi między Izraelem a Sudanem. „Z zadowoleniem przyjmuję wspólne wysiłki Stanów Zjednoczonych, Sudanu i Izraela w celu normalizacji stosunków między Sudanem a Izraelem. Cenię wszystkie wysiłki zmierzające do ustanowienia pokoju i stabilności w regionie.”Palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas potępił porozumienie o normalizacji więzi między Sudanem a Izraelem. „Nikt nie ma prawa przemawiać w imieniu narodu palestyńskiego i sprawy palestyńskiej.” Hamas również skrytykował porozumienie normalizacyjne między Izraelem a Sudanem, nazywając je „grzechem politycznym”, który szkodzi zarówno Palestyńczykom, jak i Sudańczykom.


Niemieckie przedsiębiorstwo transportu publicznego w Kolonii umieściło w środę naklejki z gwiazdą Dawida i hebrajskie pozdrowienie „shalom” na tramwajach by uczcić lokalne żydowskie życie.Nowy wygląd tramwaju „jest znakiem przeciwko antysemityzmowi i przeciwko rasizmowi”.


Ministerstwo Zdrowia stwierdziło, że 692 testy uzyskały pozytywny wynik na obecność COVID-19 w piątek, po przeprowadzeniu 27 481 testów. Liczba pacjentów w ciężkim stanie dalej spadła i wynosi obecnie 552, z których 218 jest pod respiratorem


Ambasador Izraela przy ONZ, Gilad Ardan, rozmawiał w piątek ze swoim sudańskim odpowiednikiem Omarem Sidigiem po tym, jak kraje ogłosiły normalizację stosunków.Ambasadorzy pogratulowali sobie nawzajem deklaracji porozumienia pokojowego i zgodzili się spotkać w najbliższych dniach, aby omówić współpracę ONZ w dziedzinie technologii, rolnictwa, handlu i turystyki.


w całym kraju odbyły się setki antyrządowych demonstracji. Główne protesty miały miejsce we wszystkich największych miastach Izraela, w tym w Tel Awiwie, Jerozolimie i Hajfie. W kilku miejscach doszło do starć z policją.


Francja odwołała swojego ambasadora w Turcji na konsultacje po tym, jak prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział, że prezydent Emmanuel Macron potrzebuje leczenia psychiatrycznego i poczynił inne komentarze, które rząd francuski określił jako niedopuszczalne


25 października 2020 r


ministerstwo turystyki zdefiniowało miasto Ejlat i obszar Morza Martwego jako specjalny obszar „zielonej wyspy turystyki”. Oznacza to, że będą tam otwierane hotele, a wstęp na ten obszar będzie uzależniony od przedstawienia aktualnego negatywnego testu na koronawirusa. W późniejszym czasie otwierana tam będzie także inna działalność turystyczna i biznesowa. Premier Benjamin Netanjahu wyjaśnił tę decyzję: „Skupia się tam znaczna część naszej turystyki. Poczyniliśmy dla nich specjalne zarządzenia, gdyż są od nas oddaleni. Jest to bardzo ważna informacja dla mieszkańców tego obszaru, a także dla obywateli Izraela, którzy zechcą udać się w te określone i bezpieczne miejsca na wypoczynek.”


ministerstwo gospodarki poinformowało, że cudzoziemcy będą mogli przyjeżdżać do Izraela bez obowiązku kwarantanny, pod warunkiem, że będą posiadać specjalne biznesowe zezwolenie i będą podróżować z zielonych krajów. Okres pobytu w Izraelu będzie do 7 dni. Obcokrajowcy będą musieli wypełnić formularz wniosku zatwierdzony przez dyrektora izraelskiej firmy, która ich przyjmuje w Izraelu. Ten dyrektor zostanie poproszony o wyjaśnienie swojej decyzji. Wizyta musi mieć zasadnicze znaczenie dla gospodarki, bez możliwości załatwienia tego na odległość. Przyjezdni nie będą mogli być 14 dni wcześniej w żadnym z czerwonych krajów. „Wjazd do Izraela będzie możliwy tylko dla gości, którzy wspierają izraelskie firmy lub mają kluczowe znaczenie dla gospodarki – i tylko w sytuacjach, gdy nie jest możliwe przeprowadzenie wirtualnego spotkania. Ma to na celu umożliwienie dalszego prawidłowego funkcjonowania izraelskich firm i zapobieżenie szkodom dla gospodarki podczas pandemii koronawirusa.”


Szef Mosadu Jossi Cohen powiedział, że negocjacje normalizacyjne między państwem żydowskim a Omanem za pośrednictwem Stanów Zjednoczonych są bliskie osiągnięcia przełomu. Prawdopodobnie Oman jest krajem, który w następnej kolejności znormalizuje więzi z Izraelem. Cohen dodał, że zapowiedź normalizacji między Izraelem a Arabią Saudyjską najprawdopodobniej wydarzy po zakończeniu wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Ma to być swego rodzaju „prezent” Rijau dla prezydenta Donalda Trumpa lub jego demokratycznego rywala Joe Bidena, w zależności od wyniku wyborów. „Wydaje się, że czekają na wybory w Stanach Zjednoczonych, aby dać prezent prezydentowi elektowi.” Według Cohen, umowa normalizacyjna obejmie również umowę zbrojeniową między Stanami Zjednoczonymi a Arabią Saudyjską, co może złagodzić ten ruch. Obecnie prawie 80% Saudyjczyków opowiada się za normalizacją stosunków z Izraelem w ciągu najbliższych pięciu lat.


premier Benjamin Netanjahu powiedział wieczorem: „Sudan był wcześniej wrogim państwem, które brało udział w wojnie z Izraelem, a Liga Arabska w Chartumie podpisała trzy porozumienia: Nie dla pokoju z Izraelem, Nie dla uznania państwa żydowskiego, i Nie dla negocjacji z Izraelem. Dzisiaj Chartum powiedział: Tak dla pokoju z Izraelem, Tak dla uznania Izraela i Tak dla normalizacji z Izraelem. To nowa era, era prawdziwego pokoju, pokoju, który rozszerza się na inne arabskie kraje, z których trzy dołączyły w ostatnich tygodniach. Poszerzamy krąg pokoju. Co za podniecenie. Powinno być ich jeszcze więcej. Porozumienie z Sudanem zmienia pozycję Izraela na Bliskim Wschodzie. Państwo żydowskie jest teraz połączone z całą światową społecznością. Nasi wrogowie skreślili Izrael, twierdząc, że został odizolowany od reszty świata. Jednak stało się odwrotnie i dzięki swojej sile, Izrael jest teraz połączony z resztą regionu.” Premier ujawnił, że Izrael od kilku lat prowadził tajne rozmowy z Sudanem, które wraz ze zmianą sytuacji w regionie, zmieniły się w oficjalne negocjacje. W najbliższych dniach do Sudanu uda się izraelska delegacja, aby podpisać traktat pokojowy. Odnosząc się do sytuacji epidemiologicznej powiedział, że naród powinien się zjednoczyć, wykazać się wzajemną odpowiedzialnością i pokonać kryzys. „Nie pozwolę, aby nieliczni naruszali dyrektywy, podczas gdy inni postępują zgodnie z nimi.” Netanjahu pochwalił ogólnokrajowe wysiłki, wskazując, że pod względem liczby zakażeń Izrael znalazł się teraz przed głównymi krajami europejskimi, takimi jak Niemcy i Austria. Premier obiecał także znieść ograniczenia, jeśli spadnie współczynnik zachorowalności.


Tysiące Sudańczyków ubiegających się o azyl w Izraelu oświadczyło, że monitoruje rozwój nowo ogłoszonego porozumienia normalizacyjnego i byłoby gotowych wrócić do swojego kraju, gdyby „pokój” między dwoma państwami był „prawdziwy”.


Około 200 osób protestowało przed rezydencją ambasadora Francji w Izraelu w sobotę wieczorem w związku z komentarzem prezydenta Emmanuela Macrona, w którym przyrzekł, że jego kraj nie „porzuci karykatur” przedstawiających Proroka Mahometa.


Jak pokazuje raport Credit Suisse Global Wealth Report 2020, pandemia koronawirusa wyparła 154 osoby z szeregów izraelskich milionerów, a kraj liczy 157286 takich osób w czerwcu 2020 r., W porównaniu do 157,440 milionerów w Izraelu na początku roku.


Gabinet koronawirusa ma się spotkać później w niedzielę, aby omówić ponowne otwarcie szkół dla klas pierwszych i drugich, a także inne kroki mające na celu ułatwienie blokady, w tym ponowne otwarcie salonów fryzjerskich i sklepów ulicznych.


Minister spraw zagranicznych Gabi Ashkenazi ma w poniedziałek przylecieć do Aten na trójstronne spotkania ze swoimi greckimi i cypryjskimi odpowiednikami.Aszkenazyjczycy spotka się także z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem, który w tym samym czasie będzie w Atenach.


rano Siły Obronne Izraela rozpoczęły ćwiczenia symulujące wielofrontową wojnę, koncentrującą się na konflikcie z Hezbollahem na arenie północnej. „Celem ćwiczenia jest poprawa zdolności ofensywnych Sił Obronnych Izraela na wszystkich szczeblach dowodzenia oraz wygenerowanie nowych procedur.” W ćwiczeniu biorą udział siły regularne i rezerwowe działające we współpracy z siłami powietrznymi, morskimi i lądowymi, a także wywiadem, logistyką i cyberobroną. Jest to największe ćwiczenie w 2020 r., które potrwa do czwartku. W całym kraju będzie można zaobserwować wzmożoną aktywność powietrzną, morską i samochodową wojska.


Izraelska delegacja high-tech udała się w niedzielę do Zjednoczonych Emiratów Arabskich pod przewodnictwem Jerusalem Venture Partners Fund oraz jego założyciela i prezesa Erela Margalita. W ciągu najbliższych czterech dni delegacja ma spotykać się z urzędnikami oraz ich odpowiednikami w dziedzinie innowacji i inwestycji w Dubaju i Abu Zabi, szukając sposobów na zbudowanie współpracy między izraelskimi i emirackimi firmami high-tech oraz pogłębienie nowo powstałych relacji między dwoma krajami.


Milo sobie przypomniec


Efraim i inni

Kategorie: Uncategorized

3 odpowiedzi »

  1. Wbrew niektórym moim oponentom na tym forum wciąż uważam , że ostatnie sukcesy dyplomatyczne Izraela w dużej mierze są też rezultatem konsekwentnej polityki dobrej woli wobec najbardziej zaciekłych i nieprzejednanych wrogów i ich przywódców . Uwidacznia ona w oczech niektórych krajow arabskich , że demonizacja Izraela jest fałszywa i destruktywna i szkodzi priotitetowi numer jeden – polityce wspólnej konfrontacji z największą obecną grożbą w regionie – agresywnym irańskim reżimem.

  2. Wszystkie wiesci bardzo pozytywne i obiecujące 👍
    MEF zdejmij czarne okulary ! 😁

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.