Uncategorized

Ciekawe artykuly minionego tygodnia zebral Adam Mer


Tajemnica rodzinna z Żydami w tle – Irena Wiszniewska

“Tajemnica rodzinna z Żydami w tle”… Pięknie i starannie wydana, jakby niepokojąca uroda kartek miała zetrzeć osad historii, które zawiera. Osoby pozujące do rodzinnego zdjęcia nie mają twarzy, zastępuje je pustka, plaster miodu, narośla; coś je toczy.

Wiecej TUTAJ


Najdłużej istniejąca teoria spiskowa

Jak często czytałeś napisane z pasją komentarze o sytuacji w Gazie, na Zachodnim Brzegu i w Izraelu, które miały rzekomo wyjaśnić czytelnikom fakty o Izraelu? Często narracja tych komentarzy jest tak fałszywa, że mogłaby zawstydzić całe stowarzyszenie oszustów, naciągaczy i wyznawców teorii spiskowej.

Calosc TUTAJ


Synczyzny nam trzeba

W znakomitym opowiadaniu Olgi Tokarczuk zatytułowanym „Zielone dzieci” pojawia się postać cudzoziemca — lekarza zainteresowanego trwaniem zjawiska znanego jako „kołtun polski”.

Wiecej TUTAJ


Libański dziennikarz Nadim Koteich obwinia za starcia Islamski Dżihad i Hamas: Izrael wycofał się z Gazy w 2005  r.; Zbrodnicze Bractwo Muzułmańskie pchnęło Gazę do wojny domowej  

 Hamas i Islamski Dżihad, reprezentując odpowiednio Bractwo Muzułmańskie i Iran, powinni byli zamienić jednostronne wycofanie się Izraela w okazję do narodowego palestyńskiego kompromisu, ale zamiast tego „zablokowali wszystkie możliwości pokoju” i „skończyli w więzieniu zwanym Gazą”.

Wiecej TUTAJ


Film o grupie Ładosia na Festiwalu „Echa Katynia”

Tajny plan ratowania Żydów, który w czasie Holokaustu realizowała Grupa Ładosia w porozumieniu z polskim rządem w Londynie, to temat nowego filmu dokumentalnego „Polmission. Tajemnice paszportów” w reż. Jacka Papisa. 

Wiecej TUTAJ


„Dziennik Reni Spiegel”: życie nastolatki w cieniu Holocaustu i śmierci

Odnaleziony po 70 latach w jednej z nowojorskich skrytek bankowych i opublikowany przez amerykańskiego Penguina pamiętnik „polskiej Anny Frank” okazał się prawdziwą sensacją. Jego autorka, Renia Spiegel, polska Żydówka, została zastrzelona w 1942 roku przez niemieckiego żołnierza. Miała wówczas niespełna 18 lat.

Wiecej TUTAJ


Polska piekłem kobiet. PiS i Trybunał Julii Przyłębskiej wprowadzili zakaz aborcji

PiS dopiął swego. TK orzekł 22 października 2020 roku, że aborcje ze względu na ciężkie, nieuleczalne, a także śmiertelne wady płodów są niezgodne z konstytucją. To koniec legalnych aborcji w Polsce. Wyrok na kobiety wejdzie w życie praktycznie od zaraz   

Wiecej TUTAJ


Granatowi bardziej czarni. Jak policja wydawała Żydów

W swojej książce Jan Grabowski podejmuje temat współudziału w Holokauście polskich policjantów. Na 20 tys. tylko dziewięciu otrzymało medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

Wiecej TUTAJ


Olga Tokarczuk: Patriarchat to kolos na glinianych nogach. Od dziś wszyscy jesteśmy wojowniczkami

„Religijny fundamentalizm zawsze niósł tylko cierpienie, tortury i śmierć. Znamy to już z historii. Pamiętacie próbę wody? Podejrzaną o czary kobietę wiązano i wrzucano do wody” – pisze noblistka Olga Tokarczuk.

  Wiecej

TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.