Uncategorized

Stany Zjednoczone popierają Grecję przeciwko Turcji

29 września Pompeo wraz z premierem Grecji Kyriakosem Mitsotakisem odwiedził amerykańsko-grecką bazę morską w Sudzie na zachodniej Krecie. Tam został przyjęty z honorami wojskowymi.


Artykul zostal przetlumaczony przy pomocy google translate

Stefan Frank


Pod względem liczby statków Souda jest drugą co do wielkości bazą morską w Grecji i najważniejszą bazą USA we wschodniej części Morza Śródziemnego. W  przemówieniu  Pompeo podkreślił znaczenie stosunków wojskowych między Stanami Zjednoczonymi a Grecją, czego dowodem jest fakt, że USS Hershel „Woody” Williams, „najnowsza baza ekspedycyjna marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych, nazwie Souda Bay swoim domem” – powiedział Pompeo powiedziany.

Symboliczne wsparcie dla Grecji

Ta zapowiedź powinna skłonić prezydenta Turcji Erdogana do siedzenia i zwrócenia uwagi, zwłaszcza że USA nie posiadają wielu statków tej klasy. USS Hershel „Woody” Williams to 239-metrowy okręt ekspedycyjny z lądowiskiem o powierzchni 4800 metrów kwadratowych, magazynem paliwa i sprzętu, magazynami oraz pomieszczeniami do napraw i planowania misji. Ma pracę i kwaterę mieszkalną dla kilkuset ludzi, może więc wystawiać na morze małe statki i je ponownie zabierać.

Stacjonuje na nim również samolot V-22 Osprey z odchylanym wirnikiem, który może startować i lądować jak helikopter, a jednocześnie może latać tak szybko, jak samolot turbośmigłowy z wirnikami pochylonymi do przodu. V-22 Osprey sprawdził się w misjach humanitarnych, takich jak misje ratunkowe po huraganie Dorian na Bahamach w 2019 roku, ale może również wspierać operacje wojskowe – na przykład zrzucanie Navy Seals na wyspę.

Korespondentka ds. Zagranicznych  New York Timesa Lara Jakes  postrzega stacjonowanie USS Hershel „Woody” Williams na Krecie jako „krok, który można postrzegać jako symboliczne wsparcie Grecji w konfrontacji z Turcją. Jakes zaznacza, że ​​statek będzie stacjonował mniej niż tysiąc kilometrów od wybrzeża Turcji. Według Jakesa, Herszel „Woody” Williams jest

„Nie jest to typ statku, który mógłby zaangażować się w konflikt o dużej intensywności, gdyby narastające napięcia między Turcją a Grecją wzrosły … Ale jego rozmieszczenie w pobliżu miejsca, w którym Turcja używała statków badawczych i wiertniczych na początku tego roku Poszukiwanie gazu ziemnego może być rozumiane jako symboliczne ostrzeżenie przed rosnącym gniewem Ameryki na Ankarę ”.

W swoim przemówieniu Pompeo powiedział, że Souda był „dosłownie idealnym wyborem i symbolem partnerstwa obronnego, które będzie się nadal rozwijać i rozwijać”. Współpraca w zakresie bezpieczeństwa między dwoma krajami jest „szczególnie ważna, ponieważ Rosja nadal destabilizuje region, zwłaszcza w Libii, gdzie USA domagają się wycofania wszystkich obcych sił i wsparcia dla deeskalacji militarnej i pojednania libijskiego”.

Kontrowersyjna kwestia gazu ziemnego

Pompeo powtórzył „poparcie USA dla wysiłków Grecji na rzecz dywersyfikacji tras i dostaw energii w regionie” – odnosząc się do planu  gazociągu  łączącego Izrael i Egipt z Grecją przez Turcję, która jest zagrożona przez Turcję powinien.

„Wolne rynki” powinny decydować „zamiast rosyjskiego Gazpromu” o dostawach energii, zdaniem Pompeo. Należy to rozumieć jako aluzję do projektów gazociągowych planowanych przez Kreml z geopolitycznego punktu widzenia: kontrowersyjnego również w Niemczech gazociągu Nord Stream, który ma łączyć Rosję z Niemcami przez Morze Bałtyckie oraz rurociągu TurkStream, którym od początku roku płynie rosyjski gaz. Morze Czarne do Turcji, a stamtąd do Bułgarii.

We wspólnej  deklaracji  , Pompeo i Mitsotakis z zadowoleniem ustanowienie  w  East Mediterranean Gas Forum  (EMGF) tydzień wcześniej  i potwierdziły swoje poparcie dla współpracy w ramach „3 + 1 Format” między Grecji, Cypru, Izraela i USA.

Sekretarz stanu USA ostatnio odwiedził Grecję w październiku 2019 r. Podpisał wówczas  porozumienie wojskowe, które rozszerzyło dwustronne partnerstwo istniejące od 1990 roku i umożliwiło USA korzystanie z greckich baz wojskowych, w tym baz lotniczych Larissa i Stefanovikio.

40 procent gazu ziemnego zużywanego w UE pochodzi z Rosji

Umowa, która została ratyfikowana przez grecki parlament w styczniu 2020 roku, obejmuje szkolenie żołnierzy, tankowanie samolotów i statków, krótkoterminowe prace konserwacyjne, przechowywanie materiałów i operacje w przypadku kryzysu. Amerykańskie drony mogą również startować i lądować na lotniskach. W zamian Stany Zjednoczone ogłosiły, że będą wspierać Grecję manewrami.

Porozumienia, które zostały zawarte w trakcie obecnej wizyty Pompeo dotyczą m.in. modernizacji greckich myśliwców F16 oraz greckich stoczni.

Mówiono też o planowanym pływającym terminalu LNG, który ma powstać przy wsparciu Amerykanów w Aleksandropolis, niedaleko grecko-tureckiej granicy lądowej w Tracji. Od 2023 roku skroplony gaz ziemny (LNG) ma być tam transportowany z USA, regazyfikowany i dostarczany rurociągami do odbiorców w Europie.

Stany Zjednoczone produkują znacznie więcej gazu ziemnego niż zużywają, podczas gdy kraje UE polegają na imporcie, aby zaspokoić swoje potrzeby. 40% gazu ziemnego zużywanego w UE pochodzi z Rosji, 18% z Norwegii i 11% z Algierii.

Upamiętnienie w Salonikach

Dzień przed wizytą na Krecie, 28 września, Pompeo przybył do Salonik. Wraz z żoną Susan, ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Atenach, Geoffreyem Pyattem, konsulem generalnym USA w Salonikach Elizabeth Lee oraz członkami jego delegacji odwiedzili Muzeum Żydowskie, w którym obecnie budowane jest Greckie Muzeum Pamięci o Holokauście.

Podczas okupacji niemieckiej w 1943 r. 56 000 Żydów z miasta zostało deportowanych 19 pociągami do obozów koncentracyjnych i zagłady Auschwitz i Bergen-Belsen. Przeżyło tylko 2000 Żydów. Obecnie w Salonikach mieszka około tysiąca Żydów.

To było dla niego „czymś wyjątkowym”, że „doceniał słynną żydowską historię Salonik” i mógł „obchodzić Jom Kippur” podczas wizyty w żydowskim muzeum, powiedział Pompeo podczas przemówienia w Souda. „To było rzeczywiście otrzeźwiające przypomnienie pracy, którą musimy kontynuować, aby walczyć z antysemityzmem i uczyć młodych ludzi o historii i okrucieństwach Holokaustu. W związku z tym nie mogę się doczekać przewodniczenia Grecji Międzynarodowemu Sojuszowi na rzecz Pamięci o Holokauście w 2021 r.   ”

Wizyta w muzeum zakończyła się śpiewem sopranowym. Rabin Aharon Israel, główny rabin Salonik,  powiedział , że zdecydował się na spotkanie z sekretarzem stanu USA, chociaż było to dla niego trudne ze względu na święto Jom Kippur i początkowo miał obawy:

„Jom Kippur to dzień introspekcji i podziwu, który jest nie do pogodzenia z logistyką i atmosferą wizyty państwowej. Oczywiście nie mogę powiedzieć, że przyjąłem tę wizytę obiema rękami. Skonsultowałem się z innymi rabinami i doszedłem do wniosku, że nie powinniśmy odmawiać ”.

To 20-minutowe wydarzenie miało wówczas miejsce podczas przerwy w modlitwach Jom Kipur wspólnoty i nie doprowadziło do naruszenia prawa żydowskiego. „Widziałem, że Pompeo był głęboko poruszony tym wydarzeniem, a my z kolei byliśmy poruszeni faktem, że było dla niego oczywiście ważne, aby chodził do kościoła” – powiedział Izrael.


Stany Zjednoczone wspierają Grecję przeciwko Turcji

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.