Uncategorized

Ciekawe artykuly minionego tygodnia zebral Adam Mer


Na antenie TVN24 były premier Leszek Miller, który wprowadzał Polskę do UE, wspomniał gorzkie słowa Güntera Verheugena, jednego z kluczowych polityków w negocjacjach akcesyjnych z 2004 roku.

Miller powiedział, że usłyszał od niego: – Ty i Kwaśniewski, żeście nas oszukali. Bo gdybyśmy wiedzieli, że Polska jest taka, jaka jest, to byśmy was nigdy nie przyjęli do Unii Europejskiej.

Wiecej TUTAJ


Przyszły sekretarz stanu USA opowiedział o związkach z Polską. Ojczym jako jedyny ze szkoły przeżył Holokaust

Antony Blinken, kandydat na sekretarza stanu w gabinecie Joe Bidena, opowiedział, że jego ojczym Samuel Pisar był uczniem w szkole w Białymstoku. Jako jedyne dziecko z placówki przeżył Holokaust. Uciekł podczas marszu śmierci i ukrywał się w bawarskich lasach.

Wiecej TUTAJ


Sejm ustanowił rok 2021 Rokiem Stanisława Lema

„We wrześniu 2021 roku przypada 100. rocznica urodzin Stanisława Lema najwybitniejszego przedstawiciela polskiej fantastyki i jednego z najpoczytniejszych pisarzy science-fiction na świecie. Jego powieści i opowiadania, zaliczane do kanonu literatury światowej, przetłumaczono na ponad czterdzieści języków i wydano — jak dotąd — w nakładzie 30 milionów egzemplarzy” – przypomniano w uchwale.

Wiecej TUTAJ  


Sejm ustanowił rok 2021 Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

Krzysztof Kamil Baczyński urodził się 22 stycznia 1921 roku w Warszawie. Od wczesnej młodości wyróżniał się niezwykłym talentem literackim i plastycznym.   Świadomość żydowskiego pochodzenia znalazła później, w czasie Zagłady, odbicie w twórczości poety

Wiecej TUTAJ 


Sejm ogłosił rok 2021 Rokiem Cypriana Kamila Norwida

W uznaniu zasług Cypriana Kamila Norwida dla polskiej sztuki i polskiej kultury, w 200-lecie jego urodzin, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął w piątek uchwałę ustanawiającą rok 2021 Rokiem Cypriana Kamila Norwida.

Wiecej TUTAJ


Sejm ustanowił rok 2021 Rokiem Tadeusza Różewicza

W uchwale sejmowej przypomniano, że „w 2021 roku będziemy obchodzić 100. rocznicę urodzin Tadeusza Różewicza – wybitnego polskiego poety, dramaturga, prozaika i scenarzysty”.   Tadeusz Różewicz był synem Władysława i Stefanii Różewiczów (z domu Gelbard, żydowskiej nawróconej na katolicyzm).  

Wiecej TUTAJ


Odosobnienie 10: Najgłębiej skryte

Są zwykli, nieświęci, obdarzeni często drobnomieszczańskim gustem, a doświadczyli w zamian nienawiści rasowej. Zdjęć, o których miałbym chęć napisać, jest w tym przypadku aż za dużo.

Wiecej TUTAJ


Rosja składa wniosek ws. Smoleńska. Domaga się zapisu rozmowy braci Kaczyńskich

Prokuratura Generalna Rosji skierowała do Polski wniosek w sprawie katastrofy smoleńskiej – informują „Wiedomosti”, powołując się na komunikat resortu. Jak wynika z informacji rosyjskich mediów, prokuratorzy domagają się zapisu ostatniej rozmowy braci Kaczyńskich.

Wiecej TUTAJ


Tajemnica śmierci Mickiewicza: wśród podejrzanych cholera, Rosjanie i… rodacy

Śmierć Adama Mickiewicza, której 165. rocznica przypada 26 listopada, nadal otacza tajemnica. Wielu badaczy nie wierzy, że poeta zmarł na cholerę. Na jego śmierci mogło zależeć Rosjanom, oraz przeciwnikom politycznym z kręgów polskiej emigracji; a okoliczności zgonu mogą wskazywać na otrucie. 

Wiecej TUTAJ


Dlaczego Bractwo Muzułmańskie wylazło z nory

Komunikat, jaki Arabowie wysyłają nowej administracji USA: nie powtarzajcie błędów byłego prezydenta, Baracka Obamy, którego administracja stanęła po stronie egipskiego prezydenta, Mohammeda Morsiego, członka Bractwa Muzułmańskiego. 

Wiecej TUTAJ


Saudyjski dziennikarz w przesłaniu do Iranu po porozumieniu o normalizacji stosunków z Izraelem: Iran, a  nie Izrael, jest wrogiem Arabów, destabilizuje region

W artykule z 23 września 2020 r. zatytułowanym Przesłanie do Iranu w świetle pokoju z Izraelem, saudyjski dziennikarz, ‚Abdallah Zajed, odpowiedział na ostry atak Iranu na porozumienia o normalizacji stosunków między ZEA, Bahrajnem a Izraelem[1]. Iran, napisał, zapomina, że jest jednym z tych, których zastraszające i terrorystyczne zachowanie destabilizuje region i który stał się wrogiem Arabów. 

Wiecej TUTAJ


Pamięci tragicznie zmarłych chórzystów Chóru Aleksandrowa

25 grudnia 2016 roku, katastrofie lotniczej uległ rosyjski samolot wojskowy z 92 osobami na pokładzie. Samolot leciał do Syrii, a większość pasażerów na pokładzie stanowili członkowie Chóru Aleksandrowa – oficjalnego chóru rosyjskich sił zbrojnych. Lecieli z Moskwy do rosyjskiej bazy wojskowej Khmeimim niedaleko Latakii w Syrii, aby wziąć udział w obchodach Bożego Narodzenia wraz ze stacjonującymi tam żołnierzami rosyjskimi. Nikt nie przeżył katastrofy. Niech spoczywają w pokoju…

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.