Uncategorized

Krotko i zwiezle.Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 9.12 -10.12


9 grudnia 2020 r.


rano w porcie lotniczym Ben Guriona wylądował samolot transportowy DHL, który przywiózł z Brukseli pierwszą partię około 100 tys. szczepionek firmy Pfizer. Premier Benjamin Netanjahu powiedział: „Wierzę w tę szczepionkę.


projekt Beresheet 2, w ramach którego drugi izraelski statek kosmiczny zostanie za około cztery lata wystrzelony z misją wylądowania na Księżycu. Beresheet będzie składał się z trzech statków kosmicznych – jednego orbitera i dwóch lądowników. Oba lądowniki wylądują w różnych częściach Księżyca i będą prowadzić misje naukowe, podczas gdy orbiter będzie przez kilka lat okrążał Księżyc, przeprowadzając eksperymenty i zbierając dane.


firma farmaceutyczna Teva otrzymała wyłączne prawa do dystrybucji szczepionek przeciwko koronawirusowi w Izraelu.


Jordania przekazała Izraelowi informację, w której wyraziła pragnienie wznowienia projektu budowy kanału dostarczającego słoną wodę z Morza Czerwonego do Morza Martwego.


Administracja Trumpa planuje opublikować listę organizacji wspierających antyizraelski ruch BDS, powiedział JNS wysoki urzędnik administracji Trumpa.


 Izraelski minister komunikacji Yoaz Hendel i przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i Obrony Knesetu Zvi Hauser ogłosili w środę, że dołączą do nowej partii byłego członka Likud Knesetu Gideona Sa’ara przed spodziewanymi wyborami 16 marca, 


Minister sprawiedliwości Avi Nissenkorn i minister opieki społecznej Itzik Shmuli zatwierdzili w środę projekt ustawy, która zmieni obowiązującą od dziesięcioleci ustawę zezwalającą na adopcję wyłącznie parom heteroseksualnym i zapewniającą równe mozliwosci parom tej samej płci.


Liczba izraelskich gospodarstw domowych żyjących w ubóstwie wzrosła o ponad ćwierć miliona od wybuchu pandemii koronawirusa, według nowego raportu jednej z wiodących humanitarnych organizacji pozarządowych w kraju.


 Izrael jest na pierwszym miejscu w 2020 roku MasterCard kobiet przedsiębiorców, wyprzedzając Stany Zjednoczone, Szwajcaria i 55 innych krajów pod względem postępów kobiet przedsiębiorców i właścicieli firm.


 Prezydent Izraela Reuven Rivlin odbył we wtorek robocze spotkanie z przebywającym obecnie w Izraelu premierem Słowenii Janezem Janšą.


Netanjahu: Izrael jest gotowy do zaszczepienia 60 000 ludzi dziennie


Desygnowany na premiera Libanu Saad al-Hariri powiedział, że w środę przedstawił prezydentowi Michelowi Aounowi skład 18 ministrów po miesiącach sporów, które zablokowały porozumienie w sprawie nowego rządu.


10 grudnia 2020 r.Rząd ma zebrać się ponownie w czwartek rano, aby zatwierdzić częściowe nocne blokady w żydowskich gminach na czas święta Chanuki i we wszystkich chrześcijańskich miejscowościach na święta Bożego Narodzenia.


Izrael opublikował w czwartek 1828 nowych codziennych przypadków koronawirusa, które zostały zdiagnozowane poprzedniego dnia.Ministerstwo Zdrowia podało, że w środę przeprowadzono 73 146 testów, co wskazuje na współczynnik zarażenia na poziomie 2,5%.


 Maroko zgodziło się na normalizację stosunków z Izraelem, ogłosił w czwartek prezydent USA Donald Trump.„Dziś kolejny HISTORYCZNY przełom! Nasi dwaj WIELKI przyjaciele, Izrael i Królestwo Maroka, zgodzili się na pełne stosunki dyplomatyczne


Izraelska linia lotnicza Israir szybko ogłosiła po ogłoszeniu przez prezydenta USA Donalda Trumpa normalizacji między Izraelem a Marokiem, że w ciągu kilku miesięcy rozpocznie 20 lotów tygodniowo między tymi dwoma krajami.


Jared Kushner powiedział w czwartek, że Arabia Saudyjska normalizuje stosunki z Izraelem po tym, jak Maroko stanie się ostatnim krajem arabskim, który to uczyni.


Senat USA popiera masową sprzedaż broni do ZEA po groźbie weta Trumpa


Rosyjska agencja informacyjna Avipro publikuje krótki materiał na temat decyzji Zjednoczonych Emiratów Arabskich o rezygnacji z zakupu myśliwców Su-57 oferowanych przez Moskwę generacji 4 ++ – Su-57. Według autora artykułu winę za tę decyzję ponosi głównie Izrael, gdyż Tel Awiw naciska na Waszyngton, aby sprzedał F-35 Abu Zabi.


Jordania nie zaakceptuje żadnych prób zmiany historycznego i prawnego status quo Jerozolimy, powiedział w czwartek król Jordanii Abdullah, dodając, że królestwo nie zrezygnuje ze swojego statusu strażnika islamskich i chrześcijańskich świętych miejsc w mieście.


Moderna rozpoczyna badanie szczepionki COVID-19 u nastolatków


Po raz pierwszy od 2017 roku Izrael obchodził w poniedziałek w Knesecie „Dzień Diaspory”, pod kierownictwem ministra ds. Diaspory pani Omera Yankelevitcha .


 Izraelski premier Benjamin Netanjahu udaje się do Egiptu z wizytą państwową w najbliższych dniach, na wniosek prezydenta Egiptu Abdel-Fattah el-SissiOficjalna wizyta premiera Izraela w tym kraju będzie pierwszą od ponad 10 lat.


Członek neonazistowskiej grupy Atomwaffen Division ( Johnny Roman Garza, 21 l) został skazany w środę na 16 miesięcy więzienia i trzy lata nadzorowanego zwolnienia za rolę w spisku mającym na celu zastraszenie dziennikarzy i adwokatów, którzy pracowali nad zdemaskowaniem antysemityzm.


Synagoga w Tomsku, syberyjskim mieście w Rosji, odsłoniła gigantyczną chanukową menorę wykonaną z lodu. Menora o długości 3 metrów (10 stóp) została wzniesiona we wtorek na dziedzińcu synagogi.


amerykański prezydent Donald Trump uczestniczył w uroczystości chanukowej w Białym Domu. „Pozwólcie, że życzę wszystkim wesołej Chanuki.”

wieczorem premier Benjamin Netanjahu wziął udział w uroczystym zapaleniu pierwszej lampki chanukowej przy Zachodnim Murze w Jerozolimie. Towarzyszył mu ambasador USA w Izraelu David Friedman


Ortodoksyjny raper przerobił „Hava Nagila” w sam raz na Chanukę The Hava Song” Nissima Blacka, który deklaruje w utworze, że jest „Czarny, Żydem i dumnym”, to nowoczesne podejście do klasycznej melodii

Uwaga video ładuje sie wolno !!

Kategorie: Uncategorized

2 odpowiedzi »

 1. Jordania chce wciagnac Izrael w budowanie kanalu do Morza Martwego. Na papierze ma zalety, ale Izrael stracil na wszystkich umowach z Jordania , od pompowania nieproporcjonlnie duzej czesci wod Jordanu do Amanu do oddnia wszystkich ziem zdobytych w 1948, podczas gdy Jordan zatrzymal swoje zdobycze.
  No i wsciekle ataki slowne Jordanii na „zbrodnie izraelskie” w kazdym zgromadzeniu miedzynarodowym i wewnetrznie w kraju
  Chodzi prawdopodobnie o zmuszenie Izraela do finansowania odsalania wod Morza Czerwonego dla potrzeb Jordanii przy okazji budowy tego kanalu .

 2. Omer Yankelevtch jest kobietą, proszę do podkreślić, bo tekst sugeruje że mowa o mężczyźnie.

  Dodam ( z wielką sympatią) że pani minister Omer Yankelewitch rozbiła po drodze do ministerstwa kilka szklannych sufitów.
  Powodzenia!

  Warto o niej poczytać.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.