Uncategorized

Ciekawe artykuly minionego tygodnia zebral Adam Mer
Można nazwać publicznie antysemicki rysunek „antysemickim”. Prof. Bilewicz wygrał proces

Psycholog społeczny, prof. Michał Bilewicz wygrał proces z Cezarym Krysztopą, rysownikiem, którego nazwał „notoryjnym antysemitą” podczas publicznego wykładu – za rysunek „Polish Holocaust”. Sąd oddalił pozew Krysztopy o zniesławienie. Wyrok jest prawomocny

Wiecej TUTAJ


Sukces i bezradność w walce z COVID-19. Odwiedziliśmy Izrael i Palestynę

Po sukcesie szczepień życie w Izraelu prawie wróciło do normalności sprzed pandemii. Kraj co prawda jest cały czas zamknięty dla osób z zewnątrz, ale nam udało się zdobyć pozwolenie na wjazd. Jak może wyglądać koniec epidemii COVID-19 pod pewnymi warunkami? Zobaczcie reportaż Bartłomieja Bublewicza.

Wiecej TUTAJ


Zagłada cmentarzy żydowskich

Krzysztof Bielawski przytacza setki przykładów działań prowadzących do zniszczenia cmentarzy żydowskich w Polsce. Jest to obraz całkowicie nieznany, a zarazem przytłaczający swoją skalą. Od początku osadnictwa żydowskiego na terenach dzisiejszej Polski powstało około 1200 cmentarzy żydowskich – zniszczeń nie uniknął bodaj żaden. Autor opisuje rzeczywistość smutną, niepokojącą, wywołującą poczucie moralnego oburzenia i wstydu.Wiecej TUTAJ

Prezydent Niemiec w rocznicę wyzwolenia Buchenwaldu: trzeba zachować pamięć o zbrodniach

Prezydent RFN Frank-Walter Steinmeier i premier Turyngii Bodo Ramelow wezwali w niedzielę podczas uroczystości upamiętniającej 76. rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Buchenwald do zachowania pamięci o zbrodniach i barbarzyństwie hitlerowców.

Wiecej TUTAJ


Naukowy model pokazuje wpływ noszenia maseczek na liczbę zgonów

Co najmniej 14 tysięcy osób może w najbliższych miesiącach zachować życie w USA, jeśli zdecydowana większość Amerykanów będzie nosić maseczki – wynika z symulacji przeprowadzonej przez naukowców z University of Washington, o której informuje CNN.

Wiecej TUTAJ


Kabała? Co to jest?

Pewnie was nie zdziwi, jeżeli powiem, że Kabałę wymyślili Żydzi. A żydowscy kabaliści twierdzili, że Tora i Kabała to dwie strony tego samego medalu. Bo Tora uczy jak mamy żyć w świecie fizycznym, a Kabała uczy nas życia duchowego. 

Wiecej TUTAJ


Grecja wciąż żąda od Niemiec 289 mld euro reparacji za zniszczenia wojenne

80 lat po niemieckim ataku na Grecję w czasie II wojny światowej rząd w Atenach ponownie wezwał do negocjacji w sprawie reparacji za zniszczenia wojenne. Rząd niemiecki odrzuca te żądania. Opozycja krytykuje nieustępliwe stanowisko rządu, nazywając je “moralnie, ale także prawnie niedopuszczalnym”

Wiecej TUTAJ


Oświadczenie Dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN ws. decyzji Komisji Dyscyplinarnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w sprawie skandalicznej wypowiedzi ks. prof. Tadeusza Guza dotyczącej tak zwanego „mordu rytualnego”.

Ze zdumieniem i oburzeniem przyjąłem decyzję Komisji Dyscyplinarnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w sprawie skandalicznej wypowiedzi ks. prof. Tadeusza Guza dotyczącej tak zwanego “mordu rytualnego”. Szanując autonomię uczelni nie mogę milczeć, gdy w świat idzie przekaz rodem z Protokołów mędrców Syjonu, nazistowskiej czy stalinowskiej propagandy.

Wiecej TUTAJ


Dwiema minutami ciszy uczczono 6 mln ofiar Holokaustu

W obchodzony w czwartek w Izraelu Dzień Pamięci Holokaustu w całym kraju dwiema minutami ciszy uczczono pamięć sześciu milionów ofiar tego ludobójstwa. W Izraelu mieszka mniej niż 180 tys. ocalałych z Zagłady, 900 zmarło z powodu epidemii Covid-19

Wiecej TUTAJ


Gwałcone i mordowane: chrześcijańskie dziewczęta w Pakistanie

Śledzenie prześladowań przez muzułmanów chrześcijańskich dziewcząt w Pakistanie, staje się coraz trudniejsze. Ledwo pojawi się informacja o porwaniu, zniewoleniu, zgwałceniu, przymusowym nawróceniu, torturowaniu i mordowaniu, natychmiast przychodzi kolejna — i kolejna, i kolejna.

Wiecej TUTAJ


Założyłam, że jeśli napotkam opór wśród byłych więźniów i więźniarek, zarzucę pracę nad książką

Maria Kowalska, żołnierka AK, która trafiła z innymi koleżankami do obozu w Stutthofie, pamięta, że ich liderka natychmiast zarządziła odpowiednie przysposobienie pasiaków, bo “warszawianki nie mogą wyglądać nieelegancko”. To się może wydawać śmieszne, ale taki gest ratuje, daje nadzieję, zwraca sprawczość – mówi Karolina Sulej, autorka książki “Rzeczy osobiste. Opowieść o ubraniach w obozach koncentracyjnych i zagłady”.

Wiecej TUTAJ


Łamanie praw człowieka, o którym nikt nie mówi

3 stycznia 2021 roku kontrolowany przez Hamas Palestyński Urząd Zarządzania Ziemią w Strefie Gazy “usunął” trzy domy – w jednym z nich mieszkała trójosobowa rodzina – i zniszczył buldożerami około 30 dunamów (30 tysięcy metrów kwadratowych) ziemi rolnej w osiedlu as-Salam na zachód od przejścia granicznego z Egiptem, Rafah.

Wiecej TUTAJ


10 lat Żelaznej Kopuły w boju

Minęło 10 lat od pierwszego bojowego przechwycenia systemu obrony powietrznej Iron Dome (Żelazna Kopuła) opracowanego przez izraelskiego Rafaela.

Wiecej TUTAJ


Ptak getta

Oparta na prawdziwej historii i po raz pierwszy przedstawiona w języku jidysz, spektakl jest kroniką tragicznej prawdziwej historii żydowskiego bojownika Itaka Vitenberga i jest prezentowany w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.

 Niedziela, 18 kwietnia o godzinie 14:00 czasu wschodniego

i pozostaje dostępny do przeglądania do

Czwartek, 22 kwietnia o godzinie 14:00 czasu wschodniego

Link do ogladania https://nytf.org/live/

  • W języku jidysz
  • z angielskimi napisami
  • Wiecej TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.