Uncategorized

Krotko i zwiezle. Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 16.4 – 17.4


17 kwietnia 2021 r.


Terroryści w Strefie Gazy wystrzelili w czwartek wieczorem rakietę na południowy Izrael, uruchamiając syreny ostrzegawcze pod koniec Yom Ha’azmaut, Dnia Niepodległości Izraela.Oświadczenie Sił Obronnych Izraela mówi, że w mieście Sderot i jego okolicach rozpoczęły się alarmy.  Pocisk wylądował na otwartej przestrzeni i nie spowodował uszkodzeń ani obrażeń.


Okręg Livingston, NJ, mniej niż 30 mil na zachód od Nowego Jorku, wzniósł izraelską flagę nad swoim ratuszem z okazji obchodów Yom Ha’azmaut, Dnia Niepodległości Izraela, w czwartek.


Alma Har’el, wielokrotnie nagradzana izraelska reżyserka autobiograficznego dramatu Shia LaBeoufa „Honey Boy” z 2019 roku, podpisała kontrakt telewizyjny z Amazon Studios.


Administracja Bidena kilkakrotnie zwracała się do Izraela w ciągu ostatnich kilku dni, prosząc, aby przestał komentować Iran.Według raportu Biały Dom kilkakrotnie powtórzył to przesłanie, twierdząc, że ciągłe doniesienia izraelskich urzędników dotyczące Iranu utrudniają negocjacje między USA i Iranem w sprawie ewentualnego nowego porozumienia nuklearnego.


Włoski dom mody Giorgio Armani niedawno wycofał ze sprzedaży blezer, który przypominał mundur obozu koncentracyjnego na prośbę proizraelskiej organizacji StandWithUs.


Naukowcy z Uniwersytetu w Tel Awiwie odkryli, że blokowanie określonego białka pomaga zapobiegać rozprzestrzenianiu się komórek raka mózgu.


Jak podało izraelskie wojsko, palestyńscy terroryści w Strefie Gazy wystrzelili w piątek wieczorem rakietę w kierunku Izraela.


Premier Kanady Justin Trudeau życzył Izraelowi w czwartek szczęśliwego Dnia Niepodległości.Kanada jest dumna, że ​​może stać po stronie Izraela. Będziemy nadal sprzeciwiać się wysiłkom na rzecz izolacji Izraela na arenie międzynarodowej i potępiać BDS i każdy ruch, który atakuje naszych izraelskich przyjaciół, żydowskich Kanadyjczyków i wartości, które wyznajemy.


Prawie kilkanaście krajów europejskich jest „niewystarczających” w swoich wysiłkach, aby sprostać wyzwaniom antysemityzmu, jak stwierdzono w raporcie Komisji ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej Stanów Zjednoczonych .


Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział, że zaangażowanie Ameryki w Izrael jest „żelazne” i że on – i administracja Bidena – popiera więcej porozumień normalizacyjnych.17 kwietnia 2021 r.


izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy cele Hamasu w Strefie Gazy. Uderzono w ośrodek szkoleniowy Hamasu, baterię przeciwlotniczą oraz w cementownię produkującą gotowe komponenty wykorzystywane przy budowie tuneli terrorystycznych. Atak był odwetem za wcześniejszy ostrzał rakietowy terytorium Izraela.


Dyrektor generalny Team Israel baseball przedstawił rozszerzoną listę 44 graczy Światowej Konfederacji Baseballu Softball (WBSC), międzynarodowemu organowi zarządzającemu baseballu i organizatorowi zawodów baseballowych na igrzyskach olimpijskich, ogłoszono we wtorek.


były szef wywiadu wojskowego Aaron Ze’evi Farkash powiedział, że podziemny zakład w Natanz w Iranie może pomieścić nawet 60 tys. wirówek do wzbogacania uranu. Iran oficjalnie przyznał, że w zakładzie pracowało 5 060 wirówek, które miały wzbogacić uran do 60%. Zgodnie z umową nuklearną z 2015 r. Iran miał nie przekraczać 5% wzbogacenia uranu, pomimo to w latach 2019-2020 wzbogacił część swoich zapasów uranu do poziomu 20%. Nie ma żadnego cywilnego wykorzystania uranu wzbogaconego do 20%, a do produkcji bomby jądrowej potrzebny jest uran wzbogacony do 90%.


 Brytyjski premier Boris Johnson ogłosił niedawno sprzeciw Wielkiej Brytanii wobec dochodzenia Międzynarodowego Trybunału Karnego w sprawie Izraela w sprawie domniemanych zbrodni wojennych.


 Proizraelscy studenci na Arizona State University są prześladowani po tym, jak rezolucja BDS sponsorowana przez Students for Justice in Palestine została usunięta przez samorząd studencki.


ekspert ds. koronawirusa Itamar Grotto powiedział: „Właśnie zakończyliśmy pierwszy rok pandemii koronawirusa i nie wiemy, czy ona nie powróci. Musimy obserwować półkulę południową gdzie zima trwa od czerwca do sierpnia, czy wirus tam nie powróci. To wcale nie jest nierealne. Sezon grypowy zwykle osiąga szczyt zachorowań koło lutego i jest uważany za chorobę zimową, a latem można zdiagnozować tylko pojedyncze przypadki grypy. Podobnie cztery najczęściej infekujące ludzi koronawirusy są wysoce sezonowe, a większość przypadków zachorowań osiąga swój szczyt właśnie w zimowych miesiącach. Początkowo myśleliśmy, że COVID-19 również będzie sezonowy. Bardzo trudno jest określić sezonowość w pierwszym roku epidemii. Zauważył, że jeśli koronawirus powróci zimą, będziemy musieli podjąć pewne środki farmaceutyczne i niefarmaceutyczne, od przypominającej szczepionki po noszenie masek ochronnych na twarz. Potrzeba zastrzyku przypominającego zależy od tego, czy wirus zmutuje, czy też nie, co oznacza, że w pewien sposób ​​zmieni się, co umożliwiłoby mu przełamanie odporności zapewnianej przez szczepionkę w jej obecnej formie. Obecna szczepionka jest skuteczna przeciwko wariantowi brytyjskiemu i prawdopodobnie jest wystarczająco skuteczna przeciwko mutacjom południowoafrykańskim i brazylijskim. Ale czy pojawi się nowy szczep koronawirusa, który będzie w stanie pokonać szczepionkę? Na pewno jest taka możliwość i musimy to brać pod uwagę.” Ministerstwo zdrowia ogłosiło, że w Izraelu zidentyfikowano siedem przypadków mutacji indyjskiej koronawirusa. Przypadki zostały odkryte dzięki protokołowi sekwencjonowania genetycznego wszystkich próbek, które uzyskały pozytywny wynik testu. Osoby, które zaraziły się indyjską mutacją, powróciły z zagranicy i nie były zaszczepione. W związku z tym ministerstwo zdrowia przypomniano, że wszystkie niezaszczepione osoby powracające z zagranicy muszą poddać się kwarantannie. Wariant indyjski jest uważany za stosunkowo agresywny i uważa się, że jest główną przyczyną niedawnego wzrostu zachorowalności w Indiach.


Prezydent USA Joe Biden nazwał w piątek wzbogacanie uranu w Iranie do 60% czystości za niepomocne, ale powiedział, że jest zadowolony, że Teheran nadal prowadzi pośrednie rozmowy z Waszyngtonem na temat powrotu obu krajów do przestrzegania irańskiego porozumienia nuklearnego z 2015 roku.


Ministerstwo Zdrowia ogłosiło w piątek, że wśród niezaszczepionych podróżnych, którzy wrócili z zagranicy, zidentyfikowano w Izraelu siedem przypadków indyjskiego wariantu COVID-19.


Ministrowie spraw zagranicznych Izraela, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Grecji i Cypru spotkają się w piątek w Pafos na Cyprze – podało w oświadczeniu MSZ.


Grupa terrorystyczna Hezbollah przygotowuje się na możliwość upadku państwa libańskiego w obliczu narastającego kryzysu gospodarczego i politycznego, wynika z opublikowanego w piątek raportu.

Waszyngton nie sprzeciwiłby się decyzji Autonomii Palestyńskiej o przełożeniu wyborów parlamentarnych wyznaczonych na przyszły miesiąc.Potencjalne wzmocnienie władzy Hamasu może zniweczyć perspektywy rozwiązania dwupaństwowego.


Minister spraw zagranicznych Izraela powiedział w piątek, że jego kraj jest zdeterminowany, aby powstrzymać Iran od budowy broni jądrowej, po tym, jak Teheran obiecał przyspieszyć proces wzbogacania uranu.


Steven Spielberg założył fundację filmową o nazwie Jewish Story Partners, aby finansować filmy dokumentalne, które „opowiadają historie o różnorodnym spektrum żydowskich doświadczeń, historii i kultur”.


Tohar Butbul zdobywa srebro w Judo na Mistrzostwach Europy


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.