Uncategorized

Krotko i zwiezle. Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 20.4 – 21.4


20 kwietnia 2021


Przywódca Hamasu Ismail Haniyeh i prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmoud Abbas uzgodnili w poniedziałek, że Izraelowi nie wolno dopuścić do udaremnienia wyborów w Palestynie we Wschodniej Jerozolimie


Rosyjskie siły powietrzne uderzyły w bazę bojowników na północny wschód od Palmyry w Syrii, zabijając do 200 bojowników.


IZrael podpisał umowę z firmą Pfizer na zakup milionów dawek szczepionki przeciwko koronawirusowi na 2022 r.Premier Benjamin Netanjahu i minister zdrowia Yuli Edelstein ogłosili umowę, która obejmuje również opcje zakupu milionów dodatkowych zastrzyków w razie potrzeby.


Prezydent Reuven Rivlin rozmawiał w poniedziałek ze swoim palestyńskim odpowiednikiem, witając Mahmuda Abbasa w związku z nadejściem święta Ramadanu.Rządząca w Izraelu partia Likud przegrała w poniedziałek kluczowe głosowanie w Knesecie, dając przeciwnikom izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu niewielką większość w nowo utworzonym Komitecie ds. Porozumień. Komisja ustala porządek obrad parlamentu na bieżący okres przejściowy między wyborami a utworzeniem formalnego rządu koalicyjnego.


Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej i Iran rozpoczęły rozmowy mające na celu uzyskanie wyjaśnień od Islamskiej Republiki w sprawie źródła śladów uranu odkrytych w niezadeklarowanych miejscach


 Kiedy Hadar Israeli, studentka medycyny Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie, badała rodzinę z wieloma członkami cierpiącymi na ciężką otyłość i nękaną ciągłym głodem, odkryła, że ​​wszyscy mają wspólną mutację wpływającą na określony receptor w mózgu: Receptor melanokortyny 4 lub MC4. Chociaż naukowcy od dawna wiedzieli, że receptor MC4 był w jakiś sposób powiązany z głodem i apetytem, ​​Izraelczycy pomogli odkryć, jak bardzo służył regulowaniu naszych odczuć głodu i sytości.


Potężna eksplozja miała miejsce we wtorek we wrażliwej fabryce obronnej podczas testu w środkowym Izraelu. Jak dotąd nie ma doniesień o ofiarach.


zamknięto dwa ostatnie szpitalne oddziały koronawirusowe w Izraelu. Były to oddziały w Hillel Yaffe Medical Center w Haderze i Baruch Padeh Medical Center w Tyberiadzie. Pozostali pacjenci zostali przeniesieni na leczenie na oddziałach internistycznych.


ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało, że wprowadzono specjalne środki ostrożności, aby chronić izraelskich dyplomatów na całym świecie przed możliwymi atakami terrorystycznymi wywołanymi przez Iran


policja odkryła skład materiałów wybuchowych w centrum Ramli. Przejęto 10 bomb domowej roboty. Saperzy zneutralizowali bomby i zabrali je do zniszczenia. Zatrzymano 1 osobę.


minister spraw zagranicznych Gabi Aszkenazi spotkał się rano w Jerozolimie z brytyjskim ministrem spraw zagranicznych Michaelem Gove. Podczas spotkania ministrowie omówili współpracę między Wielką Brytanią a Izraelem w walce z koronawirusem oraz możliwość stworzenia “zielonego korytarza podróżnego” między oboma krajami, w świetle ogromnych postępów poczynionych w kampanii szczepień w Izraelu i Wielkiej Brytanii.


Ambasador USA przy ONZ, Linda Thomas-Greenfield, przemawiała na Konferencji Narodowej J Street i wyraziła poparcie w „uzasadnionych aspiracjach narodu palestyńskiego”, odniosła się również do zagrożenia ze strony Iranu i powiedziała: „Mamy kolejny wspólny cel z Izraelem : nigdy nie pozwalać Iranowi na zdobycie broni jądrowej. Aby to zrobić, musimy użyć tego, co prezydent Biden nazywa pierwszym instrumentem amerykańskiej potęgi: dyplomacją. ”


Raport NYT twierdzi, że władze w Teheranie są „bardzo zaniepokojone” zdolnością Izraela do atakowania celów w dowolnym momencie i obawiają się „sieci agentów”.


Mówi się, że saudyjski następca tronu Mohammed Bin Salman poparł izraelski spisek obalenia króla Jordanii Abdullaha II w zamian za opiekę nad świętymi miejscami w okupowanej Jerozolimie, donosi libańska gazeta Al-Akhbar . W gazecie cytowano jordańskiego urzędnika ds. Bezpieczeństwa, który powiedział, że próba obalenia króla Abdullaha II była „planem” obejmującym Izrael, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Arabię ​​Saudyjską i Stany Zjednoczone.


Przedstawiciele społeczności Maorysów w Nowej Zelandii powitali we wtorek izraelskiego ambasadora Ran Yaakoby historycznym pōwhiri (maoryską ceremonią powitalną), podczas której obie strony wymieniły prezenty, takie jak drzewa oliwne i kauri.

Ngapuhi Welcomes New Israel Ambassador at Waitangi


21 kwietnia 2021


Sąd Najwyższy odrzucił wniosek arabskiej gminy miasta Hebron, który usiłował powstrzymać rozpoczęcie prac remontowych przy Grobowcu Patriarchów w Hebronie. Składający do sądu wniosek twierdzili, że prace doprowadzą do nieodwracalnych szkód w historycznym miejscu


minister obrony Benny Gantz przeprowadził wizytację w Dowództwie Północnym. “Siły Obronne Izraela są w stanie gotowości na całej północnej granicy i z pewnością są optymalnie przygotowane na wszystkie możliwe sytuacje na froncie libańskim. Jesteśmy świadomi podejmowanych przez Hezbollah prób rzucenia nam wyzwania, w tym poprzez zastosowanie nowej taktyki, i jesteśmy gotowi stawić czoła każdemu zagrożeniu.


Izraelski dostawca usług telekomunikacyjnych Bezeq zainstaluje szybki światłowodowy internet w arabskich instytucjach edukacyjnych w całym kraju, ogłosił Bezeq w oświadczeniu.


Izrael zarejestrował osiem przypadków wariantu koronawirusa zidentyfikowanego po raz pierwszy w Indiach i uważa, że ​​szczepionka Pfizer / BioNTech jest przynajmniej częściowo skuteczna przeciwko niemu,


premier Benjamin Netanjahu ogłosił wieczorem, że już nie dąży do zbudowania koalicji rządowej przy wsparciu partii Ra’am (Zjednoczona Lista Arabska), a zamiast tego będzie dążył do bezpośrednich wyborów na premiera, które przejdą, jeśli poprze je partia Jamina.


Dwupartyjna grupa senatorów wezwała w poniedziałek prezydenta USA Joe Bidena do szybkiego nominowania kandydata na specjalnego wysłannika USA do monitorowania i zwalczania antysemityzmu oraz do konfrontacji z rosnącym antysemityzmem na całym świecie.


Zwolennicy BDS wzywają do bojkotu pierwszej izraelskiej wystawy sztuki w Zjednoczonych Emiratach Arabskich


premier Benjamin Netanjahu ogłosił wieczorem, że Izrael przygotowuje się do drugiej akcji szczepień przeciwko COVID-19, która rozpocznie się w ciągu sześciu miesięcy i obejmie również dzieci


U wybrzeża Hadery pojawiły się rekiny. Są to żarłacze brunatne, które są tu przyciągane obfitą ilością pokarmu, który jest przy ciepłej wodzie z elektrowni Hadera


Grupy żydowskie w USA reagują na wyrok skazujący za Szawina, mówiąc: “ sprawiedliwości stało się zadość ”


amerykański koncern Boeing podpisał kontrakt na zapewnienie izraelskim siłom powietrznym zintegrowanego wsparcia logistycznego dla izraelskich śmigłowców AH-64A/D Apache.


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.