Uncategorized

Krotko i zwiezle.Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 22.4 – 23.4


22 kwietnia 2021 r.


w nocy z Syrii została wystrzelona rakieta klasy ziemia-powietrze SA-5, która wleciała na terytorium Izraela i eksplodowała przy beduińskiej wiosce Abu Qrenat w regionie północnego Negewu. Miejsce to znajduje się w odległości około 5 km od miasta Dimona, przy którym mieści się izraelski reaktor jądrowy (około 8 km dalej)


izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy cele położone w rejonie Damaszku w Syrii. Zaatakowano syryjską baterię rakiet przeciwlotniczych dalekiego zasięgu SA-5, która wystrzeliła rakietę na terytorium Izraela. Zaatakowano także inne baterie rakiet klasy ziemia-powietrze na terytorium SyriiGdyby Izrael nie rozpoczął bezprecedensowej kampanii szczepień, 12000 obywateli straciłoby życie na skutek koronawirusa, zgodnie z modelem przedstawionym przez pediatrę i epidemiologa profesora Eli Somecha na spotkaniu w środę w dziale Zdrowia Departament epidemiologii Ministerstwa.


Ustawodawstwo utrudniające administracji Bidena ponowne przystąpienie do wspólnego kompleksowego planu działania (JCPOA), czyli porozumienia nuklearnego z Iranem, zostało wprowadzone w obu izbach przez przedstawiciela Andy’ego Barra (R-Ky .) i senator Marsha Blackburn (R-Tenn.).


 Reakcja na proponowaną Europejską Super Ligę, nową profesjonalną ligę piłkarską ogłoszoną w niedzielę, wywołała falę antysemickiej nienawiści w Internecie. Fani piłki nożnej, którzy sprzeciwiają się ESL, obwiniali Żydów za „rujnowanie” piłki nożnej, atakując żydowskich właścicieli zaangażowanych klubów.


Dwupartyjna grupa prawodawców przedstawiła w tym tygodniu ustawę mającą na celu zacieśnienie współpracy w dziedzinie cyberbezpieczeństwa między Izraelem a Stanami Zjednoczonymi.


Uznając, że Waszyngton „pędzi w kierunku” porozumienia nuklearnego z Iranem, Jerozolima ogranicza swój cel do „wpływania” na porozumienie tak bardzo, jak tylko może


Oczekuje się, że prezydent USA Joe Biden formalnie uzna masakrę Ormian dokonaną przez Imperium Osmańskie podczas pierwszej wojny światowej za akt ludobójstwa, podały w środę źródła, posunięcie, które prawdopodobnie rozwścieczy Turcję i jeszcze bardziej nadweręży i ​​tak już zerwane więzi między dwoma sojusznikami z NATO.


Nowy statek wycieczkowy wypłynie z Hajfy dla zaszczepionych Izraelczyków w wieku od 16 lat Rejsy trwające od trzech do siedmiu nocy będą odbywać się po Morzu Śródziemnym, zatrzymując się w Grecji i na Cyprze.


Facebook ogłosił w środę, że ma wyłączone konta, które, jak twierdzi, są wykorzystywane przez Prewencyjną Służbę Bezpieczeństwa Autonomii Palestyńskiej (PSS), jej wewnętrzną organizację wywiadowczą, do szpiegowania przeciwników politycznych, dziennikarzy i obrońców praw człowieka .


 Izrael i Zjednoczone Emiraty Arabskie zgodziły się na współpracę w dziedzinie ochrony zdrowia – poinformowało w środę Ministerstwo Zdrowia.


ministerstwo zdrowia wydało formalne ostrzeżenie dla Izraelczyków, aby ze względu na wysokie wskaźniki zachorowalności na COVID-19, unikać podróżowania do Ukrainy, Republiki Południowej Afryki, Etiopii, Indii, Meksyku, Turcji i Brazylii.


Ambasador Ukrainy w Izraelu, Jewgen Korniyczuk , powiedział w czwartek i24NEWS, że Ukraina zwróciła się do premiera Benjamina Netanjahu, aby pełnił rolę mediatora w rozmowach między nią a Rosją.


Izrael i Bahrajn osiągnęły w czwartek pionierskie porozumienie, aby wzajemnie uznawać wzajemne szczepienia i tak zwaną zieloną przepustkę przyznawaną osobom w pełni zaszczepionym w następstwie udanych akcji szczepień w obu krajach.


23 kwietnia 2021 r.


w nocy w wielu miejscach Jerozolimy dochodziło do gwałtownych starć arabsko-żydowskich. Pod Bramą Damasceńską aktywiści z żydowskiego ruchu Lehava zdołali przerwać kordon policji, konfrontując się bezpośrednio z Arabami. Rannych zostało 7 osób.

Szef sztabu IDF Aviv Kohavi pojedzie w niedzielę do Stanów Zjednoczonych, aby omówić zagrożenie irańskiego programu nuklearnego i jego umocnienia w całym regionie, poinformowało w piątek wojsko.


minister turystyki Orit Farkash-Hacohen ogłosiła, że zorganizowane grupy zaszczepionych zagranicznych turystów będą mogły uczestniczyć w Paradzie Równości organizowanej 11 czerwca w Tel Awiwie. Władze Tel Awiwu przygotowują się na przyjazd około tysiąca zagranicznych turystów.


Zydzi we Francji planuja w niedzielę po południu masowy wiec w Paryżu, aby domagać się sprawiedliwości dla Sarah Halimi, 65-letniej francuskiej Żydówki zamordowanej w swoim domu przez muzułmańskiego sąsiada w 2017 r. .


ONZ i europejscy członkowie Rady Bezpieczeństwa wezwali w czwartek do Izraela, aby zezwolił wszystkim uprawnionym Palestyńczykom we Wschodniej Jerozolimie na głosowanie w pierwszych od 15 lat palestyńskich wyborach parlamentarnych.


popołudniem kilkuset Arabów demonstrowało w dzielnicy Jaffa w Tel Awiwie, protestując przeciwko brutalności izraelskiej policji i okazując solidarność z protestami w Jerozolimie. Skandowano hasła: “Krwią odkupimy al-Aksę!”


Według danych Ministerstwa Zdrowia opublikowanych w czwartek, ponad pięć milionów ludzi w Izraelu zostało w pełni zaszczepionych przeciwko koronawirusowi, co stanowi około 54 procent całkowitej populacji około 9,3 miliona.


premier Benjamin Netanjahu uczestniczył w szczycie klimatycznym, którego gospodarzem był amerykański prezydent Joe Biden. “W Izraelu w pełni podzielamy zaangażowanie prezydenta Bidena w silniejsze działania na rzecz ochrony klimatu. Zobowiązałem się zmniejszyć ślad węglowy Izraela i do 2050 r. zakończyć udane przejście z paliw kopalnych na energię odnawialną. Już poczyniliśmy istotne postępy w dwóch konkretnych obszarach


AIPAC pochwalił przytłaczającą większość członków Izby Reprezentantów którzy podpisali list wzywający do bezwarunkowego finansowania amerykańskiej pomocy dla Izraela z budżetu federalnego


Grupa sportowców i działaczy na rzecz praw człowieka zwraca się do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) o usankcjonowanie programu olimpijskiego w Iranie z powodu wielokrotnych prób tego kraju, aby jego sportowcy unikali rywalizacji z Izraelczykami.


izraelska policja graniczna zatrzymała popołudniem Palestyńczyka, który usiłował wejść z ukrytym nożem na teren Grobowca Patriarchów w Hebronie, w Judei. Podczas przesłuchania przyznał się, że planował zaatakować modlących się Żydów.


Ambasador Izraela przy ONZ Gilad Erdan skrytykował Radę Bezpieczeństwa ONZ w czwartek za to, że nie odniosła się do zachowania Iranu, tracąc czas na niekończące się dyskusje na temat konfliktu izraelsko-palestyńskiego.


Włoskie i izraelskie firmy współpracują przy nowym leczeniu COVID „Nasza technologia umożliwia nam oczyszczanie osocza do określonych białek i przeciwciał zwanych immunoglobulinami, co jest stosowane w przypadku wszystkich rodzajów rzadkich chorób” – mówi izraelski dyrektor generalny.


Azerbejdżan planuje rozszerzenie handlu dwustronnego z Izraelem


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.