Uncategorized

Wyrzucił ją z okna, uniknie kary. Sprawa zabójstwa 65-letniej Żydówki wstrząsnęła nie tylko Francją

Przyslala Ewa Korulska


 • Paryż, Waszyngton, Rzym, Londyn – w wielu miastach ludzie protestowano przeciwko wyrokowi francuskiego sądu ws. zabójstwa Sarah Halimi.
 • Kobieta została brutalnie pobita i zamordowana w 2017 roku. Sprawcą był jej muzułmański sąsiad. Sąd uznał, że był pod wpływem narkotyków i nie był w pełni świadomy.
 • Prezydent Izraela napisał lisy do prezydenta Francji. Wyrok potępił też naczelny rabin Izraela.

Zabójstwo Sarah Halimi

Wyrok dotyczy zabójstwa 65-letniej ortodoksyjnej Żydówki, emerytowanej nauczycielki, która mieszkała w Paryżu. Zginęła cztery lata temu. 4 kwietnia 2017 roku Sarah Halimi została brutalnie pobita we własnym domu. Sprawca był jej sąsiadem, do jej mieszkania dostał się przez balkon.Kobili Traore, muzułmański imigrant z Mali, najpierw bił ją przez około 30 minut, a potem wypchnął przez okno z trzeciego piętra. Miał krzyczeć, że Sarah jest demonem i “Allahu akbar”, dlatego podejrzewano, że atak miał mieć podłoże antysemickie.Reklama.Miał wtedy 27 lat. Od czasu zabójstwa przebywa w klinice psychiatrycznej. Wyrok zapadł 14 kwietnia. Sąd Kasacyjny, który we Francji pełni funkcję Sądu Najwyższego, uznał, że w chwili popełniania czynu mężczyzna nie był w pełni świadomy. Wcześniej zażył dużą ilość marihuany, był w stanie silnego delirium.”Moja siostra została zamordowana dwukrotnie. Raz przez zabójcę, drugi raz przez francuski system sprawiedliwości” – miał powiedzieć brat kobiety.

Reakcje na wyrok sądu

Od ogłoszenia wyroku mijają dwa tygodnie, ale wokół sprawy cały czas wrze. Prezydent Izraela właśnie wysłał list do prezydenta Francji.”Należy zrobić wszystko, aby dać wyraźny sygnał, że nie ma i nie będzie wybaczenia dla chorego antysemityzmu i ataków na Żydów ze względu na ich pochodzenie etniczne i religię” – napisał Reuven Rivlin do Emmanuela Macrona.

Sędzia zrezygnował na znak protestu

W słynnym, francuskim magazynie satyrycznym “Charlie Hebdo”, pojawił się zaś taki oto rysunek z tytułem “Czy powinniśmy zdekryminalizować antysemityzm?”. Zostało to już zauważone w izraelskich mediach

Sprawa zyskała olbrzymi rozgłos. “Przez cztery lata francuskie środowiska żydowskie skarżyły się, że mainstreamowe media i opinia publiczna ignorują morderstwo Sarah Halimi” – pisze dziś izraelski “Haaretz”. Ale dodaje, że tak już nie jest. Pisze, że w protestach przeciwko wyrokowi wzięło udział wielu chrześcijan, muzułmanów, również przywódców religijnych. religijnych

prawdopodobnie na tym ta historia jeszcze się nie skończy.

Wyrzucił ją z okna, uniknie kary.

Kategorie: Uncategorized

3 odpowiedzi »

 1. WST nie wiem skąd masz te informacje ale sa bardzo nieścisłe. Oto pare faktów : Naciski na sędzinę trwały 9 miesięcy zanim zdecydowała się wreszcie zakwalifikować to bestialskie morderstwo jako antysemickie. Nie dostrzegala tego związku mimo ze Traore grozil w przeszlosci córce pani Halimi i wymyślal jej od „brudnej Żydówki” Rekonstrukcji sceny zbrodni nie zrobiono co jest sprzeczne z postępowaniem śledczym. Pomijając fakt ze pod drzwiami mieszkania mordowanej stało 9 ( !) policjantow, słyszeli krzyk torturowanej kobiety i nie interweniowali bo się bali. Czekali na ekipę antyterrorystyczna. Przyjechała, ale niestety za pozno…
  inna sprawa :
  Wyrok sądowy nie nakazał 20 lat szpitala bo byloby to nonsensem prawnym. Szpital nie jest kara więzienia i długość pobytu w nim nie zalezy od wyroku sądowego lecz od postępow terapii.
  Czyli ze morderca może wyjść za pare miesięcy jeśli zostanie uznany za „ wyleczonego”. Traore mial juz wiele wyroków za narkotyki i inne sprawki kryminalne, wcale nie związane z psychiatria. A jeśli chodzi o niekończące sie ekspertyzy psychiatryczne, to było ich tak wiele ( oczywiście na koszt podatników) dlatego ze diagnozy byly sprzeczne : od częściowo zaburzonej marihuana świadomości do niepoczytalności. Czytałam wywody jednego z tych psychiatrów – kompletny odjazd od realiów w świat mętnych teorii. Traore twierdzil na swoja obronę ze „walczyl z czarownica”. Każdy może wymyślić taka bajeczkę. To ze czarownica była Zydowka nikogo w sądzie nie zdziwilo, oni tam sa przyzwyczajeni ze wszyscy terroryści sa „ zaburzeni psychicznie” na tle antysemickim. To jest standardowe usprawiedliwienie dla takich morderców. Biedne sierotki. Już to samo świadczy o nastrojach i poziomie sadownictwa we Francji. Psychiatria jak wiadomo nie jest nauka ścisła i jest podatna na wszelkie manipulacje. A nic łatwiejszego jak udawać wariata gdy grozi kara za morderstwo, szczególnie przy pełnej pobłażliwości ekspertów i trybunału. Najtragiczniejsze w tym wszystkim jest to ze islamiści i fanatycy wszelkiej maści zinterpretowali ten wyrok jako licencje na mordowanie. We Francji wystarczy zapalić trawkę i udawać szaleńca aby bezkarnie zamordować Żyda. I nie tylko Żyda.

 2. Niestety artykuł nie podał pełnej informacji. Traore został uznany winnym morderstwa na tle antysemickim i sąd nakazał zamkniecie na 20 lat w zamkniętym szpitalu psychiatrycznym. Wyrok został potwierdzony przez sąd apelacyjny i najwyższy (c.d.cassation). Trzech biegłych lekarzy psychiatrów uznało go za niepoczytalnego w chwili morderstwa i wtedy sąd właściwie nie miał innego wyjścia. Zmiana prawa będzie dyskutowana w senacie 25/5, narkotyki i alkohol nie będą mogły uwolnić od odpowiedzialności karnej.
  W wypadku Traoer nie zmieni to wiele, w normalnym sądzie byłby może skazany na “dożywocie” (30 lat) ale nie mniej niż 18-20 lat zamknięcia.

 3. Witam,
  Morderca palil cannabis, co oczywiscie absolutnie nie moze byc przyczyna morderstwa. Gmina zyd. wiedziala, ze on jej dokuczal od dawna. Sasiedzi, gdy slyszeli krzyki podczas kiedy on ja walil w czaszke, zawolali policje. Policjanci stali pod blokiem zamiast wejsc do mieszkania ! Nie bylo normalnego sadu. Adwokatka, Anne Ihuellou, jezdzi do Afryki, w tym nic zlego, lecz ma tam kontakty z pro-islamistami. Niestety rzad francuski obiecuje, ze zmieni prawo, ale co z tego, chodzi o wyrzucenie tej adwokatki i o normalny sad. Tego nie proponuja. We Francji jest, miedzy innymi, antysemityzm w i imie antyrasizmu…
  Irena z Francji

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.