Uncategorized

Krotko i zwiezle .Wiadomosci dnia z Izraela 16 . 4


Premier Izraela Benjamin Netanjahu poinformował w sobotę wieczorem prezydenta USA Joe Bidena o trwającej operacji Izraela przeciwko terrorystom w Strefie Gazy. Podczas długiej rozmowy telefonicznej dwóch przywódców Netanjahu podziękował Bidenowi za jego niezachwiane poparcie dla prawa Izraela do samoobrony i podkreślił, że robiono wszystko, co możliwe, aby uniknąć krzywdy ludności cywilnej.


W związku z trwającymi atakami rakietowymi ze Strefy Gazy, jeden po drugim zagraniczne linie lotnicze zawiesiły loty do Izraela, donosiły w niedzielę liczne media, powołując się na urzędników lotnictwa cywilnego.Premier Izraela Benjamin Netanjahu w sobotni wieczór obiecał, że krajowa operacja wojskowa przeciwko grupom terrorystycznym w Strefie Gazy będzie kontynuowana do czasu przywrócenia bezpieczeństwa obywatelom Izraela.


Minister obrony Benny Gantz spotkał się z delegacją USA na Bliski Wschód i jej szefem, zastępcą asystenta sekretarza ds. Izraela i Palestyny ​​Hadym Amrem.Gantz wyraził głębokie uznanie dla amerykańskiego poparcia dla prawa Izraela do obrony przed atakami terrorystycznymi Hamasu i podkreślił, że celem Izraela jest zapewnienie długoterminowego pokoju i bezpieczeństwa swoim obywatelom.


Siły bezpieczeństwa aresztowały w ostatnich godzinach 20 palestyńskich aktywistów we Wschodniej Jerozolimie, z których większość jest powiązana z Hamasem. Policja zatrzymała się również za przesłuchanie dwóch osób, które rzekomo napadły na przechodnia w jednej z zaułków Starego Miasta.


„Muzułmańscy historycy konsekwentnie potwierdzają żydowskie związki z Jerozolimą”Nowa książka ( Islam, Żydzi i Wzgórze Świątynne ) opublikowana przed Świętem Jerozolimy opisuje, jak muzułmańska narracja o żydowskim związku ze Wzgórzem Świątynnym została zniekształcona.


Szef partii politycznej Ruchu Islamskiego, Ra’am, Mansour Abbas, powiedział w czwartek, że zamraża rozmowy o utworzeniu rządu z powodu przemocy między Arabami i Żydami, co zwiększa prawdopodobieństwo, że trzeba będzie przeprowadzić nowe wybory.


Zjednoczone Emiraty Arabskie zagroziły Hamasowi, że zaprzestaną wszelkich inwestycji infrastrukturalnych i gospodarczych w Strefie Gazy, jeśli nie dojdą w najbliższej przyszłości do porozumienia o zawieszeniu broni z Jerozolimą.


izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy około 150 celów terrorystycznych w Strefie Gazy. Zniszczono hale produkcyjne, magazyny oraz domy wysokich dowódców Hamasu i Islamskiego Dżihadu. Rozpoczęto także drugi etap planowanego niszczenia systemu podziemnych tuneli Hamasu w północnej i środkowej części Strefy Gazy. Na wyznaczone cele zrzucono 100 bomb, rejestrując wybuchy wtórne, potwierdzające trafienie w podziemne magazyny broni.


Według urzędników Izrael pokazał „dymiącą broń” „Pokazaliśmy im dymiącą broń, która dowodzi, że Hamas wyszedł z tego budynku” – mówi źródło bliskie ministrowi spraw zagranicznych Gabi Ashkenazi. „Rozumiem, że wyjaśnienie okazało się satysfakcjonujące”.


krótko po północy palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy dużą salwę rakiet w kierunku południowego i środkowego Izraela. Cele obejmowały Tel Awiw, Bnei Brak, Ramat Gan, Jehud, Riszon Lezion, Petah Tikwę, Aszdod, Gan Javne, Gederę, Bat Jam, Holon, Beit Dagan, Ness Ziona, Ramlę, Lod, Jawne, Elkana, Etz Efraim, Alfei Menasze , Ma’aleh Szomron, Elad, Bnei Darom, Kfar Chabad, Aszkelon, Or Jehuda i inne miasta. Dziesięć minut później w te same obszary wystrzelono drugą tak samo dużą salwę rakiet, a pół godziny później trzecia salwa rakiet


Organizacja Współpracy Islamskiej, składająca się z 57 krajów, otworzyła w niedzielę nadzwyczajne spotkanie w związku z ciężkimi walkami między Izraelem a wojowniczymi władcami Hamasu w Strefie Gazy, pierwszym ważnym posunięciem wśród krajów Bliskiego Wschodu wciąż borykających się z tym, jak rozwiązać konflikt.


Libański urzędnik powiedział w wywiadzie dla londyńskiej gazety Al-Sharq Al-Awsat, że „sytuacja na granicy z Izraelem pozostanie pod kontrolą, ponieważ Hezbollah nie jest zainteresowany rozszerzaniem konfliktu”.


W niezwykłym akcie odwagi arabski izraelski lekarz został ranny, próbując uratować życie żydowskiego Izraelczyka podczas próby linczu w Tamra, muzułmańskim mieście w Galilei, według organizacji ratowniczej


 55-letni Izraelczyk został zabity w swoim domu w Ramat Gan w sobotę w następstwie ataku rakietowego na środkowy Izrael około godziny 13:30. Krewni mężczyzny, który później został zidentyfikowany przez wiele izraelskich serwisów informacyjnych jako Gershon Franco, powiedzieli, że cierpiał na liczne problemy zdrowotne i dlatego nie był fizycznie niezdolny do ucieczki do najbliższego schronu bombowego, gdy zabrzmiała czerwona syrena alarmowa.


Wojska izraelskie otworzyły w piątek wieczorem ogień do wielu osób próbujących przedostać się do kraju z Libanu, podały Izraelskie Siły Obronne w oświadczeniu. Według wojska podejrzani uciekli z powrotem na terytorium Libanu.


Siły Obronne Izraela zburzyły w sobotę wielopiętrowy budynek w Gazie, który według nich zawiera zasoby wojskowe należące do wojskowej dywizji wywiadu Hamasu. W budynku mieściły się również agencje medialne Al Jazeera i Associated Press .


zakończyło się trzygodzinne posiedzenie gabinetu bezpieczeństwa, na którym postanowiono, że operacja w Strefie Gazy będzie trwała tak długo, dopóki wszystkie militarne cele nie zostaną osiągnięte. Obecnie jeszcze nie jest czas na zawarcie porozumienia o zawieszeniu broni.


żołnierze elitarnej rezerwowej Brygady Alexandroni (weterani Brygady Golani) wyrazili gotowość do walki wszędzie tam, gdzie są potrzebni i mają nadzieję, że przywódcy kraju dadzą im odpowiednie rozkazy.


Dzisiaj Hamas próbował zaatakować izraelskie instalacje gazowe


Rakiety wystrzeliwane są ze Strefy Gazy na duże obszary południowego Izraela, w tym na Nitzanim, Aszkelon, Gan Jawne i Aszdod.


Hamas wystrzeliwuje fale rakiet, ale Izrael zyskuje przewagę


IDF wykrywa terrorystów, którzy zamierzają wystrzelić drona w kierunku Izraela, ale zamiast tego dron zabija terrorystów.


Ponad 60 osób zostało rannych w wyniku zawalenia się trybuny w synagodze Givat Zeev


Król Jordanii Abdullah II powiedział w niedzielę, że jego królestwo jest zaangażowane w intensywną dyplomację, aby powstrzymać to, co nazwał izraelską eskalacją militarną, która doprowadziła do najgorszego wybuchu przemocy od lat.

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.