Uncategorized

Krotko i zwiezle.Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 14.6 – 15.6


 Po zaprzysiężeniu 36. rządu Izraela w niedzielę, rabini sprzymierzeni z ruchem syjonizmu religijnego zebrali się przy Ścianie Płaczu na Starym Mieście w Jerozolimie, aby „modlić się i krzyczeć, w obawie, że rząd zaszkodzi żydowskiemu charakterowi państwa”.


Autonomia Palestyńska została zmuszona przez trzeci miesiąc do przekazywania swoich stypendiów uwięzionym terrorystom i ich rodzinom za pośrednictwem poczty, mimo że odbiorcy skarżą się, że proces ten jest „upokarzający”, według izraelskiej organizacji pozarządowej Palestinian Media Zegarek.


Mansour Abbas, szef izraelskiej partii Ra’am, powiedział w niedzielę, że „odzyska ziemie, które zostały wywłaszczone od naszego ludu”.


Hamas zagroził w niedzielę podjęciem działań militarnych, jeśli marsz flagi Jerozolimy odbędzie się we wtorek zgodnie z planem, 


Izrael będzie pracował bez wytchnienia, aby zapewnić, że nuklearne ambicje Iranu zostaną niedokonczone, powiedział w niedzielę nowy izraelski minister spraw zagranicznych Yair Lapid.


 Izraelskie Siły Obronne wzmocniły rozmieszczenie systemów obrony przeciwlotniczej Iron Dome w całym kraju, gdy narastają napięcia z organizacją terrorystyczną Hamas w Strefie Gazy,


Shirley Pinto z Yamina Party zostanie pierwszym głuchym członkiem izraelskiego Knesetu po tym, jak minister ds. religii Matan Kahana ogłosił w niedzielę, że opuści parlament na mocy tzw. norweskiego prawa.


Nadawca telewizyjny w Hiszpanii oskarża izraelski duet pływacki o przykrywkę „ludobójstwa”„Zamiast podkreślać osiągnięcia tych izraelskich sportowców, komentator hiszpańskiego kanału @tv3cat obwinia ich o zabijanie Palestyńczyków” – napisał Combat Antisemitism Movement.


Ambasada USA w Jerozolimie ogłosiła „Alarm demonstracyjny” w poniedziałek wieczorem, zakazujący pracownikom i członkom ich rodzin przyłączenia się do planowanego marszu flagowego na Starym Mieście we wtorek, ponieważ prawdopodobne są kontrdemonstracje.


W rozmowie z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem Benny Gantz powiedział, że będzie pracował nad wzmocnieniem Autonomii Palestyńskiej i „umiarkowanymi źródłami” w regionie.


Wspólna lista MK Ahmad Tibi we wtorek zaatakowała rząd za zezwolenie na kontynuację marszu kontrowersyjnej skrajnie prawicowej flagi Jerozolimy, mówiąc: „Jeśli ‘rząd na rzecz zmian’ zatwierdzi tę samą trasę proponowaną przez Benjamina Netanjahu, gdzie jest ta zmiana?”


Książę koronny Bahrajnu wysłał telegraf gratulacyjny do premiera Naftali Bennetta, w którym wyraził szczere życzenia powstałemu rządowi powodzenia w jego zadaniach „w sposób wzmacniający filary rozwoju, stabilności i pokoju w regionie i na świecie ”


Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier ma odwiedzić Izrael między 30 czerwca a 2 lipca, aby przeprowadzić rozmowy z premierem Naftali Bennettem i jego nowym rządem.


Bet Dichter, były dyrektor Shabak (Izraelskiej Agencji Bezpieczeństwa), powiedział: „Zamierzam kandydować, by przewodzić Likudowi, a stamtąd kandydować na premiera”.


Izraelski operator satelitarny Spacecom poinformował we wtorek, że podpisał wstępną umowę sprzedaży 51% firmy firmie 4iG z siedzibą w Budapeszcie za 215 milionów szekli (66 milionów dolarów).Spacecom obsługuje flotę satelitów AMOS składającą się z czterech satelitów komunikacyjnych, które obsługują Europę, Afrykę, Bliski Wschód i Azję.


Luis Almagro, sekretarz generalny Organizacji Państw Amerykańskich (OAS), wydaje zarządzenie wykonawcze, aby utworzyć stanowisko komisarza OAS ds. Monitorowania i zwalczania antysemityzmu, 


Prezydent Libanu Michel Aoun jest gotów wznowić pośrednie negocjacje z Izraelem w sprawie granicy morskiej obu krajów, “zgodnie z prawem międzynarodowym”, poinformował w poniedziałek amerykański mediator John Desrocher Aoun.


We wtorek Izrael zniósł wymóg stosowania masek wewnętrznych, robiąc kolejny krok w kierunku powrotu do życia sprzed COVID-19.


Prezydent USA Joe Biden pogratulował nowemu premierowi Izraela Naftali Bennettowi i zastępcy premiera Yairowi Lapidowi i potwierdził „niezachwiane” zaangażowanie kraju w bezpieczeństwo narodu żydowskiego.


Ponad 900 studentów Uniwersytetu Harvarda, wykładowców i współpracowników podpisało petycję „wspierającą Izrael i społeczność żydowską”.


Izraelski minister finansów Avigdor Lieberman spotkał się w poniedziałek z kluczowymi pracownikami swojego personelu w celu wstępnej dyskusji na temat sformułowania dwuletniego budżetu państwa na lata 2021-22.


Izraelska firma zajmująca się produktami przetrwania, Polaris Solutions, opracowała technologię kamuflażu, która sprawia, że ​​żołnierze na polu bitwy są praktycznie niewykrywalni .


od samego rana izraelskie siły bezpieczeństwa przygotowywały się do zaplanowanego na dzisiejszy wieczór Marszu Flag w Jerozolimie i możliwych arabskich protestów.


Około 5000 osób maszeruje przez Jerozolimę w ramach parady flag, która została odwołana w zeszłym miesiącu z powodu rosnących napięć i ostrzału rakietowego z Gazy. Nad wydarzeniem czuwa 2 tys. policjantów rozstawionych na trasie parady.


Palestyńczycy wszczęli zamieszki w rejonie Bramy Damasceńskiej na Starym Mieście Jerozolimy. W starciach ranny został 1 policjant.


Palestyńczycy wypuścili ze Strefy Gazy balony z podwieszonymi bombami zapalającymi, które wywołały 20 pożarów terenów przygranicznych w Izraelu.


egipski wywiad skontaktował się z przywódcami Hamasu w Gazie, naciskając by nie wykorzystywać Marszu Flag w Jerozolimie do wystrzelenia rakiet w kierunku Izraela, gdyż wówczas Siły Obronne Izraela odpowiedzą.


Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.