Uncategorized

Projekt

Prozba o pomoc. Przysal Aleksander Milchtach Slaw


Kochani,

Mariusza Jastrzębia poznałem w muzeum Polin w Warszawie. Mariusz, doktor historii zatrudniony w Polin, przez dwa dni oprowadzał mnie po stałej wystawie muzeum wykazując ogromne zaangażowanie i wiedzę na temat historii Żydów w Polsce. Nasza współpraca zaowocowała dwoma programami radiowymi o wystawie w Polin i historii polskich Żydów w naszym kopenhaskim Radio Shalom.

Mariusz jest dzisiaj w trakcie realizowania nowego projektu i poszukuje osób, które prowadziły działalność biznesową w Polsce w okresie bezpośrednio przed i po upadku komunistycznej Polski. Wszystkim osobom, które były wtedy zaangażowane w Polsce, chciałbym polecić współpracę z Mariuszem, który jest poważnym naukowcem prowadzącym poważny projekt. 

Proszę odnieście się przychylnie do jego projektu. Poniżej załączam opis projektu napisanego przez Mariusza. Rozpatrzcie proszę czy nie chcielibyście wziąć w nim udziału. Ja biorę!

Pozdrawiam

Aleksander Milchtach Slaw   

PS. Gdyby kogoś to zainteresowało, to programy nagrane przeze mnie z Mariuszem są po angielsku i do usłyszenia w naszym radiowym archiwum na https://radioshalom.dk / lub do odsłuchania pod tymi bezpośrednimi linkami: część 1. – https://radioshalom.dk/?p=20772 ; część 2. https://radioshalom.dk/?p=20800Nazywam się Mariusz Jastrząb. Jestem historykiem, wykładowcą akademickim, autorem książek i artykułów na temat gospodarczych i społecznych dziejów Polski po II wojnie światowej. W swojej dotychczasowej pracy zajmowałem się między innymi mechanizmami podejmowania decyzji ekonomicznych przez PZPR, problemem niedoboru podstawowych towarów konsumpcyjnych w Polsce lat pięćdziesiątych, stosunkami gospodarczymi Polski z Zachodem, historią polskiego przemysłu motoryzacyjnego i sektora ubezpieczeniowego. Obecnie rozpoczynam projekt badawczy, finansowany przez Austriacki Fundusz Naukowy (FWF) i polskie Narodowe Centrum Nauki (NCN), a realizowany przez Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Wiedeński. Projekt dotyczy firm polonijnych, czyli przedsiębiorstw zakładanych i prowadzonych w Polsce w latach 1976-1994 przez emigrantów o polskich korzeniach. Interesują mnie one jako enklawa prywatnej przedsiębiorczości w państwowej jeszcze gospodarce u schyłku PRL. Celem projektu jest również zbadanie, jak te firmy poradziły sobie w okresie transformacji, gdy po 1989 roku do Polski powróciła gospodarka rynkowa. Poszukuję osób, które przed upadkiem albo w pierwszych latach po upadku “realnego socjalizmu” zaangażowały się w działalność gospodarczą w Polsce. Szukam właścicieli/właścicielek firm polonijnych oraz osób, które były w nich zatrudnione lub współpracowały z nimi i byłyby gotowe opowiedzieć o swoich doświadczeniach – o sukcesach, porażkach, szansach i barierach dla robienia biznesu w Polsce w tamtym czasie, o stosunkach wewnątrz firm, ich organizacji, kulturze pracy, kontaktach z polską administracją państwową, itd. 

Bardzo proszę o kontakt mailowy: mariusz.s.jastrzab@gmail.com

Bardzo liczę na odzew z Państwa strony.

dr Mariusz Jastrząb

Starszy Specjalista ds. Edukacji – Przewodnik
Dział Edukacji
tel. +48 22 47 10 376,
mjastrzab@polin.pl

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.