Uncategorized

Krotko i zwiezle.Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 16.6 – 17.6


Premier Izraela Naftali Bennett przedłużył do października kadencję szefa krajowej agencji wywiadowczej Shin Bet, Nadava Argamana.


Około 5000 Izraelczyków wzięło udział w marszu flagi w Jerozolimie we wtorek wieczorem po tym, jak został przełożony na 10 maja, Dzień Jerozolimy, z powodu eskalacji bezpieczeństwa.


Zaledwie kilka godzin po paradzie flag na Starym Mieście w Jerozolimie we wtorek doszło do starć między Żydami i Arabami, naznaczonych zarówno obrażeniami, jak i aresztowaniami przez policję, Siły Obronne Izraela poinformowały, że uderzyły w cele terrorystyczne w Strefie Gazy wcześnie w środę.


Około 5000 nowych imigrantów ze Stanów Zjednoczonych i Kanady ma wyemigrować do Izraela do końca 2021 roku, według nowych danych opublikowanych przez organizację Nefesh B’Nefesh we współpracy z Izraelem Aliyah and Integration Ministerstwo, Agencja Żydowska dla Izraela i Keren Kayemeth LeIsrael – Żydowski Fundusz Narodowy USA.


 Izraelska minister ochrony środowiska Tamar Zandberg wezwała we wtorek do uchylenia umowy podpisanej między transizraelską spółką rurociągową a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi w ramach porozumienia normalizacyjnego między tymi dwoma krajami we wrześniu 2020 r. .


Król Maroka Mohammed VI wysłał list gratulacyjny do premiera Naftalego Bennetta z okazji jego inauguracji. „Z okazji inauguracji na stanowisko premiera Izraela składam szczere gratulacje i najlepsze życzenia powodzenia w misji”.


Prezydent Rosji Władimir Putin wysłał osobisty telegram do lidera izraelskiej opozycji Benjamina Netanjahu w środę, kilka dni po tym, jak Netanjahu został obalony ze stanowiska premiera. W telegramie Putin wyraził „wdzięczność” za współpracę Netanjahu z rosyjskim przywódcą i nazwał doświadczenie Netanjahu „zaletem” Izraela. „Chcę wyrazić uznanie dla współpracy i wzajemnego zrozumienia między nami przez te wiele lat” – napisał Putin


W Izraelu odczuto trzęsienie ziemi o sile 4,2 stopnia w skali Richtera. Służba geologiczna stwierdziła, że ​​epicentrum wstrząsów znajdowało się 68 km na północ od Ejlatu. Nie zgłoszono żadnych obrażeń ani uszkodzeń. Trzęsienie ziemi było również odczuwalne w Jordanii.


Izrael wita pierwszego studenta uniwersytetu z ZEA Mansour Bin Sameh al-Marzuki, 19 lat, będzie studiował w Interdyscyplinarnym Centrum w Herzliya


Pięć izraelskich startupów zostało nazwanych „pionierami technologii” przez Światowe Forum Ekonomiczne na liście opublikowanej w tym tygodniu.


Lider Wspólnej Listy Arabskiej, Ajman Odeh, przemawiając tuż za murami Starego Miasta w Jerozolimie, oświadczył, że stolica Izraela stanie się pewnego dnia głównym miastem „Palestyny”.


Szef sztabu izraelskich sił zbrojnych gen. porucznik Avivi Kochavi uhonorował w środę jednostki komandosów marynarki wojennej Izraela Shayetet 13 za serię przełomowych operacji.


Proirański szyicki ruch iracki Al-Nujaba ogłosił, że jego Brygada Wyzwolenia Golan jest gotowa do rozpoczęcia kampanii „wyzwolenia Golanu”, gdy rząd syryjski wyda polecenie, według Monitor Zagrożeń Dżihadu i Terroryzmu (MEMRI-JTTM) prowadzony przez Middle East Media Research Institute.


Prezydent USA Joe Biden we wtorek oficjalnie ogłosił nominację Thomasa Nidesa na ambasadora USA w Izraelu.


Biden twierdzi że Putin zgodził się pracować nad zapewnieniem, że Iran nie otrzyma broni jądrowej


Prawodawca z partii Likud, lidera opozycji Benjamina Netanjahu, złożył w środę wotum nieufności wobec nowego rządu, trzy dni po tym, jak długoletni były premier został zastąpiony przez premiera Naftalego Bennetta. Kopia projektu ustawy przedłożona przez Likuda MK Miki Zohara oskarżyła, że ​​nowy rząd kierowany przez Bennetta „został utworzony na kłamstwie i oszukiwaniu opinii publicznej i nie ma mandatu publicznego”.


Wspólne ćwiczenia bojowe na dużą skalę odbywające się we Włoszech, w których biorą udział eskadry F-35 z Izraela, Włoch, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, stanowią ważną okazję do nauki dla wszystkich zaangażowanych, izraelskiego pilota myśliwca biorący udział w ćwiczeniu powiedział JNS w ostatnich dniach. Izraelski samolot wczesnego ostrzegania i kontroli Eitam świadczy usługi dla wielu sił powietrznych , izraelskie tankowce napełniające zbiorniki izraelskich F-35, jak rowniez samolotów z innych krajów.


Ustawodawcy judaizmu Tory byli wściekli, gdy w środę dowiedzieli się, że nowy rząd Izraela planuje utworzyć specjalną komisję do przeglądu wieloletniego religijno-świeckiego status quo w Izraelu.


 Imam Lod został aresztowany w czwartek pod zarzutem podżegania do przemocy, według izraelskiej policji.


koncern Israel Aerospace Industries i jego spółka zależna ELTA Systems wraz z ESG Elektroniksystem und Logistik-GmbH podpisały umowę na dostarczenie niemieckim wojskom lądowym radarów taktycznych za kwotę 36 mln euro. Umowa mówi o dostarczeniu 69 taktycznych mobilnych systemów radarowych WatchGuard, które do 2024 r. mają wejść do eksploatacji w Bundeswerze.


syryjskie media poinformowały, że izraelskie czołgi ostrzelały i zniszczyły w nocy syryjską placówkę wojskową w wiosce Al-Qahtania w rejonie Kuneitra na Wzgórzach Golan. Placówka znajdowała się 150 metrów od granicy i służyła jako punkt obserwacyjny organizacji terrorystycznej Hezbollah.


minister energetyki Karin Elharrar spotkała się z amerykańskim negocjatorem Johnem Desrocherem, aby omówić sporną granicę morską z Libanem. Elharrar powiedziała: “Pomimo naszych mocnych argumentów prawnych, jesteśmy gotowi rozważyć kreatywne rozwiązania, aby doprowadzić sprawę porozumienia granicznego do końca.”


 Izrael prawdopodobnie zabraknie miejsca na wysypisko śmieci do przyszłego roku, Ministerstwo Ochrony Środowiska ostrzegło w tym tygodniu burmistrzów i przewodniczących rad lokalnych.


 Prokurator generalny Avichai Mandelblit obiecał w czwartek wieczorem silną obronę żołnierzy IDF i innych obywateli, gdyby Międzynarodowy Trybunał Karny doszukał się ich w związku z domniemanymi zbrodniami wojennymi.


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.