Uncategorized

Autonomia Palestyńska stoi teraz w obliczu prawdziwego powstania

Protesty antyreżimowe nasilają się, a winę może ponosić Biały Dom. Czy to jest „palestyńska wiosna”?


Przetlumaczyl Sir Google Translate

Wielkie zamieszki wśród palestyńskich Arabów wybuchły w Judei i Samarii, które rozpoczęły się w zeszły czwartek, a teraz toczy się prawdziwe powstanie przeciwko przywódcy Autonomii Palestyńskiej (AP) Mahmoudowi Abbasowi w związku z brutalnym morderstwem działacza antykorupcyjnego.

Tysiące palestyńskich Arabów wyszło na ulice w zeszłym tygodniu, aby demonstrować przeciwko reżimowi Abbasa po tym, jak działacz antykorupcyjny Nizar Banat został śmiertelnie pobity w swoim rodzinnym mieście Dura.

Około 25 członków sił bezpieczeństwa PA włamało się do domu Banata w środku nocy i po spryskaniu go gazem pieprzowym pobiło go pałkami i innymi przedmiotami. Według gubernatora Hebronu Jibreena al-Bakriego Banat uległ odniesionym ranom w drodze do szpitala .

Masowe protesty przeciwko reżimowi Abbasa

Demonstracje przeciwko Abbasowi i jego reżimowi rozpoczęły się po tym, jak w mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia posiniaczonego ciała Banata. Obserwatorzy palestyńscy twierdzą teraz, że incydent przypomina zabójstwo saudyjskiego dziennikarza Jamala Khashoggi , który został zamordowany w konsulacie Królestwa w Stambule w Turcji w 2018 roku.

Agenci AP mieli nakaz aresztowania Banata wydany przez prokuratora generalnego Autonomii Palestyńskiej. Jednak kuzyn zmarłego aktywisty powiedział, że służby bezpieczeństwa AP nie przyszły do ​​domu Banata, by go aresztować, ale by go zamordować. Stało się to po tym, jak jego dom został wcześniej zaatakowany przez niezidentyfikowanych bandytów, według kuzyna.Flash90

palestyńscy buntownicy walczą z siłami bezpieczeństwa PA w Ramallah.

Dlaczego Banat został zabity

Działacz antykorupcyjny był bardzo aktywny w mediach społecznościowych, regularnie zamieszczając filmy krytykujące Abbasa za powszechną korupcję na obszarach administrowanych przez PA. Film, w którym Banat wezwał Unię Europejską do zaprzestania finansowania AP, był ostatnią kroplą, według palestyńskich urzędników, którzy są członkami rządzącej frakcji Fatah.

Ostatnie wideo, które Banat opublikował w mediach społecznościowych, dotyczyło skandalu związanego ze szczepionką COVID-19 i odmowy AP zawarcia umowy z Izraelem zapewniającej szybką dostawę miliona niedługo wygasających szczepionek Pfizera, które mogłyby znacznie skrócić proces szczepień w terytoria pod kontrolą PA.

Żona Banata, Um Kifah , powiedziała po morderstwie, że jej mąż był „szahidem” (męczennikiem) i że powiedział prawdę.

„Mój mąż nie był skorumpowany i nie był złodziejem. Zawsze mówił, że jego kampania skupia się na zapewnieniu lepszej przyszłości naszym dzieciom. Zabili teraz jednego Nizara i dostaną w zamian tysiąc” – powiedziała Um Kifah.

Mohammed Amru , który jest także działaczem politycznym i przyjacielem Banata, powiedział po zamachu, że incydent był „poważną zbrodnią”, która oznaczałaby „punkt zwrotny w stosunkach między AP a Arabami palestyńskimi”. On i inni uważają Abbasa za „osobiście odpowiedzialnego” za morderstwo swojego przyjaciela, powiedział Amru.Wisam Hashlamun/Flash90

Tłum żałobników niesie ciało Nizara Banata ulicami Hebronu.

Niezależne dochodzenie

Palestyńska Niezależna Komisja Praw Człowieka (ICHR) postanowiła teraz zbadać sprawę zabójstwa Banata i zapowiedziała, że ​​przedstawiciele grupy będą obecni podczas sekcji zwłok aktywisty, którą przeprowadzi lekarz sądowy należący do organizacji .

„Wyniki śledztwa zostaną natychmiast opublikowane” – powiedział ICHR.

Niezadowolenie z polityki Abbasa i AP wśród palestyńskich Arabów znacznie wzrosło po tym, jak palestyński przywódca odwołał długo oczekiwane wybory parlamentarne i prezydenckie pod koniec kwietnia. Wybory te zaplanowano odpowiednio na 22 maja i 31 lipca.

Abbas podjął tę decyzję po tym, jak sondaże wykazały, że Hamas wygra wybory, a były szef palestyńskich służb bezpieczeństwa Mohammed Dahlan zyskuje na popularności. Dahlan uciekł do Zjednoczonych Emiratów Arabskich w 2011 roku po tym, jak Abbas rozpoczął agresywną kampanię przeciwko niemu i stamtąd kontynuował swoją anty-PA.

Gniew wśród palestyńskich Arabów wzrósł ostatnio po ujawnieniu, że więźniowie polityczni w więzieniu AP w Jerychu są brutalnie torturowani.

Palestyńska grupa praw człowieka Prawnicy na rzecz Sprawiedliwości opublikowała 29 maja raport, w którym stwierdza, że ​​niektórzy z tych zatrzymanych powiedzieli organizacji, że zostali pobici i powieszeni za nogi pod sufitem. Inni donieśli, że byli torturowani wstrząsami elektrycznymi.

Palestyńczycy domagają się położenia kresu korupcji politycznej i uciszenia rywali po zabiciu Nizara Banata.

Represje nasiliły się po wznowieniu pomocy USA dla Autonomii Palestyńskiej

Represje AP wobec krytyków nasiliły się niedawno po tym, jak administracja prezydenta USA Joe Bidena wznowiła bezwarunkową pomoc finansową dla reżimu Abbasa. Pomoc finansowa dla PA została wstrzymana przez byłego prezydenta Donalda Trumpa .

Na przykład 16 czerwca siły bezpieczeństwa AP aresztowały 16-letniego palestyńskiego nastolatka Amira Abu Sharara po tym, jak opublikował krytyczny komentarz na temat AP na Facebooku podczas 11-dniowej wojny między Izraelem a palestyńskimi grupami terrorystycznymi w Gazie. Nastolatek cierpi na cukrzycę i musi wstrzykiwać insulinę dwa razy dziennie, aby kontrolować swoją chorobę.

Salam Abu Sharar , palestyński dziennikarz i kuzyn Amira, stwierdził, że rodzina chłopca nie będzie milczeć w sprawie aresztowania „nawet jeśli zostanie zatrzymany przez 15 minut. Jest chorym dzieckiem”.

Ponadto Abbas nakazał swoim siłom bezpieczeństwa aresztować w czerwcu dziesiątki członków ruchu Dahlana Al-Mustaqbal (Przyszłość).

Dahlan zarejestrował swój ruch polityczny w wyborach w Palestynie, a członkowie ruchu uważają, że Abbas zinterpretował bezwarunkowe wznowienie poparcia dla AP przez Stany Zjednoczone jako „zielone światło” dla tej kampanii represji przeciwko przeciwnikom jego reżimu.

Według ruchu Al-Mustaqbal, nękanie działaczy anty-PA wzrosło po wizycie sekretarza stanu USA Antony’ego Blinkena w Abbasie w jego siedzibie w Ramallah.

Popularność Abbasa wśród palestyńskich Arabów osiągnęła najniższy poziom w historii, a przywódca AP najwyraźniej obawia się o przyszłość swojego reżimu, jak pokazuje niedawna rozprawa z przeciwnikami.

Jednak zagraniczne wsparcie dla AP nadal nie słabnie.

UE i administracja Bidena muszą jeszcze zareagować na wzmożoną kampanię represji ze strony Autonomii Palestyńskiej i jej przywódcy Mahmuda Abbasa.


Yochan Visser

Autonomia Palestyńska stoi teraz w obliczu prawdziwego powstania

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.