Uncategorized

Wingate: Jak skłonność brytyjskiego kapitana do Biblii przyniosła przewagę IDF – część I

Niesamowita opowieść o tym, jak biblijnie wierzący chrześcijanin położył podwaliny pod osławioną nowoczesną armię Izraela, IDF:


Przetlumaczyl Sir Google Translate

Żołnierze izraelscy do dziś trenują i działają według zasad i taktyk ustalonych przez biblijnego chrześcijańskiego syjonistę, Orde Wingate.
Żołnierze izraelscy do dziś trenują i działają według zasad i taktyk ustalonych przez biblijnego chrześcijańskiego syjonistę, Orde Wingate. 

Czy zastanawiałeś się kiedyś, w jaki sposób izraelska armia pokonuje przewagę liczebną wroga i wielkie szanse na wygranie wojen i ochronę swoich obywateli?

W dużej mierze powodem był ekscentryczny angielski oficer stacjonujący w brytyjskiej Palestynie w 1936 roku o nazwisku Orde Wingate . Dorastał, czytając Biblię w mocno chrześcijańskiej rodzinie, a następnie przekształcił się w niezależnego oficera armii, zanim został wysłany do Ziemi Obiecanej. Tutaj w końcu znalazł wielką sprawę, której mógł poświęcić swoje życie: ułatwienie i obronę powrotu Izraelitów do suwerenności na Syjonie. Biblijne zrozumienie Orde Wingate’a doprowadziło go do postrzegania rosnącej obecności Żydów w Palestynie jako dosłownego spełnienia biblijnych proroctw.

On i jego młoda żona Lorna szybko stali się niewstydliwymi, szczerymi, „ufarbowanymi na wełnę” syjonistami. Wingate następnie użył swojej Biblii, aby opracować rewolucyjną taktykę wojskową i przekazał ją rdzeniowi hebrajskich bojowników.

Ta taktyka nadal stanowi dziś centralną filozofię walki IDF. Mój młody przyjaciel, który służy w jednostce rozpoznawczej brygady piechoty Givati, opowiedział mi na początku 2000 roku, jak IDF szkoli swoje siły specjalne. Opowiedział mi, jak wysyłają rekrutów piechoty na wyczerpujące całonocne, dalekodystansowe wyzwania nawigacyjne, załadowani amunicją, samotnie lub w małych grupach – aby symulować penetrację piechotą w głąb terytorium wroga w celu wykonania misji obserwacyjnych, wywiadowczych, sabotażowych. itd. Ostatnio IDF szkolił mojego syna w tej samej taktyce sił specjalnych. (Jako rodzice, to jest niepokojące, gdy twój syn lub córka wracają do domu na weekendowy urlop i patrzą, jak IDF przyzwyczaiło ich do tego, że nie śpią całą noc .)

W krótkim okresie krótszym niż trzy lata w kraju, od 1936 do 1939, Orde Wingate pozostawił niezatarty ślad, a IDF wiele swojego sukcesu zawdzięcza jego osobistemu przykładowi i taktyce walki.Domena publiczna

W 1943 Wingate (z prawej) zabrał swoją skuteczną taktykę do Birmy, gdzie dowodził siłami partyzanckimi nękającymi japońskich okupantów podczas II wojny światowej.

Taktyka ta została wykorzystana przez IDF do uwolnienia 102 zakładników podczas brawurowego nocnego nalotu na lotnisko Entebbe w Ugandzie 4 lipca 1976 roku – prowadzonego przez brata byłego premiera Benjamina Netanjahu, Yonatana Netanjahu .

Ta sama taktyka przebiegłości i zaskoczenia z użyciem niewielkiej siły została również zastosowana przez Bibi Netanjahu i innego byłego premiera, Ehuda Baraka , aby wejść na pokład porwanego samolotu Sabena i uwolnić go w 1972 roku.

Taktyka ta została użyta w tysiącach innych operacji IDF, niektóre są publicznie znane, a wiele nadal jest sklasyfikowanych. Jednym z niemal banalnych zastosowań tej taktyki jest sposób, w jaki IDF przeprowadza prewencyjne aresztowania podejrzanych o terroryzm noc po nocy na Zachodnim Brzegu, w godzinach, w których szanse na opór zbrojny są minimalne.

Ojciec Orde Wingate, George, był brytyjskim pułkownikiem. Oboje jego rodzice byli zagorzałymi wyznawcami Biblii i byli częścią denominacji braci z Plymouth . Orde dorastał ucząc się na pamięć obszernych fragmentów Biblii. „W przeciwieństwie do wielu Anglików z jego klasy i pokolenia, Wingate nie został wychowany tak, by pogardzał Żydami. Wręcz przeciwnie, jako dziecko sprzeciwiających się radykałów chrześcijańskich uczono go szczególnego szacunku dla nich jako dzieci Starego Testamentu…” ( Ogień w nocy , s. 64).

Kiedy Wingate został wysłany do Palestyny ​​przez armię brytyjską w 1936 roku, pewne arabskie rebelianckie elementy zaczęły nocą sabotować rurociąg, który transportował ropę naftową z Iraku przez dolinę Jezreel i na północny zachód do rafinerii i portu w Hajfie. Anglia, stojąca na progu wojny, musiała chronić swoje podstawowe zapasy paliwa, ale jej tradycyjne siły militarne okazały się rozciągnięte w Palestynie i nie były w stanie poradzić sobie z spustoszeniem, jakie siały arabskie powstańcze gangi.

W nadchodzącej drugiej części tego artykułu dowiemy się o rewolucyjnym sposobie, w jaki Wingate prowadził wojnę przeciwko temu zagrożeniu zarówno dla obecności brytyjskiej, jak i żydowskiej; i zaszczepił swoją „proroczą” pasję, stając się prawdopodobnie największym pojedynczym wpływem na jeszcze nienarodzone Izraelskie Siły Obronne (IDF) i ich pierwszych dowódców.

Bądźcie czujni!

 David Shishkoff 

JUZ Niedlugo CZESC DRUGA

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.