Uncategorized

Krotko i zwiezle.Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 17.2 – 18.2


syryjskie media poinformowały, że izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy cele położone w rejonie miasta Chan al-Szeik w pobliżu Damaszku.


dyrektor generalny ministerstwa spraw zagranicznych Alon Uszpiz rozmawiał z rosyjskim wiceministrem spraw zagranicznych Michaiłem Bogdanowem. Uszpiz podkreślił w rozmowie, że jeśli Rosja zaatakuje Ukrainę, Izrael będzie potrzebował pomocy Moskwy, aby wydostać swoich obywateli i dyplomatów.


ministerstwo spraw zagranicznych wyraziło zaniepokojenie samozadowoleniem Izraelczyków, którzy decydują się pozostać na Ukrainie pomimo rosnącego ryzyka wojny z Rosją.


ministerstwo aliji i integracji opublikowało “zaproszenie do składania wniosków przez ukraińskich Żydów” w celu umożliwienia im przyjazdu do Izraela i rezerwacji pokoi w hotelach, hostelach lub pensjonatach. Ukraińscy Żydzi będą mieli możliwość pozostania w hotelach przez okres od dwóch tygodni do miesiąca czasu, z możliwością dalszego przedłużenia tego pobytu


Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że wzrost PKB w 2021 r. wyniósł 8,1% (w 2020 r. był spadek o 2,2%). Ostatni kwartał 2021 r. przyniósł rekordowy wzrost o 16,6% – najwyższy w historii.


Rosja wysłała myśliwce MiG-31K z naddźwiękowymi pociskami Kinzhal i bombowce Tupolew Tu-22M do swojej bazy lotniczej w Syrii na ćwiczenia morskie


Izraelskie Ministerstwo Infrastruktury Narodowej, Energii i Zasobów Wodnych zapowiedziało, że rozpocznie eksport gazu ziemnego do Egiptu przez Jordanię.


 Australia ogłosiła w czwartek, że uzna cały ruch Hamas za organizację terrorystyczną


Firma Lockheed Martin-Sikorsky ogłosiła w środę, że rozpocznie budowę pierwszych czterech z 12 nowych śmigłowców transportowych CH-53K w Izraelu w ramach umowy sprzedaży zagranicznej armii amerykańskiej.


izraelska policja graniczna przejęła rano przemyt dwóch skrzyń z bronią przez granicę z Jordanii. Przejęto 50 pistoletów różnych typów, o wartości około 2 mln szekli.


izraelscy żołnierze wkroczyli do dwóch arabskich wiosek Beit Ummar i Beit Fajjar w Judei, gdzie aresztowano 4 palestyńskich terrorystów, którzy obrzucili bombami zapalającymi ogrodzenie osiedla żydowskiego Migdal Oz w bloku osiedli Gusz Etzion.


Parlament Europejski zapowiedział, że może nałożyć sankcje na bułgarskiego europosła Angeła Dżambazki, który opuszczając salę obrad podniósł rękę w nazistowskim pozdrowieniu. Dżambazki jest wiceprzewodniczącym nacjonalistycznej partii WMRO, należącej do eurosceptycznej grupy ECR (Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy). W skład grupy weszły m.in. Partia Konserwatywna (CP) z Wielkiej Brytanii, Prawo i Sprawiedliwość (PiS) z Polski oraz Obywatelska Partia Demokratyczna (ODS) z Czech. Dżambazki wykonał nazistowski gest podczas debaty w Parlamencie Europejskim w sprawie orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, że pewne korzyści budżetowe UE mogą być uzależnione od rządów prawa. Węgry i Polska zakwestionowały mechanizm rządów prawa, a Dżambazki stanął w obronie tych krajów.


Prezydent USA Joe Biden powiedział emirowi Kataru, szejkowi Tamimowi bin Hamadowi Al Thani, na początku tego miesiąca , że kraj Zatoki Perskiej ma zostać wyznaczony jako główny sojusznik spoza NATO, co stanowi znaczącą poprawę w stosunkach między nimi. kraje. Jednak nazwa ta pojawia się pomimo obaw o poparcie Kataru grup islamistycznych w całym regionie, w tym Hamasu


Izraelskie Siły Powietrzne przeleciały w piątek na małej wysokości nad Bejrutem w wyraźnym komunikacie ostrzegawczym dla Hezbollahu po tym, jak uznały odpowiedzialność za drona, który wleciał do Izraela.


Minister gospodarki Orna Barbivai pojedzie do Maroka w przyszłym tygodniu, aby podpisać umowę gospodarczo-handlową, ponieważ kraje chcą poszerzyć współpracę, od kiedy znormalizowały stosunki pod koniec 2020 roku.


Szef sztabu izraelskich sił zbrojnych generał broni Aviv Kochavi wyleciał w czwartek rano do Singapuru, aby wziąć udział w odbywających się co dwa lata pokazach lotniczych tego kraju, poinformowała jednostka rzecznika IDF.


Bahrajm, miało miejsce historyczne spotkanie między królem Hamadem bin Isa Al Khalifa , jego synem, księciem Salmanem i premierem Izraela Naftali Bennettem .


Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. Nie mogę zrozumiec uporu ukraińskich Żydów żeby siedziec na gorącym wulkanie zamiast w bezpiecznym Izraelu. Co ich trzyma ?
    Czyżby nic nie zrozumieli z naszej odwiecznej historii ? Już oligarchowie dali nogę z Ukrainy, Izrael przysyła samoloty… a ci głupcy czekają az będzie za pozno..

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.