
–Wiersze, piosenki i opowiadania zbieram od czasów szkolnych. Wyszperane z najbardziej zapomnianych zakamarków opuszczonych strychów oraz zakurzonych bibliotecznych półek, znalezione przypadkowo w starych czasopismach i książkach… Wpisywane mozolnie do zeszytów aż do 1996 roku, kiedy to postanowiłem „wrzucić” je do Internetu. Tak powstała strona „Listów z krainy snów…” (www.wiersze.co). Niech ponownie ożyją i będą źródłem nadziei i siły dla innych…
Witam serdecznie. Tydzień temu były wybrane cytaty z odległej starożytności i średniowiecza, to dziś zapraszam do lektury słów, które padły już w czasach nowożytnych (ale na razie tylko do czasów Napoleona Bonapartego).
"Ruch może zastąpić niemal każdy lek, ale żaden lek nie zastąpi ruchu." (Wojciech Oczko, 1537-1599) "Boże, strzeż mnie od przyjaciół, z wrogami sobie poradzę." (Armand Jean Richelieu, 1585-1642) "Im mniej ludzie myślą, tym więcej mówią." (Karol Ludwik Monteskiusz, 1689-1755) "Największym złem, na które cierpi świat, jest nie siła złych, lecz słabość dobrych." (Karol Ludwik Monteskiusz, 1689-1755) "Szukający szczęścia jest jak pijak, który nie może trafić do domu, ale wie, że ma dom." (Voltaire - François-Marie Arouet, 1694-1778) "Musimy trzymać się razem, bo inaczej z pewnością będziemy wisieć oddzielnie." (Benjamin Franklin, 1706-1790) "Dla przeciwwagi wielu uciążliwości życia niebo ofiarowało człowiekowi trzy rzeczy: nadzieję, sen i śmiech." (Immanuel Kant, 1724-1804) "Bardziej niż złoto, świat zmienił ołów. I bardziej niż ołów we flincie, ołów w kaszcie zecerskiej" (Georg Christoph Lichtenberg, 1742-1799) "Jeden człowiek, który ma odwagę, to większość." (Thomas Jefferson 1743-1826) "Człowiek, który nic nie czyta, jest bardziej oświecony, niż człowiek, który nie czyta nic poza gazetami." (Thomas Jefferson, 1743-1826) "Ogłoszenia to najbardziej prawdziwa część gazety." (Thomas Jefferson, 1743-1826) "Wiele tracimy wskutek tego, że przedwcześnie uznajemy coś za stracone." (Johann Wolfgang von Goethe, 1749-1832) "Sukces, tak w polityce jak i miłości, zapewniają nie jakieś szczególne zdolności, ale brak skrupułów." (Charles-Maurice de Talleyrand-Périgord, 1754-1838) "Armia baranów dowodzona przez lwa jest cenniejsza od armii lwów, dowodzonych przez barana." (Napoleon Bonaparte, 1769-1821)
Kolejne słowa, które padły z ust znanych i mniej znanych już za tydzień. Wszystkie wymienione cytaty (oraz wiele innych) znajdziecie w moim serwisie literackim „Listów z krainy snów” (www.wiersze.co). Dziś znalazłem jeszcze jeden, anonimowego autora: „Kobieta wie dokładnie czego chce… dopóki nie stanie przed szafą.”
Na koniec jeszcze trochę o historii i sporcie. Wczoraj ukończyłem zdalnie bieg “Berlin Wall” o długości 48 km, wytyczony wzdłuż centralnej części muru. Mur Berliński był jednym z najważniejszych symboli zimnej wojny jak i podziału Niemiec. System umocnień o długości 156 km na blisko 30 lat podzielił mieszkańców wschodniej i zachodniej części Berlina. Zarówno w czasie jego budowy jak i funkcjonowania, wiele osób podjęło próbę ucieczki na zachodnią stronę. Dla niektórych okazała się ona tragiczna. Jedną z najbardziej znanych ofiar był 18-letni Peter Fechter (vide film i zdjęcia). Do momentu upadku muru, z rąk żołnierzy NRD zginęło według różnych źródeł od 136 do 239 osób. Jedyną ofiarą spoza Niemiec był 24-letni Polak Franciszek Piesik, który utonął przy próbie ucieczki do Berlina Zachodniego w jeziorze Nieder Neuendorfer See pod Hennigsdorfem (pamiątkowa stela na zdjęciu). Warto przypomnieć, że upadek Muru i zjednoczenie Niemiec nie byłyby możliwe bez “Wiosny Ludów 1989 roku”, związanej z powstaniem i działalnością “Solidarności” w Polsce. Więcej zdjęć wrzuciłem na stronę: https://www.facebook.com/jaroslaw.kosiaty/posts/1677336649282354
Niezwykły film m. in. z tragiczną historią 18-letniego Petera Fechtera jest ponizej
Pozdrawiam
Jarek Kosiaty
Listy z krainy snów… www.wiersze.co
Wszystkie wpisy Jarka TUTAJ
Kategorie: Uncategorized