Uncategorized

Prezydent Biden otrzymuje ostre przesłanie w sprawie Iranu: nadzieja nie jest narodową strategią bezpieczeństwa

Yoram Ettinger

1 lutego 2022 r. senator Bob Menendez (D-NJ), przewodniczący senackiej Komisji Spraw Zagranicznych, wyraził swój zdecydowany sprzeciw wobec polityki USA wobec Iranu, przekazując prezydentowi Bidenowi piorunujące przesłanie:

* Obecni decydenci wydają się powtarzać błędy samozniszczenia zawarte w porozumieniu nuklearnym z 2015 r. (JCPOA), „które wydaje się, że administracja Bidena stara się przywrócić”;

*Polityka wobec Iranu musi opierać się na dobrze udokumentowanych nieuczciwych osiągnięciach irańskich ajatollahów, a nie na bezpodstawnych nadziejach;

*Irańscy ajatollahowie są zajęci pociskami, a nie masłem;

* Zagrożenie ze strony Iranu nie ogranicza się do broni jądrowej, ale obejmuje masowe rozprzestrzenianie się technologii i sprzętu terrorystycznego oraz rakiet balistycznych;

* Zagrożenie ze strony Iranu nie ogranicza się do Zatoki Perskiej i Bliskiego Wschodu, ale rozciąga się na cały świat;

*Do procesu negocjacji należy wprowadzić wiarygodną opcję militarną, aby dać szansę dyplomacji. Powinno wykraczać poza wymijające stwierdzenie, że „wszystkie opcje są na stole”;

*Administracja Bidena powinna zdać sobie sprawę, że irańscy ajatollahowie nie są negocjatorami w dobrej wierze.

Oto fragmenty przemówienia senatora Menendeza:

„…. Nie mamy tu do czynienia z aktorem działającym w dobrej wierze….

„Zamiast przedłużać czas trwania umowy, potrzebujemy stałej umowy….

„Grupa wysokich rangą dwupartyjnych dyplomatów, oficerów wojskowych i byłych członków Kongresu wydała oświadczenie za pośrednictwem Waszyngtońskiego Instytutu Polityki Bliskiego Wschodu o znaczeniu wiarygodnego zagrożenia militarnego w przypadku naruszenia przez Iran pewnych czerwonych linii….

„Nie możemy pozwolić, by Iran groził nam złą umową lub umową przejściową, która pozwoli mu na dalsze budowanie potencjału nuklearnego. Nie powinniśmy też kurczowo trzymać się zakresu umowy [JCPOA z 2015 r.], którego, jak się wydaje, niektórzy trzymają się ze względu na nostalgię. Jak powiedziałem siedem lat temu [kiedy senator Menendez sprzeciwiał się JCPOA], nadzieja nie jest strategią bezpieczeństwa narodowego. W słowach, które wypowiedziałem w 2015 roku:

„Niezależnie od tego, czy zwolennicy porozumienia to przyznają, umowa ta opiera się na nadziei – nadziei, że – kiedy wygaśnie klauzula nuklearnego wygaśnięcia, Iran ulegnie korzyściom handlu i globalnej integracji. Cóż, nie mają racji

„Mam nadzieję, że przywudzcy stracą swoją władzę, a rewolucja zakończy swoje hegemoniczne cele. Oni nie traca nadzieji.

„I mam nadzieję, że reżim pozwoli Irańczykom decydować o własnej przyszłości. Przywodzcy są bardziej zakorzenieni i nie pozwalają Irańczykom decydować o tej przyszłości.

„Nadzieja jest częścią ludzkiej natury, ale niestety nie jest to strategia bezpieczeństwa narodowego”.

„…. Wierzenie, że oni [irańscy przywodzcy religijni] podpisali umowę, która w jakikolwiek sposób osłabiłaby reżim lub zagroziła celom rewolucji, naciąga niedowierzanie. Oni nie wierza

„Rozumiem, że ta umowa stanowi kompromis, nadzieję, że za 10-15 lat sytuacja w Iranie może się zmienić. Może Iran zrezygnuje ze swoich ambicji nuklearnych. Ale nie zrezygnuje.

„Może przestaną eksportować i wspierać terroryzm. Ale nie przestana

— Może przestaną przetrzymywać niewinnych Amerykanów jako zakładników. Ale nie przestana.

„Może przestaną palić amerykańskie flagi. Ale chyba nie moga

„I może ich przywódcy przestaną skandować „Śmierć Ameryce” na ulicach Teheranu. Ale nie moga przestac

– Albo miałam nadzieję, że nie zrobią tych rzeczy. Ale nadal robili te wszystkie rzeczy….

„Teraz nie możemy żyć w kontrfaktycznym świecie, w którym wszystkie strony zachowały pełną zgodność, ale wiemy, że nawet przez pierwsze kilka lat JCPOA irańscy przywódcy… energicznie walczyli o utrzymanie swojej wysoce zaawansowanej infrastruktury nuklearnej… .

„Wspólnota Wywiadowcza Stanów Zjednoczonych oceniła w zeszłym roku, że „Iran i jego wojowniczy sojusznicy nadal planują ataki terrorystyczne przeciwko osobom i interesom USA…”.

„ Iran dysponuje największą siłą rakiet balistycznych w regionie… Mogą sięgnąć nawet 1300 mil w dowolnym kierunku – w głąb Indii i Chin na wschodzie; wysoko w Rosji na północy; do Grecji i innych części Europy na zachodzie; i tak daleko na południe, jak Etiopia w Rogu Afryki i dziesiątki krajów pomiędzy….

„Konsekwentne zaciemnianie przez Iran, ciągłe zwlekanie i dziwaczne żądania sprawiły, że lecimy na oślep….

„Nie możemy zrezygnować z naszych wysiłków, aby zapobiec uzbrojonemu w broń jądrową Iranowi i wyścigowi zbrojeń, który z pewnością wybuchłby na Bliskim Wschodzie.

„Nie możemy ignorować nikczemnego poparcia Iranu dla terroryzmu ani akceptować zagrożeń dla amerykańskich interesów i życia….

„Iran nie może posiadać bron jądrowa”.

*18 sierpnia 2015 r. senator Menendez zakończył prezentację swojego sprzeciwu wobec JCPOA : „Wiem, że strony redakcyjne, które popierają porozumienie, byłyby o wiele milsze, gdybym zagłosował tak, ale w dużej mierze poparły również porozumienie, które nam przyniosło nuklearna Kore Północna … . jeśli Iran ma zdobyć bombę nuklearną, nie będzie na niej widniało moje nazwisko…”.

Prezydent Biden otrzymuje ostre przesłanie w sprawie Iranu: nadzieja nie jest narodową strategią bezpieczeństwa

Przetlumaczyl Sir Google Translate

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.