Uncategorized

Krotko i zwiezle.Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 13.3 – 14.3


 Izraelski minister spraw zagranicznych Yair Lapid spotkał się w Bukareszcie w niedzielę ze swoim rumuńskim odpowiednikiem Bogdanem Aurescu, aby omówić kryzys na Ukrainie i kwestię uchodźców. 


Przed świętem Purim, Izraelska Biblioteka Narodowa ujawniła wymianę listów historycznych dowodzących, że irańscy Żydzi kupili Grobowiec Estery i Mordechaja w irańskim mieście Hamadan w 1971 roku. 


Izraelski minister spraw zagranicznych Yair Lapid spotkał się w niedzielę w Bukareszcie z żydowskimi uchodźcami ukraińskimi przygotowującymi się do emigracji do Izraela


ministerstwo zdrowia ostrzegło przed możliwością ponownego wybuchu pandemii koronawirusa. Ostrzeżenie wydano w związku z gwałtownym wzrostem zachorowań w Korei Południowej i Chinach.


szef agencji bezpieczeństwa Szin Bet, Ronen Bar, wrócił rano z Waszyngtonu i ostrzegł przed wybuchem arabskich niepokojów w czasie Ramadanu.


rodzina Reuvena Magena. który został poważnie ranny w Tzuk Eitan, poinformowała, że zmarł on w zeszły piątek, w wieku 27 lat.


Urząd ds. Przyrody i Parków poinformował, że po raz pierwszy w Izraelu wykluły się dwa pisklęta orła przedniego na terenie rezerwatu przyrody Chai Bar Karmel.


poziom wody w Jeziorze Galilejskim podniósł się od wczoraj o 2 centymetry i wynosi obecnie – 209.53 m. Brakuje jeszcze 0.73 m do górnej czerwonej granicy.


premier Naftali Bennett przez godzinę czasu rozmawiał telefonicznie z prezydentem Władimirem Zełenskim. Politycy omówili sposoby zakończenia wojny na Ukrainie oraz wysiłków, jakie Izrael podejmuje w tej sprawie.


urzędnik w kancelarii ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego powiedział, że uważa się, iż “Rosja jest teraz gotowa do kompromisu, który zakończy wypowiedzianą przez nią wojnę. Bennett jest odpowiednim mediatorem, gdyż naciska Rosjan, aby zrozumieli sytuację.


w ciagu godziny mury Starego Miasta w Jerozolimie zostały rozświetlone flagami Ukrainy i Rosji, oraz napisem: “Czekamy na Was”.


Stowarzyszenie Społeczności Żydowskich Zatoki (AGJC) ogłosiło w niedzielę, że wprowadzi produkcję macy do kilku krajów Rady Współpracy Zatoki (GCC) przed Paschą, która rozpocznie się w piątek, 15 kwietnia.


Rosja szuka wsparcia militarnego od Chin, aby przyspieszyć trwającą inwazję na Ukrainę, wraz z prośbami o pomoc finansową z Pekinu.


Katar oficjalnie zostaje partnerem strategicznym USA w Zatoce Meksykańskiej


Minister kultury i sportu Chili Tropper i minister spraw wewnętrznych Ayelet Shaked uzgodnili plan, który pozwoli 50 ukraińskim sportowcom na wjazd do Izraela w ramach istniejącego limitu 5000, w celu kontynuowania treningu


Minister spraw zagranicznych: „Izrael nie będzie drogą do ominięcia sankcji wobec Rosji”


Sprzedaż rosyjskich marek wódki w Izraelu gwałtownie spadła w ostatnich tygodniach, ponieważ lokalne bary i restauracje przyłączają się do globalnego bojkotu Moskwy w proteście przeciwko jej inwazji na Ukrainę.


minister budownictwa Ze’ev Elkin zdecydował, że sadzenie drzew na Negewie zostanie wznowione, w tym w miejscach znajdujących się w pobliżu nielegalnych społeczności Beduinów.


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.