Uncategorized

ANNA FRANK A WYPACZANIE HISTORII HOLOKAUSTU


Henrryk Grynberg

„Może najbardziej denerwujące w koncentracji uwagi na Annie Frank jest nieustanne przytaczanie jej słów: <<Mimo wszystko wierzę, że w głębi serca ludzie są dobrzy>>, które napisała przed deportacją do Auschwitz a w końcu do Bergen-Belsen, gdzie cierpiała z głodu i zimna zanim zmarła na tyfus.

Nauczanie o Zagładzie przez paradygmat tego słynnego cytatu nie tylko wypacza historię, ale świadczy o niepojmowaniu (tone deaf) horroru, jakiego Anna Frank doświadczyła po deportacji. Dara Horn, autorka nagrodzonej książki <<People Love Dead Jews>> (<<Ludzie kochają martwych Żydów>>), wskazuje, że ta linijka […] <<daje poczucie przebaczenia za błędy cywilizacji, które doprowadziły do stosów ciał zamordowanych dziewcząt>>”. Z opinii studentki drugiego roku Emory University, Micah Ross, w bieżącym numerze „World Jewry Digest”.

Kategorie: Uncategorized

3 odpowiedzi »

 1. Całkowicie się zgadzam z Teresa i MEF
  Niestety zbyt często sami Żydzi przyczyniają die do rabunku i banalizacji losów żydowskich w imię zle pojętego humanizmu.
  Ilez razy słyszałam u Żydów opinie:
  „ musimy przyjąć do siebie Arabów dziś bo sami byliśmy kiedyś uciekinierami.”
  I to wygłaszają w najlepszej wierze ludzie zaślepieni hasłem „ Humanizm”! zapominając co Arabowie robia Żydom i zachodniej kulturze dzisiaj.
  Ot taka refleksja, pozornie nie na temat.

 2. Rabunek pamięci Zagłady to normalny reflex cywilizacji zachodniej, nie raz po pierwszy i prawdopodobnie nie po raz ostatni jawnego rabunku żydowskiej własności intelektualnej i żydowskiej pamięci.

  Tego nie da się uniknąć. Jesteśmy nieliczni i za słabi aby aktywnie sprzeciwić się.
  Można natomiast uniknąć współpracy z tym rabunkiem. Na to nawet nie trzeba wysiłku. Po prostu nie współpracować z internacjonalizacją i generalizacją żydowskiej pamięci.

 3. Henryk, jestem Ci bardzo wdzieczna za napisanie prawdziwej analizy tego powiedzenia. Nieszczesna Anne Frank byla nastolatka i gdy napisala to zdanie, jeszcze zyla w relatywnie dobrych warunkach. Wykorzystywanie tego jednego, naiwnego, typowo dla nastolatek optymistycznego spojrzenia na rzeczywistosc – jest negowaniem Zaglady.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.