Uncategorized

Krotko i zwiezle . wiadomosci z Izraela dzien po dniu 4.10 – 5.10


Premier Truss powiedziała podczas przyjęcia Konserwatywnych Przyjaciół Izraela, że ​​jest „wielką syjonistką i ogromną zwolenniczką Izraela” i po raz kolejny obiecała, że ​​„wzmocni relacje brytyjsko-izraelskie”.


Minister obrony Benny Gantz zakończył w poniedziałek oficjalną wizytę w Azerbejdżanie, gdzie spotkał się z prezydentem kraju Ilhamem Alijewem i jego azerskim odpowiednikiem Zakirem Hasanowem.


Trybunał Sprawiedliwości orzekł w poniedziałek, że rząd musi odpowiedzieć na petycję żądającą, aby każda umowa dotycząca granicy morskiej z Libanem została poddana pełnemu głosowaniu w Knesecie.


Bank Izraela dokonał kolejnej dużej podwyżki swojej referencyjnej stopy procentowej, podnosząc ją o kolejne 0,75 punktu do 2,75 procent, w ramach wysiłków banku centralnego w ostatnich miesiącach mających na celu zahamowanie wzrostu inflacji.


 Izrael i Unia Europejska odbyły swoje pierwsze od ponad 10 lat spotkanie dyplomatyczno-strategiczne.


Minister spraw zagranicznych Niemiec powiedziała we wtorek swojemu polskiemu odpowiednikowi, że nie będzie więcej reparacji wojennych za II wojnę światową, ponieważ Berlin uważa sprawę za zamkniętą.


Libańskie władze mają kluczowe zastrzeżenia co do kilku kluczowych punktów pośredniczonej przez USA propozycji rozwiązania sporu o granicę morską z Izraelem, podały we wtorek libańskie media.


Urzędnicy Nowego Jorku są pozwani do Sądu Okręgowego Południowego Nowego Jorku przez grupę żydowskich właścicieli broni, którzy twierdzą, że nowe stanowe prawo dotyczące kontroli broni narusza ich prawa, zabraniając im noszenia broni palnej w synagodze. 


Izraelski minister sportu i kultury Hili Tropper bronił wynegocjowanej przez USA umowy na wytyczenie granicy morskiej z Libanem 


izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 9 poszukiwanych Arabów oraz skonfiskowano nielegalną broń.


Były przedstawiciel Departamentu Stanu David Schenker o negocjacjach dotyczących granicy morskiej między Izraelem a Libanem uważa, że ​​obecna umowa jest „ogólnie dobra dla Libanu”.


Szef opozycji Benjamin Netanjahu zachorował podczas nabożeństw Jom Kippur w jerozolimskiej synagodze, został przewieziony do Centrum Medycznego Szaare Zedek.


Premier Yair Lapid wysłał w środę życzenia szybkiego powrotu do zdrowia przywódcy opozycji Benjaminowi Netanjahu, który trafił do szpitala.


Dwie izraelskie kobiety i dwoje dzieci, które weszły do ​​palestyńskiego miasta Nablus na Zachodnim Brzegu, zostały zatrzymane przez palestyńskie siły bezpieczeństwa i przekazane bez szwanku władzom izraelskim


Palestyńczyk został zabity w środę w starciach z oddziałami IDF, gdy IDF otoczyli dom podejrzanego o terroryzm w pobliżu miasta Nablus


Zyczymy wszystkim naszym czytelnikom dobrego Jom Kippur. Gmar Chatima Tova! Obyśmy wszyscy uzyskali wpis w księdze życia


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.