Uncategorized

Krotko i zwiezle ; wiadomosci z Izraela dzien po dniu 28.3 – 29.3Lauder do Bidena: “To nie są Niemcy w 1938 roku; to są Stany Zjednoczone w 2023 roku Prezes Światowego Kongresu Żydów napisał do prezydenta USA: “Tylko Pan może powstrzymać tę wzbierającą falę nienawiści wobec narodu żydowskiego”.


W rzadkim geście przyjaźni międzyreligijnej, kilku brytyjskich Żydów otrzymało pozwolenie na zasadzenie palm w saudyjskim mieście Medina, jednym z dwóch najświętszych miejsc islamu.


Były premier Naftali Bennet z prezydentem Zjednoczonych Emiratów Arabskich szejkiem Mohammedem bin Zayedem w jego pałacu w Abu Dhabi .


Przewodniczący opozycji Yair Lapid zareagował na zapowiedź premiera Netanjahu o zawieszeniu do lata wdrażania reformy sądownictwa, mówiąc, że jeśli ustawodawstwo zostanie faktycznie zawieszone, jest gotów przystąpić do rozmów na temat reformy, w których pośredniczyć będzie prezydent Herzog. 


Po ogłoszeniu Netanjahu największy związek zawodowy Izraela odwołuje strajk generalny


Po ogłoszeniu przez Netanjahu, że odłoży głosowanie nad reformą sądownictwa do lata, Izraelskie Stowarzyszenie Pracowników Urzędu Lotniczego ogłosiło koniec strajku na lotnisku w Tel Awiwie


Premier Izraela może wkrótce zostać zaproszony do Białego Domu na spotkanie z prezydentem USA Joe Bidenem po ogłoszeniu wstrzymania reform sądownictwa.


Herzog dzwoni do premiera, Gantza i Lapida, aby rozpocząć rozmowy na temat kompromisu po wstrzymaniu reformy
Przewodniczący wzywa liderów partii do powołania zespołów negocjacyjnych na sesje w jego rezydencji


Masowa demonstracja na rzecz reformy sądownictwa odbyła się w Jerozolimie w tym samym czasie, gdy premier Benjamin Netanjahu ogłosił wstrzymanie procesu legislacyjnego, by umożliwić negocjacje.


Oczekuje się, że Izraelczycy wydadzą 7,8 miliarda NIS (2,2 miliarda dolarów) na żywność podczas tygodnia Paschy, z czego 250 000 ton, o wartości 1,9 miliarda NIS (529 milionów dolarów), pójdzie na śmietnik – wynika z badania Leket Israel.


Plenum Knesetu zatwierdziło pierwsze czytanie budżetu państwa na lata 2023 i 2024.


Premier Izraela Benjamin Netanjahu nie zakończył jeszcze zwolnienia ministra obrony Yoav Gallanta i może cofnąć ten ruch, biorąc pod uwagę narastający sprzeciw wobec niego w koalicji.


Brytyjska międzynarodowa firma naftowo-gazowa BP i Abu Dhabi National Oil Co. (Adnoc) ogłosiły we wtorek wspólną ofertę kupna 50% izraelskiej spółki NewMed Energy w transakcji wycenianej na ok. 2 mld USD.


Kneset przyjmuje w końcowym głosowaniu, 20-6, przepisy, które rozszerzą uprawnienia policji w celu rozprawienia się z nielegalną bronią. Przepisy umożliwiają policji przeprowadzenie przeszukania w poszukiwaniu nielegalnej broni bez konieczności uzyskania nakazu przeszukania.


Arabowie rzucają kamieniami w żydowskich kierowców w Huwara Żołnierze IDF przybyli na miejsce, ale nie udało im się opanować zamieszek. Zamiast tego policja wzięła na celownik żydowskich mieszkańców, którzy przyszli z pomocą.


Netanyahu wznosi tradycyjny toast przed Paschą “W noc sederową będziecie siedzieć ze swoimi rodzinami. Będziecie się trochę kłócić, nie za dużo, będziecie osiągać porozumienia. To jest nasz cel, osiągać porozumienia” – powiedział izraelski premier.


Izraelski minister komunikacji Shlomo Karhi ogłosił we wtorek powołanie międzyresortowego zespołu, który ma przyspieszyć przyjęcie technologii 5G (piątej generacji) dla szerokopasmowych sieci komórkowych.


Prezydent Isaac Herzog wezwał rząd do wstrzymania reformy sądownictwa. “Ostatniej nocy byliśmy świadkami bardzo trudnych scen. Apeluję do premiera, członków rządu i członków koalicji rządowej: są ostre i bolesne uczucia


Prezydent Izraela Isaac Herzog zwołał we wtorek wieczorem pierwsze spotkanie mające na celu zniwelowanie różnic i znalezienie kompromisu w sprawie reformy sądownictwa.


Ministerstwo Obrony Izraela wraz z Israel Aerospace Industries z powodzeniem wystrzeliło w kosmos satelitę “Ofek 13” – poinformowało oświadczenie ministerstwa. “Ofek 13” to satelita obserwacyjny o zaawansowanych możliwościach.


Izrael jest suwerennym krajem, który nie podejmuje decyzji w oparciu o naciski z zagranicy, powiedział premier Benjamin Netanjahu w nocy z wtorku na środę w odpowiedzi na komentarze prezydenta USA Joe Bidena.


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.