Uncategorized

Izraelska eskadra uzbrojonych dronów “Black Snake” wychodzi z ukrycia

  ARIE EGOZI

Hermes-450 IDF
Hermes-450 produkcji Elbit Systems jest używany przez Siły Obronne Izraela. Na zdjęciu członkowie eskadry 161 IDF. (IDF)

TEL AVIV – Przez 20 lat cenzura izraelska wydawała nakaz knebla zabraniający lokalnym mediom dyskutowania o tym, że Izrael ma uzbrojone drony. To się w końcu zmieniło 20 lipca ubiegłego roku, częściowo dzięki naciskom lokalnego przemysłu, który czuł, że niemożność sprzedania swoich towarów kosztowała go udział w rynku.

W rezultacie na światło dzienne wychodzi coraz więcej informacji o jednostkach Sił Obronnych Izraela (IDF), które używają uzbrojonych dronów. Jedną z takich grup jest Dywizjon 161, znany jako “Czarny Wąż”. Jednostka ta operuje dronem Elbit Systems Hermes-450 “Zik”, głównie w misjach antyterrorystycznych nad Zachodnim Brzegiem, Gazą i Libanem.

Niedawno Breaking Defense odwiedził eskadrę 161 w bazie lotniczej Palmachim w centralnym Izraelu, co było pierwszym przypadkiem, kiedy media otrzymały dostęp do jednostki. Jako warunek dostępu, nazwisko oficera, który rozmawiał z Breaking Defense zostało ukryte.

Około 80 procent ogólnej liczby godzin lotu IAF jest wykonywanych przez UAV, co, jak powiedział zastępca dowódcy dywizjonu mjr M, nie powinno być zaskoczeniem, biorąc pod uwagę, jak bardzo IDF zaczął polegać na systemach bezzałogowych.

“UAV zastępują samoloty załogowe w coraz większej liczbie misji. Liczba ta cały czas idzie w górę” – powiedziała. (Jeden dobry przykład: IAF tradycyjnie obsługiwał samoloty załogowe do misji patrolowych na morzu, ale przenosi większość tej pracy na UAV wyposażone w specjalny ładunek. Misja ta jest jednak wykonywana przez inną jednostkę wykorzystującą Herona 1 produkcji IAI).

Rodzaj operacji, które prowadzi Squadron 161, a które często odbywają się w gęstych, zaludnionych obszarach, takich jak Gaza, wymagają elastyczności, podkreśliła mjr M. Zaznaczyła, że wszystkie misje są kontrolowane z dwuosobowego stanowiska w bazie, gdzie dowódca misji i operator siedzą obok siebie i obserwują dane przekazywane przez UAV.

“Otrzymujemy misje od naczelnego dowództwa i jest ona przydzielana platformom znajdującym się już nad wyznaczonym obszarem lub innym, które po kilku minutach są w powietrzu. Jesteśmy w wysokiej gotowości i w ciągu kilku minut możemy uruchomić kilka uzbrojonych UAV” – powiedziała.

Istnieją dwa podstawowe rodzaje operacji, które regularnie prowadzi The Black Snake. Pierwsza to uporczywe obserwowanie obszaru zidentyfikowanego jako centrum aktywności terrorystycznej, uważanie na cele, które wyskakują i uderzanie w takiej sytuacji, np. gdy załoga zmierza przygotować wystrzelenie rakiety w kierunku Izraela. Drugi to wcześniej zaplanowane uderzenie na cel, który został zidentyfikowany i wykryty przez inne źródła.

“Jesteśmy zdolni do operacji typu “sensor-to-shooter” w czasie rzeczywistym, a umożliwia to dokładny wywiad zebrany przez ładunek nośny UAVs w połączeniu z dodatkowymi szczegółami, które otrzymujemy z innych źródeł” – dodała major. Nie chciała wyszczególnić, jakie to są źródła, ale powiedziała ogólnie, że “obszary zainteresowania”, takie jak Gaza i Liban, są monitorowane przez różne rodzaje czujników, które można sklasyfikować jako zdolności ” wpatrywania się”.

Ponieważ Hermes-450 jest intensywnie obsługiwany nad Gazą, cele w większości przypadków nie są statyczne – załogi Hamasu przygotowujące wystrzelenie rakiet w kierunku Izraela i dowódcy jadący na motocyklach w drodze do wykonania ataku na Izrael. Biorąc pod uwagę gęstość zaludnienia Gazy, Dywizjon 161 wymaga niemalże w czasie rzeczywistym sekwencji czujników do strzału.

Mjr M dodał, że w niektórych misjach UAV eskadry są operowane w połączeniu z UAV innych jednostek. IAF operuje innymi typami uzbrojonych UAV, jak Elbit systems Hermes-900 czy Israeli Aerospace Industries (IAI) Heron-TP.

“UAV naszego dywizjonu latają nad danym obszarem i zbierają dane wywiadowcze. Gdy cel zostanie wykryty i potwierdzony, dowódca misji zatwierdza odpalenie amunicji” – podkreśliła. “Cały czas w pętli jest człowiek, dzięki czemu misja może zostać przerwana, jeśli istnieje niebezpieczeństwo trafienia” niewinnych osób.

Według Elbit Systems, Hermes-450 ma masę startową 550 kg i ładowność 180 kg. Firma twierdzi, że ma 17-godzinną wytrzymałość i wysokość do 18 tys. stóp. Izraelskie źródła przemysłowe poinformowały Breaking Defense, że w najbliższych latach IAF ma otrzymać zaktualizowaną wersję Hermesa-450, zdolną do przenoszenia cięższego ładunku amunicji.

Podczas gdy IAF odmówił podania szczegółów dotyczących różnych rodzajów amunicji używanych przez jego uzbrojone eskadry UAV, źródła branżowe powiedziały, że różnorodność amunicji, która jest przeznaczona do użycia na UAV wzrosła, aby sprostać rosnącym wymaganiom operacyjnym.

Co ważne, Hermes-450 jest napędzany przez silnik Wankla, silnik spalinowy, który przekształca ciśnienie w ruch obrotowy poprzez konstrukcję obrotową. Silnik jest bardzo głośny, co oznacza, że w przeszłości cele były w stanie usłyszeć drona, gdy ten zbliżał się do celu. W związku z tym IAF próbowało zamontować tłumiki na silniku, aby obniżyć poziom hałasu.

Jednak według zastępcy dowódcy eskadry, tłumiki te wpływały na moc generowaną przez UAV. Ostatecznie dywizjon zdecydował, że silnik UAV musi pracować z pełną wydajnością i trzeba było wymyślić, jak obejść problem hałasu. Teraz “nie stanowi to problemu operacyjnego” – powiedziała, nie rozwijając tematu.

Podczas zwiedzania hangarów, w których Hermes-450 są konserwowane, major M. powiedział, że konstrukcja UAV doprowadziła do bardzo prostej obsługi technicznej.

“Dzięki temu możemy używać ich w dużych ilościach, gdy zajdzie taka potrzeba”.

Izraelska eskadra uzbrojonych dronów “Black Snake” wychodzi z ukrycia

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.