Uncategorized

Izraelski UAV ” o wydajności 10 różnych dronów” w pracy wywiadowczej

“Spark” izraelskich sił powietrznych i powołana do jego obsługi eskadra zwiastują rewolucję we współpracy ziemia-powietrze.

Yaakov Lappin jest izraelskim korespondentem i analitykiem ds. wojskowych. Jest wewnętrznym analitykiem w Instytucie Miryam, pracownikiem naukowym w Centrum Badań i Edukacji Alma oraz pracownikiem naukowym w Centrum Studiów Strategicznych Begin-Sadat na Uniwersytecie Bar-Ilan. Jest częstym gościem komentującym w międzynarodowych telewizyjnych sieciach informacyjnych, w tym Sky News i I-24. Yaakov jest autorem książki Virtual Caliphate – Exposing the Islamist State on the Internet.

Ogłoszenie przez Siły Obronne Izraela w poniedziałek otrzymania bezzałogowego statku powietrznego (UAV) o nazwie “Spark” oznacza nową erę dla izraelskich dronów wojskowych.

Spark został zaprojektowany specjalnie w celu poprawy koordynacji walki powietrze-ziemia.

Został on opracowany w ramach programu Izraelskich Sił Powietrznych Storm Clouds, którego celem jest dostarczanie precyzyjnych danych wywiadowczych jednostkom powietrznym i naziemnym oraz umożliwienie szybkiego uderzenia w cele po ich wykryciu.

Spark będzie obsługiwany przez 144. eskadrę IAF, która została przywrócona w 2022 roku w bazie sił powietrznych Hatzor w południowym Izraelu specjalnie do tej misji, po rozwiązaniu w 2005 roku.

Od momentu powstania w 1972 r. 144. eskadra ma długą i zasłużoną historię służby, począwszy od udziału w wojnie Jom Kippur w 1973 r., podczas której zestrzeliła ponad 40 samolotów wroga.

Eskadra latała kiedyś Nesher, pierwszym izraelskim myśliwcem, oraz Kfir, oba wyprodukowane przez Israel Aerospace Industries i oparte na francuskich myśliwcach tamtych czasów. Następnie latała na F-16, aż do rozwiązania w 2005 roku.

Osiemnaście lat później eskadra będzie teraz obsługiwać bezzałogowy samolot Spark, który IAF opisuje jako technologię dronów piątej generacji.

W marcu tego roku oficjalna strona internetowa IAF opisała UAV jako “wart 10 różnych UAV pod względem możliwości wywiadowczych”.

Na stronie pojawił się wywiad z ppłk. A. (imię utajnione), dowódcą 144. eskadry, który stwierdził intrygująco, że operatorzy dronów w IAF “niekoniecznie będą tymi, którzy używają” tego UAV.

Może to być odniesienie do możliwości wysłania drona do obszaru operacji i przekazania kontroli nad nim jednostkom naziemnym.

“Rozwiązanie, na które się zdecydowaliśmy, polega na wyznaczeniu w każdej dywizji, która będzie z nami działać, menedżera, który będzie za to odpowiedzialny” – powiedział wówczas ppłk A..

W ostatnich miesiącach wprowadzono również symulator Spark do celów szkoleniowych.

Zdolność Sparka do obsługi w sposób, który jest zarówno elastyczny, jak i adaptowalny, jest jedną z wielu innowacyjnych cech tego tajemniczego produktu.

Decentralizując kontrolę nad dronem, siły naziemne mogą podejmować decyzje na polu bitwy w czasie rzeczywistym i prawdopodobnie skrócić czas potrzebny na działanie przeciwko wrogim celom.

Wygląda na to, że Spark został zaprojektowany, aby pójść o krok dalej w koordynacji powietrze-ziemia, zapewniając jednostkom naziemnym nowy poziom zaawansowanych możliwości UAV i dostęp do najnowszych, wysokiej jakości danych wywiadowczych z powietrza w ich sektorze, bez opóźnień.

Wprowadzenie Sparka do eskadr bezzałogowych statków powietrznych IAF to nie tylko ulepszenie pod względem sprzętowym, ale także zmiana sposobu myślenia.

Jest to odzwierciedlenie bardziej kompleksowego podejścia, zgodnie z którym Izrael nie tylko inwestuje w najnowocześniejsze technologie, ale także ponownie rozważa swoje techniki operacyjne, koncentrując się głównie na skoordynowanej walce wielozakresowej.

“Pewną rzeczą, która się wydarzy”, powiedział ppłk A. A. na stronie internetowej IAF, “jest to, że sposób, w jaki wykorzystujemy informacje wywiadowcze, znacznie się zmieni. Nie zawsze są okazje [takie jak ta] do przeprowadzenia pionierskiego manewru. To niesamowite wyzwanie i wielki przywilej, który otrzymaliśmy, i będziemy ciężko pracować, aby wyszło jak najlepiej. Już spodziewamy się iskier, które rozświetlą niebo”.

Izraelski UAV ” o wydajności 10 różnych dronów” w pracy wywiadowczej

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.