Uncategorized

Wiersz na dzisiejszy wieczór – odc. 271


Jaroslaw Kosiaty

Dzień dobry. Przesyłam. Może kogoś zainteresuje.

6. października rozpoczyna się 39. Warszawski Festiwal Filmowy. 138 filmów z 46 krajów wybranych z 4800 zgłoszonych, w tym 77 pełnometrażowych, pośród których 23 filmy to premiery światowe – warszawskich kinomanów czeka prawdziwa uczta na tegorocznym WFF. „Niewiele festiwali na świecie ma taki aż tyle premier” – mówi Stefan Laudyn, dyrektor Warszawskiego Festiwalu Filmowego.

WFF – Warszawski Festiwal Filmowy rozpoczyna się w piątek 6 października i potrwa do niedzieli 15 października 2023 r. Festiwalowe projekcje będą miały miejsce w dwóch kinach znajdujących się w samym sercu Warszawy: Atlanticu i Multikinie Złote Tarasy. Bilety można kupować online na stronie http://www.wff.pl od 22 września, a od 2 października również w kasie kina Atlantic.

Filmy na 39. WFF będą prezentowane w sześciu sekcjach konkursowych i czterech pozakonkursowych. W konkursie głównym – międzynarodowym, do rywalizacji stanie 15 filmów. Wiele z nich będzie mieć podczas festiwalu premiery światowe i europejskie. Ich listę przedstawił w czwartek na konferencji prasowej Stefan Laudyn, dyrektor WFF.

„Warszawski Festiwal Filmowy jest unikalny w skali światowej. Przysłano do nas aż 4,8 tys. zgłoszeń ze 111 krajów, wybraliśmy 138 – 77 pełnometrażowych i 61 krótkometrażowych filmów z 46 krajów i proszę mi wierzyć, to są same perły. To są dzieła, które warto obejrzeć, filmy dla ludzi myślących, opowiadające o ważnych zjawiskach – jak ekologia, wojna, wojna w Ukrainie czy skomplikowane relacje między ludźmi” – podkreślał Stefan Laudyn.

Festiwal otworzą 2 filmy: „Uśmiech losu” (premiera światowa) w reżyserii Andrzeja Jakimowskiego, zrealizowany w koprodukcji polsko-irlandzko-greckiej oraz ukraińsko-polski film krótkometrażowy „Murale” (premiera światowa w wersji kinowej) w reżyserii Alexa Topallera i Daniela Shapiro. Ceremonia otwarcia festiwalu odbędzie się 6 października w kinie Atlantic.

„Uśmiech losu opowiada pogodną historię, ale w tle tej pogodnej opowieści jest bardzo poważna tematyka. Staraliśmy się uświadomić widzom, w jak dużym zagrożeniu znaleźliśmy się wszyscy. Film mówi o tym, jak krucha jest ludzka egzystencja – i nie chodzi tylko o wojnę, ale również o totalną dewastację świata, na którą przestaliśmy zwracać uwagę, ale ona się toczy” – powiedział Andrzej Jakimowski.

39. Warszawski Festiwal Filmowy zwieńczy projekcja filmu dokumentalnego „Niezwyciężony” w reżyserii Karima Amera. Dokument pokazuje wojenną rzeczywistość Ukrainy. „Tak długo, jak będzie trwać wojna, nie będzie w programie WFF filmów rosyjskich i będziemy się starali pokazywać jak najwięcej filmów ukraińskich” – zaznaczył Stefan Laudyn.

W tegorocznym jury Konkursu Międzynarodowego zasiądą: reżyserki Dorota Kędzierzawska i Nadejda Koseva (Bułgaria), reżyser Alejandro Torres Kennedy (Meksyk), pisarz Jurij Andruchowycz (Ukraina) oraz prezes Cinfondation Georges Goldenstern (Francja).

Program festiwalu wraz z krótkimi opisami prezentowanych filmów znajduje się na stronie https://wff.pl/pl/festival-2023/programme

Mnie zainteresowały m.in. następujące filmy dokumentalne:

UPADEK ZAUFANIA: JULIAN ASSANGE

Wielokrotnie nagradzany australijski dziennikarz i wydawca Julian Assange, pomimo zatrzymania, uciszenia i ukrycia przed opinią publiczną w więzieniu Belmarsh o zaostrzonym rygorze, stał się jednym z najgłośniejszych głosów na rzecz wolności słowa w naszych czasach. Zaryzykował wszystko, by wydobyć prawdę na światło dzienne. Informacje ujawnione przez WikiLeaks i Assange’a od 2010 roku wywołały burzę kontrowersji i nieustający pościg ze strony najpotężniejszego imperium na planecie. Film analizuje sens i znaczenie spostrzeżeń, którymi WikiLeaks podzieliło się ze światem, wynikające z nich zachowanie zaangażowanych rządów, nadzwyczajne ryzyko osobiste podjęte przez Assange’a oraz szersze fundamentalne kwestie związane z wolnością mediów, które dotyczą nas wszystkich i naszego prawa do informacji. Szokujący i inspirujący film badając motywacje tego działacza na rzecz pokoju i innowatora, zaprasza widzów w podróż zrozumienia, w której okoliczności są bezprecedensowe, a cel podróży nieoczekiwany. „Jeśli wojny można rozpocząć od kłamstw, pokój można rozpocząć od prawdy” – Julian Assange.

DOŁĄCZ ALBO ZGIŃ

„Dołącz albo zgiń” to film o tym, dlaczego warto dołączyć do jakiegoś klubu i dlaczego od tego zależy los Ameryki. Śledzimy półwieczną historię rozpadu Ameryki obywatelskiej poprzez podróż legendarnego badacza społecznego Roberta Putnama, którego przełomowe badania “Bowling Alone” dotyczące trwającego od dziesięcioleci rozpadu więzi społecznych w Ameryce mogą zawierać odpowiedzi na obecny kryzys amerykańskiej demokracji. W towarzystwie wpływowych fanów i naukowców, od Hillary Clinton, Pete’a Buttigiega i naczelnego chirurga Viveka Murthy’ego po Eddiego Glaude’a Jr, Raja Chetty’ego i Priyę Parker, a także inspirujących grup budujących społeczność w dzielnicach w całym kraju, dołącz do Boba, który bada trzy palące kwestie obywatelskie: Co sprawia, że demokracja działa? Dlaczego amerykańska demokracja przeżywa kryzys? I, co najważniejsze… Co możemy z tym zrobić?

PLASTIC FANTASTIC

W oceanach świata znajduje się 500 razy więcej cząsteczek plastiku niż gwiazd w naszej galaktyce. Plastik znajduje się w oceanach, rzekach, powietrzu, glebie i w nas samych. A przemysł tworzyw sztucznych planuje rozszerzyć swoją działalność w nadchodzących dziesięcioleciach. „Plastic Fantastic” to film o globalnym kryzysie związanym z plastikiem. Film o produkcji w obiegu zamkniętym, greenwashingu, mikroplastikach, emisji dwutlenku węgla i rasizmie klimatycznym — i został nakręcony przez reżysera, który naprawdę wie, jak przekształcić to wszystko w głęboko wciągający, a przede wszystkim ludzki film. Poznajemy lobbystów, naukowców i aktywistów, którzy spacerują po Hawajach i Kenii, zbierając plastikowe odpady gołymi rękami, próbując położyć kres katastrofalnej produkcji plastiku.

REBELIA SILVERA

W marcu 2019 roku Amos Dov Silver został aresztowany w kijowskim hotelu w następstwie globalnej tajnej operacji. Silver, twórca aplikacji mobilnej “Telegrass” do handlu narkotykami, został oskarżony przez rząd o prowadzenie organizacji przestępczej. Ale dla tysięcy Izraelczyków Silver jest nieustraszonym bohaterem ludowym, który chce ujawnić skorumpowany i zepsuty system. Dzięki ekskluzywnym materiałom filmowym przedstawiającym Silvera, jego rodzinę i śledztwa prowadzone przez jego partnerów, a także potajemnie materiałom nakręconym w ukraińskim więzieniu, wyłania się polaryzujący portret tego człowieka: czy jest obrońcą ludu, czy zagubioną duszą zepsutą przez władzę?

PO GODZINACH

W domu spokojnej starości w małej wiosce na południu Francji mieszkańcy próbują zbudować społeczność. Jakie więzi uda im się nawiązać w tym anonimowym i często postrzeganym jako wrogie środowisku? Jak walczą z samotnością? Jaka jest ich relacja z życiem, gdy zbliżają się do śmierci? „Empty Hours” daje przestrzeń osobom, które rzadko dostają głos. Ludziom, którzy starzeją się, ale mimo to żyją. Film wydobywa na wierzch nieposkromioną siłę witalną, która drzemie w samym sercu tego przedsionka śmierci.

STARSZA PANI SZUKA

Krystyna ma 72 lata i nigdy nie doświadczyła prawdziwej miłości. By to odmienić, zapisuje się do biura matrymonialnego. Kolejne randki przynoszą jedynie rozczarowanie, a kontakt ze starzejącymi się mężczyznami uświadamia kobiecie, że związek może wcale nie być tym, czego brakuje jej do szczęścia.

GARSTKA ZIEMI

Halina jest jedną z ostatnich śpiewaczek pogrzebowych na terenach Podlasia. Jej syn Andrzej jest grabarzem. Razem przeprowadzili tysiące osób na drugą stronę. On kopał, ona śpiewała.

Miłych, dobrych snów…

Jarek Kosiaty

Listy z krainy snów – http://www.wiersze.co

Wszyskie wpisy Jarka TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.