Uncategorized

Język polskich koszmarów

Nadeslala Maryna Bersz Szturo Over

maryna bersz Szturno Over1

“Czyli dla świata jesteśmy interesujący głównie z powodu wspólnej historii polsko-żydowskiej. Ale to przecież historia bardzo dramatyczna. Jak mówi Judt, Polska, kiedyś ojczyzna Żydów, zmieniła się w „złe miejsce”, z którego można było tylko uciec. W jakim stopniu taka wizja Polski jest nadal aktualna? “

bardzo ciekawe polecam

Polska jest ciekawa dla świata nie dlatego, że wszyscy Polacy są dobrzy i mądrzy. Albo dlatego, że cierpieli – mówi historyk Timothy Snyder. Nakładem wydawnictwa Rebis ukazały się właśnie „Rozważania o wieku XX”, tom jego rozmów ze zmarłym niedawno Tonym Judtem.

Newsweek: Pański rozmówca w „Rozważaniach o wieku XX” Tony Judt kpił z polocentryzmu Normana Daviesa. Przypominając, że Davies umieścił w „Europie” Polskę i Warszawę w centrum historii kontynentu, oświadczył, że jego zdaniem ani Polska, ani Warszawa nie były nigdy w centrum niczego. Czy rzeczywiście? I czy nasze kompleksy są w efekcie w pełni uzasadnione?
Timothy Snyder:
 Judt nie do końca miał rację. Odpowiedziałem mu, że jeśli chodzi o losy Żydów, Polska jest centrum wszystkiego. Przecież historia losów Żydów w Europie dzieli się na trzy fazy. W średniowieczu rozgrywa się na Zachodzie. Ale potem, po wielkiej zarazie i wypędzeniach, Żydzi przenoszą się na wschód, do Rzeczypospolitej Obojga Narodów i imperium osmańskiego. Następnie mamy epokę współczesną, zaczynającą się od rewolucji francuskiej oraz rozbiorów Polski, na skutek których duża część Żydów zamieszkujących Galicję znalazła się pod panowaniem Habsburgów. Ich dzieci przeniosły się na Morawy, a potem do Wiednia. I tam stworzyły europejski modernizm. Każda rozmowa na temat udziału Żydów w nowoczesności musi się zacząć od Galicji, od Polski. Wciąż uważam, że to ja miałem wtedy rację. Ale gdyby Tony nadal żył, na pewno by zaprzeczał, bo nie lubił się z nikim zgadzać.

Caly ten ciekawy artykul znajdziesz jak

KLIKNIESZ TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. Wystarczy przeczytac “Powrot mitu” nadeslany przez Basie Adamowicz zeby potwierdzic wizje Polski Judta , bez wzgledu na to co Zydzi zrobili i znaczyli dla Polski przez stulecia.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.