Uncategorized

Julius Fromm: Polak, który wynalazł prezerwatywę

Nadeslal jakub Wronecki

jakub Wronecki

Te czasy długo nie wrócą. Sto lat temu Niemcy uchodziły za najbardziej liberalny obyczajowo i seksualnie wyzwolony kraj na świecie. Skończyła się właśnie I wojna światowa i wszyscy rzucili się w wir zabawy, by złagodzić nią gorycz przegranej. Tańczono na ulicach, w parkach i piwiarniach. Na scenach berlińskich kabaretów triumfowała nagość, na półkach księgarskich – pornografia. Współżycie było receptą na pozbawioną przyszłości rzeczywistość. Im bardziej szalała inflacja, im głośniej protestowali komuniści, im trudniej było zdobyć pracę, tym mniej było wokół pruderii. W kryzysie seks kosztował najmniej i był powszechnie dostępny.

julius Fromm

Od kilku lat Julius Fromm miał produkt, który dawał gwarancję na przetrwanie w tym owładniętym obłędem świecie – lateksową, jednorazową prezerwatywę w cenie siedemdziesięciu dwóch fenigów za pudełko z trzema sztukami. Mimo że prawo nie pozwalało na reklamę tego rodzaju produktów, Fromm sprzedawał ponad 20 milionów kondomów rocznie i prowadził przy tym bardzo mieszczańskie, pozbawione towarzyskich atrakcji życie.

NIE MA TAKIEGO MIASTA – KONIN

Urodził się na terenie Polski, w zaborze rosyjskim. Pochodził z ubogiej rodziny konińskich Żydów. Wraz z sześciorgiem rodzeństwa był wychowywany w tradycji Talmudu, a w domu rozmawiało się w jidysz. Pod koniec XIX w. Frommowie przenieśli się do Berlina, licząc, że łatwiej będzie znaleźć przyzwoitą pracę w dynamicznie rozwijającej się stolicy Prus i że tu czeka dzieci lepsza przyszłość niż w peryferyjnym, zapuszczonym, niespełna pięciotysięcznym Koninie. Julius nigdy nie wspominał rodzinnego miasta, opowiadał o Poznaniu jako miejscu pochodzenia. Nie chwalił się zresztą także prawdziwym imieniem Israel, chcąc uchodzić za Niemca.

rodzina frommuw

Pod nowym adresem ojciec przyszłego króla prezerwatyw zarabiał, skręcając papierosy. Dziewięcioosobowa rodzina mieszkała w małym, pojedynczym pokoju, w niezbyt przyjemnej okolicy, gdzie za sąsiadów mieli przeważnie kryminalistów. Po nagłej śmierci ojca czternastoletni Juliusz przejął odpowiedzialność za utrzymanie rodziny. Zaprzągł rodzeństwo do pracy przy tytoniu, organizował sprzedaż. Sytuacja finansowa się poprawiła, Frommowie kolejno zmieniali adresy, aż zamieszkali w otoczeniu bardziej zamożnych rzemieślników – jubilerów, kuśnierzy, krawców. Julius nieustannie w siebie inwestował. W wieku 24 lat ożenił się, w tym czasie uczył się chemii, wreszcie założył firmę produkującą wyroby gumowe dla przemysłu.

caly ten ciekawy artykul znajdziesz jak

KLIKNIESZ TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.