Uncategorized

Wiadomosci z Izraela 23 – 25 czerwca

23 czerwca 2015 r. w nocy izraelscy Druzowie zaatakowali kamieniami wojskowy ambulans przewożący rannych Syryjczyków z granicy do szpitala w Izraelu. Jeden z rannych Syryjczyków poniósł śmierć, a drugi poważne obrażenia. Interweniowali izraelscy żołnierze, którzy również zostali obrzuceni kamieniami. Ranny został 1 izraelski żołnierz. Do incydentu doszło w rejonie Majdal Shams. Druzowie oskarżają rząd, że Izrael wspiera w Syrii organizację Nusra Front, której członkowie ostatnio zabili na Wzgórzach Golan 20 syryjskich Druzów. Policja wszczęła dochodzenie.
    23 czerwca 2015 r. premier Benjamin Netanjahu potępił atak Druzów na wojskowy ambulans, nazywając incydent jako niedopuszczalny. Premier zapowiedział ujęcie i ukaranie wszystkich osób winnych ataku.

23 czerwca 2015 r. amerykański generał Charles Wald (były zastępca dowódcy United States European Command – EUCOM) powiedział, że izraelskie działania podczas operacji Obronny Brzeg w Strefie Gazy były całkowicie legalne i uzasadnione. „Raport Rady Praw Człowieka ONZ w sprawie konfliktu w Strefie Gazy jest niezrównoważony. Nie ocenia on dokładnie które strony naruszyły prawo konfliktów zbrojnych. Raport ten jest napisany na taki sam wzór co Raport Goldstone’a, który ocenił poprzedni konflikt w Strefie Gazy, ale który został później odrzucony przez samego pana Goldstone, jak również był szeroko zdyskredytowany przez ekspertów znających się na prawie wojny. Oznacza to, że ten nowy raport nie uwzględnia pierwszeństwa prawa wojny w regulacji przebiegu walk, nie dokonuje dokładnej oceny rażących przypadków złamania prawa wojny przez Hamas, podczas gdy przedstawia działania Sił Obronnych Izraela jako naruszenia prawa międzynarodowego … Społeczność międzynarodowa nie powinna przyjmować tego raportu, który jest niedokładny i stronniczy, a powinna polegać na zrównoważonych i dokładnych raportach, które zostały sporządzone przez rzeczywistych ekspertów w dziedzinie prowadzenia działań bojowych zgodnie z prawem wojennym.”

24 czerwca 2015 r. Komisja Narodów Zjednoczonych do spraw Handlu i Rozwoju (UNCTAD) opublikowała raport dotyczący bezpośrednich inwestycji zagranicznych za miniony rok. Wynika z niego, że w 2014 r. wielkość zagranicznych inwestycji w Izraelu wyniosła 6,4 mld USD, podczas gdy rok wcześniej zainwestowano 11,8 mld USD (spadek o 46%). Również izraelskie inwestycje zagraniczne zmniejszyły się z 4,67 mld USD w 2013 r. do 3,97 mld USD w 2014 r. (spadek o 15%). Wartości te są znacznie niższe od analogicznego okresu z lat 2005-2007, przed wybuchem kryzysu finansowego w 2008 r. Według raportu ONZ zjawisko to obecnie jest rejestrowane na całym świecie. Raport wskazuje także, że izraelskie inwestycje w systemy bezpieczeństwa komunikacji spowodowały, że Izrael jest obecnie cyber-mocarstwem.

24 czerwca 2015 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy wyrzutnię rakiet na północy Strefy Gazy. Wyrzutni tej użyto wcześniej do wystrzelenia rakiety na terytorium Izraela.

24 czerwca 2015 r. sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon wezwał Izrael do złagodzenia ograniczeń w podróżowaniu palestyńskich Arabów podczas miesiąca Ramadan.

25 czerwca 2015 r. premier Benjamin Netanjahu powiedział: „Największym zagrożeniem naszego bezpieczeństwa jest wysiłek Iranu, aby uzbroić się w broń jądrową … Ogólnie rzecz biorąc, termin wyznaczony przez światowe mocarstwa Iranowi, aby osiągnąć swoje cele zwiększają one koncesje Iranowi. Koncesje te zwiększają apetyt Iranu, i każdego dnia podnoszą swoje wymagania, aby wycisnąć więcej ustępstw od nich. W ostatnich dniach, władca Iranu ajatollah Ali Chamenei zanegował najbardziej podstawowe warunki sformułowane w tym złym porozumieniu zawartym w Lozannie – i zażądał, aby nie ograniczać programu nuklearnego w ciągu następnej dekady. Zażądał zniesienia sankcji wobec Iranu i nie dopuścił możliwości nadzoru nad obiektami wojskowymi. Nawet jeśli Iran rezygnuje z tych żądań w ciągu najbliższych kilku dni, podstawowe ustępstwa mocarstw byłyby ogromne i będą w znacznym stopniu przekraczać czerwoną linię przedstawianą do publicznej wiadomości. To porozumienie jest wadliwe, pozostawia ścieżkę umożliwiającą w ciągu dekady rozwój irańskiego arsenału o broń jądrową. Umożliwia Iranowi złamanie umowy i nie dopuszczenie nadzoru nad energia jądrową. Daje mu dziesiątki miliardów dolarów, dzięki którym Iran natychmiast zwiększy swoją działalność wywrotową, jego podboje i jego terror wobec Izraela, Bliskiego Wschodu i poza nim. Zachód może jeszcze się opamięta. Jeszcze nie jest za późno by żądać dobrej umowy, a na pewno nie jest za późno, aby nie promować złego porozumienia. Powtarzam to jeszcze raz: brak porozumienia jest lepszy niż złe porozumienie. W każdym razie, cokolwiek się stanie, Izrael zawsze będzie się bronić i Siły Powietrzne Izraela są dużą częścią tego.

25 czerwca 2015 r. szef palestyńskich negocjatorów Saeb Erekat opublikował dokument z zaleceniami dla rządu Autonomii Palestyńskiej w sprawie przyszłej strategii postępowania wobec Izraela. Erekat zalecił współpracę z organizacjami takimi jak Hamas i Islamski Dżihad, wskazując na konieczność przyjęcia ich do Organizacji Wyzwolenia Palestyny. Zalecił przyśpieszenie procesu pojednania pomiędzy al-Fatah i Hamasem. Działania takie umożliwią usunięcie ich nazw z list organizacji terrorystycznych. Erekat wezwał także do udzielenia pełnego wsparcia dla terrorystów odbywających kary w izraelskich więzieniach, a także nasilenia kampanii politycznej na rzecz ich uwolnienia. Wskazał, że w kontaktach z mediami wszelkie akty terroru i wystąpień przeciwko Izraelowi, powinny być określane mianem „narodowej walki o pokój„. Erekat podkreślił także, że Autonomia Palestyńska nie może rezygnować z prawa powrotu palestyńskich uchodźców, gdyż spełnienie tego żądania będzie w rzeczywistości oznaczać zniszczenie Izraela jako państwa żydowskiego. Wskazał także na słuszność żądania, aby granice państwa palestyńskiego oprzeć na liniach zawieszenia broni z 1949 r.
    25 czerwca 2015 r. przedstawiciele palestyńskiego rządu po raz pierwszy zaprezentowali oficjalne dokumenty przygotowane przez Autonomię Palestyńską do Międzynarodowego Trybunału Karnegoprzeciwko Izraelowi. Dotyczą one żydowskiego osadnictwa na Zachodnim Brzegu, działań wojskowych w Strefie Gazy i więźniów palestyńskich w Izraelu. Nie są one sklasyfikowane jako oficjalne skargi przeciwko Izraelowi, są informacją mającą na celu przekonanie międzynarodowych organów do wszczęcia dochodzeń w sprawach przedstawionych w tych dokumentach.
    25 czerwca 2015 r. palestyński bezzałogowy samolot wystartował po południem ze Strefy Gazy i naruszył przestrzeń powietrzną Izraela. Siły Obronne Izraela przez cały czas go obserwowały, ale dron spadł na ziemię zanim podjęto decyzję o jego zestrzeleniu. W powietrzu znajdowały się już jednak gotowe do akcji myśliwce. Dron nie stanowił żadnego zagrożenia. Znajdował się on w powietrzu przez 40-minut i spadł w południowej części Strefy Gazy.

Przyslal Efraim

z ostatniej chwil

http://www.izrael.badacz.org/historia/news.html

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.