Uncategorized

Wiadomosci z Izraela

17 czerwca 2016 r. władze izraelskie wydały zezwolenie dla Palestyńczyków ze Strefy Gazy, by mogli przyjeżdżać do Jerozolimy na modlitwy piątkowe podczas miesiąca Ramadan. W pierwszej grupie znalazło się 300 osób. Zezwolono również by 53 tys. Palestyńczyków z Autonomii Palestyńskiej ponownie mogło korzystać ze swoich zezwoleń na wjazd do Izraela i w piątek przyjeżdżać do Jerozolimy na modlitwy.

18 czerwca 2016 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem koktajlami Mołotowa ogrodzenie żydowskiego osiedla Pesagot w Samarii. Rzucono około 20 bomb zapalających.

18 czerwca 2016 r. trzy izraelskie samoloty gaśnicze zostały wysłane na Cypr, gdzie gigantyczny pożar przenoszony silnymi wiatrami zaczął zagrażać obszarom mieszkalnym. Cypryjski rząd poprosił społeczność międzynarodową o pomoc. W odpowiedzi strażaków ze sprzętem wysłał między innymi Izrael.

19 czerwca 2016 r. na porannym posiedzeniu rządu zatwierdzono dodatkowy budżet 72 mln szekli na wsparcie społeczności żydowskich w Judei i Samarii. W kwocie tej znajduje się 15 mln szekli na pomoc w walce z terroryzmem, 10 mln szekli na renowację budynków użyteczności publicznej, 12 mln szekli na budowę schronów i wsparcie społeczne oraz psychologiczne dla ofiar terroru, 5,5 mln szekli na rozwój lokalnej turystyki. Premier Benjamin Netanjahu zapowiedział podjęcie zdecydowanych kroków przeciwko nielegalnemu arabskiemu budownictwu.

19 czerwca 2016 r. Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że liczba rozwodów wśród małżeństw w Izraelu wzrosła z 2% w 1972 r. do 13% w 2014 r. Obecnie w Izraelu jest 14430 rozwiedzionych par, w tym 11435 żydowskich, 2101 muzułmańskich, 153 druzyjskich i 120 chrześcijańskich.

19 czerwca 2016 r. palestyński premier Rami Hamdallah obiecał zwiększenie pomocy finansowej dla rodzin zabitych terrorystów, którzy zginęli podczas zamachów na Izraelczyków. Autonomia Palestyńska wypłaca comiesięczne wynagrodzenie rodzinom zabitych lub więzionych arabskich terrorystów. Wysokość wynagrodzenia oblicza się między innymi na podstawie ciężkości przeprowadzonego zamachu lub długości zasądzonego w Izraelu wyroku sądowego.

19 czerwca 2016 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem koktajlami Mołotowa izraelski patrol wojskowy w pobliżu Hebronu w Judei. Nikomu nic się nie stało, ale wojskowy jeep został uszkodzony.

20 czerwca 2016 r. Rada do Spraw Zagranicznych Unii Europejskiej oficjalnie przyjęła francuską inicjatywę pokojową dla Bliskiego Wschodu. Przed podjęciem decyzji, rada przeprowadziła konsultacje z Kwartetem Bliskowschodnim (USA, Rosja, ONZ i UE).

 20 czerwca 2016 r. minister obrony Avigdor Lieberman spotkał się w Waszyngtonie z sekretarz obrony USA Ashton Carter. Rozmowy dotyczyły amerykańskiej pomocy wojskowej dla Izraela. Na konferencji prasowej oboje polityków powiedzieli, że “istnieją różnice zdań, ale jest wola zniwelowania tych różnic”. Poinformowano także, że w trakcie spotkania nie poruszano tematyki palestyńskiej ani międzynarodowych inicjatyw pokojowych.

21 czerwca 2016 r. Palestyńczycy obrzucili w nocy kamieniami żydowskie samochody przy arabskiej wiosce Beit Ur w Samarii. Uszkodzonych zostało kilka samochodów. Lekko rannych zostało 2 Izraelczyków. Przybyli na miejsce izraelscy żołnierze, otworzyli ogień do rzucających kamienie i butelki. W trakcie pościgu zginął 1 Palestyńczyk, a 2 kolejnych zostało rannych. Aresztowano także 2 dalsze osoby.

21 czerwca 2016 r. Jordania poinformowała, że 17 międzynarodowych firm złożyło oferty na przetarg budowy kanału łączącego Morze Czerwone z Morzem Martwym. Oferty zostaną sprawdzone przez komitet techniczny. W pierwszej fazie wybudowany zostanie kanał umożliwiający przetłoczenie 300 mln kubików wody rocznie do Morza Martwego. Koszt jego budowy jest szacowany na 900 mln USD. Dodatkowo wybudowany zostanie zakład odsalania wody, o zdolności produkcji 85 mln kubików słodkiej wody rocznie

  21 czerwca 2016 r. prezydent Reuven Rivlin spotkał się w Brukseli z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem. Rivlin powiedział: “Promowanie pokoju na Bliskim Wschodzie jest żywotnym interesem Izraela. Uważam jednocześnie, że nasze dwustronne stosunki mogą się rozwijać w sposób niezależny. Spostrzegam to jako znak ważności stosunków między państwem Izrael a Unią Europejską. Unia Europejska jest największym partnerem Izraela we wszystkich dziedzinach. Handel, nauka, ochrona środowiska i kultura, z wiodącą siłą w dziedzinie nauki i innowacji. Izrael ma zaszczyt dzielić się technologiami, badaniami i rozwojem z Europą. Oprócz wspólnych interesów, Izrael i Europa posiadają wspólne podstawowe wartości demokracji, wolności słowa, liberalizmu i godności ludzkiej. Wartości te tworzą silną bazę do zwiększania współpracy w innych dziedzinach.” W odpowiedzi Tusk podkreślił rosnące znaczenie współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony. “Wyraziłem moje kondolencje dla ofiar niedawnego zamachu w Tel Awiwie, i z zadowoleniem przyjąłem ofertę Izraela do pogłębienia naszej współpracy w zakresie walki z terroryzmem. Terroryzm może zostać pokonany tylko wtedy, gdy współdziałamy razem.” Tusk potwierdził poparcie Unii Europejskiej dla francuskiej inicjatywy pokojowej dla Bliskiego Wschodu. “Dla wspólnoty europejskiej priorytetem jest trwały pokój w regionie. Możemy kontynuować współpracę z oboma stronami i koordynować partnerstwo na Bliskim Wschodzie w celu wspierania rozwiązania dwóch państw. Unia Europejska jest gotowa wesprzeć powrót do porozumienia pokojowego bezprecedensowym pakietem współpracy i wsparcia dla obu stron. Unia Europejska nadal będzie udzielać pomocy Palestyńczykom mieszkającym na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy, aby umożliwić im zaspokojenie podstawowych potrzeb humanitarnych i rozwoju.”

21 czerwca 2016 r. pierwszy raz w historii, Żyd został wybrany na przewodniczącego Sądu Najwyższego Argentyny. Carlos Rosenkrantz jest profesorem prawa z Buenos Aires i byłym doradcą prezydenta Argentyny. Nominowany został przez prezydenta.

Przyslal Efraim

z ostatniej chwil

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.