Uncategorized

Arnon Milchan

The Wall Street Journal

Ustosunkowany pan Milchan
Rory Jones, Tel Awiw
12 października 2017 | 13:32

W centrum korupcyjnego śledztwa przeciw premierowi Izraela Beniaminowi Netanjahu znalazł się hollywoodzki producent m.in. „Pretty Woman”, niegdyś izraelski szpieg.

Arnon Milchan, były agent izraelskiego wywiadu, dziś hollywoodzki producent, przez wiele lat utrzymywał bliskie kontakty z przywódcami Izraela. Teraz stał się problemem, który może zaszkodzić karierze politycznej premiera Beniamina Netanjahu.


W zeszłym miesiącu izraelska policja podała, że przesłuchała Milchana, producenta oscarowych filmów „Zniewolony.12 Years a Slave” i „Birdman”, w związku z podejrzeniem, że wręczał premierowi Netanjahu prezenty w zamian za przysługi.

Rzecznik wytwórni New Regency Productions w Los Angeles, której szefuje Milchan, odmówił komentarza: – Nie komentujemy tej sprawy, niezależnie od tego, czy te informacje są prawdziwe, czy też nieprawdopodobne i fałszywe.

Chodzi o jedno z dwóch śledztw w sprawie korupcji, które mogą zagrozić pozycji wieloletniego przywódcy Izraela. Równolegle śledczy sprawdzają doniesienia, że Netanjahu negocjował przychylność jednego z izraelskich dzienników w zamian za osłabienie wpływów innej gazety.

Premier zaprzecza wszystkim oskarżeniom. Pytany w Knesecie w styczniu (gdy zarzuty ujawniono) o związki z Milchanem, odparł, że „prawo zezwala na przyjmowanie prezentów od przyjaciół”.
Wiza dla Milchana

Milchan latami utrzymywał kontakty z wieloma politykami, opisane m.in. w jego biografii z 2011 r. pt. „Ściśle tajne: Historia agenta wywiadu, który stał się hollywoodzkim magnatem Arnonem Milchanem”. Czytamy tam, że tytuł filmu „Pretty Woman”, który Milchan produkował w 1990 r., wymyślił Ehud Olmert, późniejszy premier Izraela. Rzecznik ministra obrony Avigdora Liebermana twierdzi zaś, że Lieberman podsunął Milchanowi pomysł na film.

Według izraelskich mediów Netanjahu miał otrzymać od producenta cygara i szampany warte dziesiątki tysięcy dolarów. Śledczy sprawdzają, czy w zamian premier zabiegał u byłego sekretarza stanu USA Johna Kerry’ego o wizę amerykańską dla Milchana.

Byli wysocy rangą amerykańscy urzędnicy twierdzą, że w 2014 r. Netanjahu naciskał na przedstawicieli władz USA, by pomogli przedłużyć mu wizę. Jak tłumaczy jeden z nich, przeszłość producenta zaniepokoiła urzędników Departamentu Stanu, więc wydali wizę na rok zamiast na 10 lat.

Urzędnik z kancelarii premiera Izraela potwierdza, że Netanjahu wypytywał o sprawę, bo „zrozumiał, że wiza Milchana nie została przedłużona na 10 lat ze względu na jego ujawnione działania na rzecz bezpieczeństwa Izraela”.

  • Nie ma nic niezwykłego w tym, że nasi zagraniczni partnerzy poruszają tego typu tematy z ludźmi z Departamentu Stanu, włączając w to sekretarza stanu – mówi rzecznik Kerry’ego. Byli urzędnicy departamentu twierdzą, że później Milchan dostał wizę na 10 lat.
    Skazany wspólnik

Świadkiem koronnym w sprawie domniemanej korupcji jest Ari Harow, były szef gabinetu premiera i jego wieloletni zausznik. Ponad połowa mieszkańców Izraela uważa, że jeśli Netanjahu stanie przed sądem, powinien ustąpić ze stanowiska.

Z biografii Milchana i jego wywiadu dla izraelskiej telewizji w 2013 r. wynika, że agentem został w latach 60. Zrekrutował go ówczesny wiceminister obrony Szymon Peres, późniejszy premier i prezydent Izraela. Milchan miał podlegać nieistniejącemu już wydziałowi stosunków naukowych i zajmować się zdobywaniem w Ameryce sprzętu potrzebnego do rozwoju tajnego izraelskiego programu nuklearnego.

W 1985 r. wspólnik Milchana, Richard Kelly Smyth, został oskarżony o przemyt do Izraela materiałów, które mogły być użyte do konstrukcji broni atomowej. Smyth ukrywał się przez 16 lat. Dopiero w 2002 r. sąd skazał go na 40 miesięcy więzienia za złamanie przepisów celnych. We wrześniu br. Smyth zmarł z powodu wylewu. Do śmierci utrzymywał, że jest niewinny.
Misja dyplomatyczna

Milchanowi śledczy nie postawili żadnych zarzutów. We wspomnianym wywiadzie telewizyjnym producent mówił, że sprawa „nie ściągnęła na niego wielkich kłopotów, ale o włos”.

Izraelscy i amerykańscy urzędnicy twierdzą, że w ostatnich latach producent oferował Kerry’emu pomoc w negocjacjach pokojowych na Bliskim Wschodzie. W 2015 r. Milchan namawiał Netanjahu oraz Isaaca Herzoga, przywódcę Partii Pracy i szefa koalicji Unii Syjonistycznej, by powołali rząd jedności narodowej z udziałem polityków prawicy i lewicy. Miałby to być sygnał dla Palestyńczyków i krajów arabskich, że Izrael jest gotów do kompromisów.

Kerry liczył, że taki rząd zdoła podjąć negocjacje z przywódcami Egiptu, Jordanii i Arabii Saudyjskiej – w ramach inicjatywy na rzecz zaprowadzenia pokoju w regionie. Urzędnicy podkreślają, że Kerry nie mieszał się w oficjalne rozmowy o przyszłym rządzie Izraela. Rokowania Netanjahu z Herzogiem ciągnęły się miesiącami, ostatecznie nie doszło do porozumienia.

„Wall Street Journal”, 5 października, tłum. Emilia Dłużewska

Przyslal Janusz Wall

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.