Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 15.4 – 16.4


15 kwietnia 2020 r.


ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 12 501. W stanie ciężkim jest 180 osób (133 pod respiratorami), w stanie umiarkowanym 173, a 2563 wyzdrowiały. Zmarło 130 osób.


ministerstwo zdrowia rano poprosiło mieszkańców arabskiej wioski Deir al-Asad w Galilei, aby pozostali w swoich domach z powodu „niezwykle wysokiego wskaźnika” rozprzestrzeniania się koronawirusa w tej społeczności. Poproszono także mieszkańców sąsiednich wiosek Majd al-Krum, Bi’ina i Nahf o pozostanie w domu. Od środy rano w Deir al-Asad potwierdzono 23 przypadki infekcji, w Nahf 4, w Bi’ina 3 i w Majd al-Krum 1. Ministerstwo Zdrowia powiedziało, że dochodzenie epidemiologiczne wskazuje, że na tym obszarze mogą znajdować się „setki” potencjalnych infekcji. Władze sąsiedniego miasta Karmiel rozmieściły punkty kontrolne przy wszystkich wjazdach do miasta. Od środy rano potwierdzono 510 przypadków koronawirusa w sektorze arabskim w Izraelu.


syryjskie media poinformowały, że popołudniem izraelski dron bezzałogowy zaatakował samochód w rejonie Jdaidat Jabous na granicy Syrii z Libanem. Granica jest zamknięta ze względu na epidemię koronawirusa, jednak Jeep Cherokee z przyciemnionymi szybami jechał do Doliny Bekaa w Libanie. Celem miał być wysoki dowódca Hezbollahu. Izrael nie skomentował tych doniesień.


magazyn Forbes Economic opublikował raport przedstawiający kompleksową analizę kroków podjętych przez 60 różnych krajach na całym świecie w ramach walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Według Forbesa, Izrael jest najbezpieczniejszym krajem na świecie, a na następnych miejscach są Niemcy, Korea Południowa i Australia. Chiny są na piątym miejscu. Pod względem wskaźnika ryzyka najbardziej zagrożone były Włochy, a następnie USA, Wielka Brytania, Hiszpania i Francja.


16 kwietnia 2020 r.


ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 12 758. W stanie ciężkim jest 181 osób (137 pod respiratorami), w stanie umiarkowanym 172, a 2818 wyzdrowiały. Zmarły 142 osoby.


prezydent Reuven Rivlin poinformował rano, że zadanie utworzenia rządu powierza Knesetowi, który teraz będzie miał na to 21 dni, w przeciwnym razie zostaną rozpisane nowe wybory. Każdy członek parlamentu może spróbować zebrać 61 posłów potrzebnych do powierzenia mu zadania zbudowania koalicji. Ponieważ taki scenariusz wydaje się mało prawdopodobny, Kneset rozpadnie się po trzech tygodniach, a kraj będzie zmuszony do czwartych wyborów.


minister obrony Naftali Bennett przedstawił swoje stanowisko w sprawie zarządzania kryzysem koronawirusowym, z naciskiem na stopniowe otwarcie gospodarki, gdy tylko krzywa wzrostu zostanie spłaszczona. Zgodnie z modelem matematycznym przedstawionym przez epidemiologów z Uniwersytetu Hebrajskiego, gospodarka powinna być stopniowo otwierana. Ponadto Bennett przedstawił praktyczny plan otwarcia gospodarki według następujących zasad: (1) Osoby powyżej 65. roku życia lub osoby z grup o podwyższonym ryzyku, pozostaną w domu i będą uprawnione do zasiłku dla bezrobotnych. (2) Otwarcie gospodarki (handel, usługi, produkcja) rozpocznie się w niedzielę, na surowych zasadach (dezynfekcja, pomiar temperatury ciała, dystans społeczny, itp.). Każdy, kto naruszy te zasady, zostanie surowo ukarany. (3) Edukacja specjalna wznowi zajęcia, wraz z przedszkolami, aby umożliwić rodzicom powrót do pracy. (4) Podczas Ramadanu uruchomiona zostanie większa opieka w domach opieki i instytucjach geriatrycznych. (5) Powołanie krajowej instytucji posiadającej pełne uprawnienia do testów, badań i przekazywania informacji. Minister zalecił powierzenie tego zadania Siłom Obronnym Izraela.

Bennett powiedział, że na dzień dzisiejszy w szpitalach jest 1600 wolnych respiratorów, co oznacza, że system opieki zdrowotnej w Izraelu jest w pełnej gotowości.


Izrael uplasował się na pierwszym miejscu pod względem bezpieczeństwa życia obywateli podczas kryzysu epidemii COVID-19 w rankingu opracowanym zarówno przez Forbesa, jak i grupę badawczą Deep Knowledge. Również pod względem skuteczności leczenia Izrael zajął wysokie ósme miejsce po Tajwanie, ale przed Japonią.

Jest to zastanawiające, gdyż według danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju Izrael posiada jedną z najniższych liczb łóżek i personelu medycznego wśród krajów członkowskich OECD. W Izraelu przypada tylko 1 łóżko szpitalne na 1 000 mieszkańców, podczas gdy na przykład Japonia ma 13 łóżek na 1000 obywateli, a nawet Rosja ma 8 łóżek szpitalnych na 1000 mieszkańców. Izrael wydaje mniej na opiekę zdrowotną zaledwie 2780 dolarów na obywatela rocznie, podczas gdy na przykład Stany Zjednoczone wydają ponad 10 000 dolarów na każdego obywatela. Średnia w krajach OECD wynosi 4 000 dolarów na obywatela rocznie. Izrael statystycznie jest dużo poniżej średniej OECD, a jednak zdołał tak dobrze poradzić sobie z epidemią koronawirusa. Dlaczego? Dzięki czemu tak się stało?

Analityk z konsorcjum Deep Knowledge Group Dmitrij Kamiński powiedział, że budżet, choć ważny, nie mówi wszystkiego o jakości systemu opieki zdrowotnej w danym kraju. Kaminsky powiedział, że pół roku temu jego grupa przeprowadziła analizę porównawczą skuteczności i poziomu zaawansowania systemów opieki zdrowotnej w 50 krajach na całym świecie. „Podczas gdy Singapur wraz z Izraelem były jednymi z liderów, Stany Zjednoczone zostały ocenione jako jeden z najmniej efektywnych krajów pod względem wydatków budżetowych i osiągnięć w zakresie długości życia i poziomu opieki zdrowotnej.”

Izrael wszedł bardzo szybko w kryzys koronawirusa, i chociaż opóźniał decyzje o blokadzie kraju, aby nie przerwać dochodów z turystyki, to i tak jako jeden z pierwszych zaczął wprowadzać w życie ograniczenia, które wówczas uważano za drakońskie środki, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa. Rząd wstrzymał wszystkie loty do Chin i całkowicie zakazał wjazdu obcokrajowców do Izraela, w czasie, gdy inne kraje wciąż zaprzeczały doniesieniom o realnym zagrożeniu epidemią. Benjamin Netanjahu widząc brak działań w Europie, wpłynął na europejskich przywódców, zmuszając ich do działania. Tak było między innymi z kanclerzem Austrii Sebastianem Kurzem. Podobnie działano wobec innych krajów Europy Środkowej.

Ponadto, że personel medyczny Izraela jest przyzwyczajony do pracy pod ogromną presją i często jest lepiej wykształcony i lepiej wyszkolony niż ich odpowiednicy w innych krajach OECD. Niejednokrotnie pod izraelskie szpitale podjeżdżały dziesiątki karetek z rannymi po terrorystycznych zamachach bombowych, a na lądowisku na szpitalnym dachu lądował jeden po drugim śmigłowiec przywożący ciężko rannych żołnierzy z północnej granicy lub Strefy Gazy. Wymusiło to przebudowę szpitali, w których tworzono bardzo duże sale pierwszej pomocy oraz oddziały z zaawansowaną aparaturą medyczną, potrzebną do ratowania życia. Teraz to wszystko przydało się. Było na miejscu, gotowe do natychmiastowego użycia.

Długotrwały konflikt z arabskimi sąsiadami wymógł na mieszkańcach Izraela nauczenia się ścisłej współpracy z siłami bezpieczeństwa i podporządkowywania się pod wytyczne Sił Obronnych Izraela. Można powiedzieć, że całe społeczeństwo Izraela tworzy jeden wielki front wewnętrzny, gotowy do działania na rozkaz. To dzięki temu, Izraelczycy z taką łatwością przyjęli nowe dyrektywy. Ponadto izraelskie siły bezpieczeństwa we wszystkich swoich różnorodnych jednostkach są przyzwyczajone do współpracy ze służbami ratunkowymi. Współpraca ta była wielokrotnie przetestowana w praktyce podczas serii zamachów bombowych dotykających autobusy, restauracje i dyskoteki. To ogromne doświadczenie zaowocowało w dobie kryzysu koronawirusowego.

Kolejnym ważnym czynnikiem okazała się przewaga technologiczna Izraela. Za zgodą Sądu Najwyższego agencja wywiadowcza i agencja bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet uruchomiły narzędzia cybernetyczne, które normalnie są wykorzystywane do śledzenia terrorystów. Teraz nadzorowały osoby będące w kwarantannie i pomagały ustalić tych, którzy mieli kontakt z pacjentami o potwierdzonej infekcji. W ten sposób technologia pomogła przyśpieszyć izolację wszystkich tych, którzy stanowili zagrożenie dla społeczeństwa, a także dała policji skuteczne narzędzie nadzoru przestrzegania dyrektyw kwarantanny.

Chyba ostatnim elementem, być może najważniejszym, byli sami ludzie. W tym wyjątkowym czasie, najlepsze umysły Izraela połączyły się, aby pomóc krajowi i całemu światu. Wiele z tych osób służyło w Siłach Obronnych Izraela, gdzie korzystali z modelu dowodzenia, w którym na dole podejmowane są liczne ważne decyzje w czasie rzeczywistym. Umożliwiło to szybkie reagowanie na zmieniającą się sytuację, a elastyczność i kreatywność zaowocowały skutecznością w walce o powstrzymanie rozszerzania się epidemii. Wielu byłych wojskowych dowódców stanowi obecnie kręgosłup ogromnego przemysłu high-tech w Izraelu. Teraz gorączkowo pracują, aby opracować lepsze i tańsze zestawy testowe, a także szczepionkę i lek do walki z COVID-19. W ten sposób stworzono system tanich i szybkich testów. Powstała także specjalistyczna zautomatyzowana platforma do zdalnej opieki nad pacjentami w szpitalu, umożliwiając lekarzom badania i opiekę bez bezpośredniego kontaktu z chorymi na COVID-19. Wydaje się, że Izrael opracował skuteczną metodę leczenia poważnie chorych pacjentów z koronawirusem. Natomiast zintegrowane bazy danych pacjentów stosują złożone algorytmy, aby analizować medyczne dane potrzebne przy pracach nad lekami i szczepionką. Czegoś takiego, na taką skalę, nie ma nigdzie na świecie. Izrael już opracował 13 innowacyjnych rozwiązań, które pomagają światu w walce z pandemią COVID-19, i zajmuje piąte miejsce na liście państw, które opracowały innowacyjne urządzenia i metody zwalczania tej zjadliwej epidemii.

Ale jest jeszcze jeden aspekt, który wyjaśnia wyjątkową pozycję Izraela w obecnym kryzysie. Najważniejszą zasadą funkcjonującą w Izraelu jest ratowanie życia ludzkiego. Ratowanie życia jest ważniejsze niż ochrona praw jednostki, jak ma to miejsce w krajach zachodnich. Zasada ta wywodzi się z żydowskiego prawa i Tory, która nakazuje dbać zarówno o ducha jak i o ciało. Ratowanie życia ludzkiego jest nadrzędną zasadą, która unieważnia wszystko inne, łącznie z przestrzeganiem Szabatu. To dlatego Izrael jest tak wyjątkowy. Jest nie tylko stworzony z naszych marzeń, ale pozwala marzyć o lepszym jutrze. I robi wszystko, co tylko może, by to jutro naprawdę było lepsze.


Efraim

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.