Polityka

Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 14.9 – 15.9


14 września 2020 r.


 

Minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto będzie jedynym przywódcą dyplomatycznym UE, który we wtorek w Waszyngtonie weźmie udział w ceremonii podpisania porozumienia pokojowego między Izraelem a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, powiedział w niedzielę jego rzecznik.


Podręczniki używane w szkołach w Zjednoczonych Emiratach Arabskich już teraz uczą o porozumieniu normalizacyjnym między państwem Zatoki a Izraelem, zaledwie dwa tygodnie po ogłoszeniu porozumienia.


Czołowi izraelscy biznesmeni ostrzegają, że druga blokada Izraela na koronawirusa – która ma się rozpocząć w piątek, gdy wskaźniki infekcji nadal rosną – będzie miała katastrofalny wpływ na gospodarkę kraju.


Minister spraw wewnętrznych Bahrajnu powiedział w poniedziałek, że normalizacja stosunków z Izraelem chroni interesy Bahrajnu i wzmacnia jego strategiczne partnerstwo ze Stanami Zjednoczonymi w obliczu ciągłego zagrożenia ze strony Iranu.


Izrael odnotował w niedzielę 3182 nowych przypadków COVID-19, powiedzieli urzędnicy służby zdrowia w poniedziałek rano, gdy kraj przygotowywał się do drugiej blokady w okresie żydowskich Wielkich Świąt z powodu wciąż rosnących wskaźników infekcji.


Premier Benjamin Netanjahu wylądował w Stanach Zjednoczonych w poniedziałek przed wtorkową ceremonią w Białym Domu, podczas której wraz z ministrami spraw zagranicznych Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Bahrajnu formalnie nawiążą stosunki dyplomatyczne – trzeci i czwarty taki traktat Izraela z państwami arabskimi.


Stany Zjednoczone i Iran zmierzą się w poniedziałek na najwyższym sądzie ONZ w ostatniej rundzie bitwy o sankcje nałożone na Teheran ponownie przez prezydenta USA Donalda Trumpa. Teheran zaskarzyl Waszyngton do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości (MTS) w Hadze w 2018 r. Po tym, jak Trump wycofał USA z przełomowego międzynarodowego porozumienia nuklearnego z Iranem.


700 osób ma wziąć udział we wtorkowej ceremonii w Białym Domu, w której premier Benjamin Netanjahu i ministrowie spraw zagranicznych Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Bahrajn nawiąże stosunki dyplomatyczne.


15 wrzesnia 2020 r.


Dzisiaj wielki historyczny dzień.Uroczystości podpisania historycznego porozumienia przewodniczyć będzie prezydent Donald Trump. W Białym Domu obecnych będzie ponad 700 oficjalnych gości. Premier Benjamin Netanjahu oraz ministrowie spraw zagranicznych Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Bahrajnu podpiszą dwustronne umowy. Dodatkowo wszyscy trzej podpiszą trójstronny dokument nazwany Porozumieniami Abrahama. Trump ma złożyć podpis jako świadek. Treść porozumienia nie jest jawna. Wiadomo jednak, że umowa Zjednoczonych Emiratów Arabskich z Izraelem jest obszerniejsza i bardziej szczegółowa niż umowa z Bahrajnem. Podobno umowa ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi będzie wdrażana stopniowo, w trzech fazach. Oba kraje nie będą od razu wymieniać ambasadorów, ale rozpoczną współpracę gospodarczą, następnie współpracę w zakresie bezpieczeństwa i wywiadu, a na ostatnim etapie nawiążą pełne stosunki dyplomatyczne.


we wtorek minister spraw zagranicznych Gabi Askhenazi pochwalił przywództwo Zjednoczonych Emiratów Arabskich i wezwał Palestyńczyków, aby wyciągali wnioski z przykładu Emiratów w normalizacji stosunków z Izraelem. „ZEA odgrywają ważną rolę w budowaniu pomyślnej przyszłości i długoterminowej stabilności na całym Bliskim Wschodzie, ponieważ odważne kroki ZEA pomogą w rozwoju regionalnym i wzroście, a także pomogą lepiej radzić sobie z wyzwaniami przyszłość ”- powiedział Askhenazi.


Co najmniej 1000 izraelskich chasydów Bracławia jest podobno uwięzionych między granicami Białorusi i Ukrainy, w ostatnim niepowodzeniu corocznej pielgrzymki do czczonego grobu rabina w Uman. Według Krajowego Sekretariatu Chasydów Bracławia na przejściu granicznym przebywa około 2500 pielgrzymów, a hebrajskie media donoszą, że chociaż prawie połowa opuściła terytorium Białorusi, silna liczba uzbrojonych ukraińskich strażników granicznych uniemożliwiła im wjazd na Ukrainę.


Iran ostrzegł we wtorek USA przed popełnieniem „strategicznego błędu” po tym, jak prezydent USA Donald Trump zagroził Teheranowi w związku z doniesieniami, że planuje pomścić zabójstwo najwyższego generała Qassema Soleimaniego. „Mamy nadzieję, że nie popełnią nowego strategicznego błędu i na pewno będą świadkami decydującej reakcji Iranu” – powiedział rzecznik rządu Ali Rabiei na transmitowanej w telewizji konferencji prasowej.


Ronni Gamzu starał się we wtorek zamknąć system szkolny następnego dnia, dwa dni przed planowanym obecnie zamknięciem szkół w ramach ogólnokrajowej blokady trwającej trzy tygodnie. W liście do ministra zdrowia Juli Edelsteina i ministra edukacji Yoava Gallanta Gamzu powiedział, że decydując, że szkoły powinny pozostać otwarte do piątku, „rząd podjął złą decyzję, wbrew mojej rekomendacji”.


Komandosi Hamasu z powodzeniem wydobyli amunicję, w tym pociski artyleryjskie dużego kalibru, z zatopionego w 1917 roku brytyjskiego okrętu HMS M15 Hamas wydobywając amunicję z wraku liczyli na to, że będą w stanie wykorzystać uzyskane w ten sposób materiały wybuchowe przeciwko Izraelowi HMS M15 został zatopiony u wybrzeży Gazy w 1917 roku przez niemiecki okręt podwodny. Obecnie wrak okrętu spoczywa na głębokości ok. 33 metrów. Płetwonurkowie Hamasu po wydobyciu amunicji z okrętu przewieźli ją – jak podaje izraelski Kanał 12 – do podziemnej fabryki, gdzie eksperci ds. materiałów wybuchowych Hamasu rozbroili pociski.


Nowa kampania zostanie uruchomiona we wtorek przez Centrum Samotnego Żołnierza (LSC) w celu zebrania miliona NIS od Izraelczyków i zamorskich społeczności żydowskich podczas żydowskich świąt, co pomoże nowym rekrutom w przejściu do życia wojskowego IDF bez pomocy najbliższej rodziny. LSC to organizacja non-profit założona ku pamięci Michaela Levina, byłego samotnego żołnierza zabitego podczas Drugiej Wojny Libańskiej w 2006 roku, która pomaga tym żołnierzom przetrwać najtrudniejszy okres ich życia.


Sąd jerozolimski nakazał w zeszłym tygodniu w dwóch oddzielnych sprawach eksmisję kilkudziesięciu mieszkańców Palestyny ​​z ich domów we Wschodniej Jerozolimie. Beneficjentami będą stowarzyszenia osadników, którzy argumentowali, że domy należały do ​​Żydów przed 1948 r.


Efraim i inni

Kategorie: Polityka

2 odpowiedzi »

  1. Zaiste doskonaly raport: jeszcze jedna porazka szmendrkow izraelskich-pozwolili Hamasowi na wydobycie amunicji z tego zatopionego statku angielskigo.
    Te bombardownia Gazy po atakach palestyncow to tylko strata cennych bomb i benzyny do samolotow, prozne pola atakowane, nigdy wartosciowe cele, jak ta fabryczka prztwarzajaca amunicje z statku.
    Iran jest z pewnoscia bardzo zaimponowany zdolnosciami Generalow,(a raczej doradcow socjalnych w mundurach ) izraelskich.

  2. Podziekowania za jak zwykle doskonały raport !

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.