Uncategorized

Czy Żydzi z diaspory powinni mieć coś do powiedzenia w sprawach wewnętrznych Izraela?

Pogłębił się podział między Żydami w Izraelu i za granicą. Nowa ustawa Knesetu może wypełnić lukę


Artykul przetlumaczyl sir Google Translate

Będzie to dwuczęściowa seria, której druga część zada pytanie „Czy chrześcijanie powinni mieć coś do powiedzenia w sprawach wewnętrznych Izraela?” Jednak dla naszych czytelników pouczające jest zrozumienie niektórych delikatnych kwestii w stosunkach między Izraelem a Żydami żyjącymi w diasporze.

Chociaż nie jest to nowa kwestia dotycząca stosunków izraelsko-diasporowych, stała się ponownie aktualna ze względu na nową ustawę, która ma zostać zaproponowana w Knesecie. Ustawa jest zatwierdzana przez ministra ds. Diaspory Omera Yankelevitcha, a sponsorowana przez MK Tehila Friedman, oboje z partii „Niebiesko-Biali”.

Proponowane prawo oferuje ustanowienie mechanizmu, który zobowiązuje izraelskich ustawodawców do konsultowania się z żydowskimi przywódcami na całym świecie przy podejmowaniu decyzji w sprawach, które mogą mieć wpływ na żydostwo w diasporze. Chociaż w ustawie brakuje jakichkolwiek szczegółów dotyczących tego, co stanowiłoby rodzaj problemu, który wymagałby konsultacji ze światowym żydostwem, jego propozycja jest znaczącym krokiem w kierunku wypełnienia coraz większej przepaści między Żydami izraelskimi a Żydami mieszkającymi poza Państwem Żydowskim.

Przed uzyskaniem przez Izrael niepodległości w 1948 r. Ruch syjonistyczny zawsze zapewniał pomoc społecznościom żydowskim na całym świecie i zwracał się do nich o wsparcie. Wsparcie diaspory przybierało różne formy, w tym darowizny finansowe i lobbing polityczny w ich samorządach. Żydowskie poparcie diaspory dla powstania Izraela było tak znaczące podczas wojny o niepodległość, że Golda Meir sama powiedziała, że ​​finansowanie diaspory było kluczowe dla sukcesu nowo narodzonego kraju.

Co ciekawe, polityka zaangażowania diaspory w Izraelu stała się wzorem dla innych krajów na całym świecie, które chcą zabiegać o względy swoich diaspory za granicą. Na przykład, gdy Chorwacja na początku lat 90. dążyła do międzynarodowego uznania, ustanowiła model lobbingu diaspory oparty na żydowskich organizacjach proizraelskich w Stanach Zjednoczonych. Od czasu uzyskania państwowości Chorwacja zezwoliła również Chorwatom niebędącym obywatelami za granicą na głosowanie i zasiadanie w parlamencie krajowym. Izrael nie jest osamotniony w zajmowaniu się kwestią wpływu diaspory na sprawy wewnętrzne.

Jak duży wpływ powinni mieć Żydzi z diaspory na wewnętrzne sprawy Izraela?

Po pierwsze, należy zwrócić uwagę na oczywiste ograniczenia. Wydaje się absurdalne, że osoby niebędące obywatelami, nawet jeśli są Żydami, powinny mieć jakąkolwiek władzę decyzyjną w sprawach bezpieczeństwa, gospodarki i wszelkich spraw lokalnych, które nie dotyczą społeczności diaspory. Tylko obywatele Izraela powinni mieć prawo do decydowania o procesach, które mają wpływ na ich codzienne życie i samopoczucie.

Ponadto istnieje potencjalne zagrożenie wewnętrzne w dopuszczaniu Żydów za granicą do wpływania na sprawy wewnętrzne. Od początku istnienia Izraela w kraju panowało napięcie etniczne między grupami żydowskimi i arabskimi. Dla wielu izraelskich społeczności arabskich żyjących jako mniejszość w samodzielnie określającym się państwie żydowskim, obywatelstwo i prawa obywatelskie są kwestiami drażliwymi. Należność narodowa nie jest oczywista.

Chociaż dziś rzadko, arabscy ​​obywatele Izraela brali udział w niektórych z najbardziej śmiercionośnych ataków terrorystycznych w tym kraju. Żydzi niebędący obywatelami, mający zbyt wiele do powiedzenia w sprawach wewnętrznych Izraela, prawdopodobnie wywołają te napięcia, które były dość uśpione w ostatnich latach, ze względu na zrozumienie, że grupa etniczna za granicą jest faworyzowana w stosunku do faktycznie płacących podatki obywateli kraju.

Jednocześnie całe istnienie Izraela opiera się na jego roli jako oficjalnego państwa narodowego narodu żydowskiego. Tak więc, jeśli Izrael ma pozostać krajem, który twierdzi, że reprezentuje światowe żydostwo i mu służy, to jego przywódcy muszą przynajmniej pozwolić im wyrażać swoje obawy i opinie w sposób oficjalny.

Izrael wydaje decyzje w kwestiach żydowskich, które potencjalnie wpływają na diaspory społeczności za granicą, takich jak konwersja, definicje, kto jest Żydem The Kotel (Western Wall) i Alija (imigracja żydowska w Izraelu). Na przykład, wszelkie zmiany w prawie powrotu, które daje Żydom na całym świecie prawo do życia w Izraelu, z pewnością powinny być dokonywane tylko po konsultacji z żydowskimi przywódcami. Chociaż Izrael zawsze powinien zachować wyłączne prawo do decydowania o tym, kto może przekroczyć jego granice, alija opiera się na prawie każdego Żyda do automatycznego stania się obywatelem swojej ojczyzny, Izraela. Dlatego jakakolwiek zmiana tego statusu ma znaczący wpływ na Żydów mieszkających za granicą.

Otwarcie oficjalnego kanału dla bezpośrednich dyskusji i konsultacji między żydowskimi przywódcami izraelskimi i diaspory jest również korzystne dla budowania zrozumienia i szacunku w bardzo zniszczonych relacjach. W ostatnich latach podział między Żydami w Izraelu i za granicą pogłębił się. Młodzi ludzie są średnio o wiele mniej zaangażowani we wspieranie Izraela niż ich rodzice i dziadkowie i pojawia się napływ antysyjonistycznych organizacji żydowskich, takich jak „Jeśli nie teraz” i „Żydowski głos dla pokoju”.

Chociaż istnieje kilka przyczyn rosnącego podziału, główną przyczyną jest powszechne przekonanie diaspory, że Izrael jest zainteresowany tylko wysłuchaniem tego, co ma do powiedzenia, gdy jego książeczka czekowa jest otwarta. Proponowana ustawa może wypełnić tę lukę i przywrócić silne przywiązanie Żydów do Izraela.

Dlatego należy zachować delikatną równowagę między ograniczaniem lokalnych napięć etnicznych a pomostem między Żydami izraelskimi i diaspory w celu zwiększenia żydowskiego zaangażowania Izraela. Przyznanie społecznościom diaspory autorytetu w określaniu merytorycznych kwestii lokalnych, takich jak bezpieczeństwo i gospodarka, może przechylić tę równowagę w niebezpiecznym kierunku, w którym mniejszość już borykająca się z przynależnością do kraju (izraelscy Arabowie) może dostrzec, że za granicą jest nieobywatelska grupa etniczna. mają pierwszeństwo przed nimi. Jednak Izrael może konsultować się z przywódcami żydowskimi za granicą w kwestiach związanych z Żydami, które mogą mieć bezpośredni wpływ na ich społeczności. To zarówno zachowuje spokój w domu, jak i może zachęcić do pojednania między coraz bardziej podzielonym narodem żydowskim.

 Jason Silverman


Should Diaspora Jews Have a Say in Israel’s Internal Affairs?

Kategorie: Uncategorized

4 odpowiedzi »

 1. Bardzo ciekawe było by wiedzieć ilu Arabów izraelskich (statystycznie , procentowo itd) , obywateli izraelskich, mających oprócz pełnego prawa głosu w wyborach, wszystkie inne prawa obywatelskie , zrobiło by cokolwiek , nie koniecznie walcząc za Izrael, ale na przykład unikając pomocy dla najeźdźcy , gdyby istnieniu Izraela groziło unicestwienie….? Wiem , że cześć z nich (nie licząc Druzów), choć nieduża, robi dobrowolnie służbę wojskową i w żadnej dotychczasowej wojnie nie zrobili powstania wewnątrz kraju pomagając armiom arabskim. Dobrze wiedzą , jakie „prawa” mają ich rodacy w sąsiednich krajach , nie mówiąc nawet o „lustracji” na konto współpracy z „syjonistami” ,której bez wątpienia staliby sie przedmiotem ….
  Czy ktoś ma jakiąs wiarygodną statystykę lub linku do niej?

 2. To retoryczne pytanie w tytule jest źle sformułowane.
  Pytanie powinno być ,np. ”Czemu Izraelczycy nie słuchają Diaspory?”

  A odpowiedź jest całkiem prosta: Izraelczycy i syjoniści nigdy nie słuchali Diaspory. Gdyby słuchali, państwo Izrael byłoby dalej marzeniem niewielu.

  A dzisiaj kiedy procent antysyjonistów żydowskich kurczy się z roku na rok, nie ma też powodu słuchać Diaspory.

  Diaspora natomiast powinna słuchać Izraela. Bo tak między nami, Żydom Diaspory skończyły się alternatywy.

 3. Niekoniecznie uwazam ze Zydzi z zagranicy maja miec cos do powiedzenia, ale artykul to
  szmendrkowanie, czy bron boze arabowie izraelscy nie beda urazeni… Przeciez arabowie maja cos do powiedzenia, nieproporcjonalnie duzo w stosunku do ich checi zachowania Izraela . F… ich urazenie

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.