Uncategorized

Krotko i zwiezle. Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 15.3 – 16.3


15 marca 2021 


Ambasador Izraela przy ONZ Gilad Erdan promuje inicjatywę, w ramach której organ międzynarodowy przyjmie definicję antysemityzmu Międzynarodowego Stowarzyszenia Pamięci o Holokauście .


Dwa urządzenia pobierające wodę pitną z powietrza zostały przekazane przez Izrael szkołom w Kolumbii i zainstalowane w zeszłym tygodniu w La Guajira, w północno-wschodniej części kraju, który od lat cierpi na katastrofalny kryzys wodny.


The Association of Gulf Jewish Communities, sieć społeczności żydowskich z krajów Rady Współpracy Zatoki Perskiej, które rozwijają życie żydowskie w regionie, zaplanowała wiele programów wspierających i wzbogacających święto Pascha ( Pejsach ) dla miejscowych Żydów.


Komisja Gospodarcza Knesetu zatwierdziła w poniedziałek decyzję rządu o zniesieniu limitu lotów do i z Izraela.


Izrael będzie codziennie atakowany przez 2000 rakiet i pocisków  podczas przyszłej wojny z Hezbolla w Libanie, twierdzi generał Uri Gordin


Minister obrony Benny Gantz ostrzegł w poniedziałek libańską grupę terrorystyczną Hezbollah, że nie powinna testować zdolności wojskowych Izraela i IDF podczas uruchamiania tak zwanego „centrum odporności” w północnym Izraelu.


minister turystyki Orit Farkash-Hacohen powiedział, że trwają rozmowy, by zaszczepieni przeciwko koronawirusowi obywatele innych krajów mogli od połowy kwietnia przyjeżdżać do Izraela.


We wschodnim regionie śródziemnomorskim, pełnym rywalizacji, napinania mięśni i zmieniających się sojuszy, Izrael poczynił ostatnio postępy w zapewnianiu bezpieczeństwa energetycznego i zacieśnianiu więzi z partnerami, aby stworzyć fizyczne połączenie z Europą.


Premier Czech Andrei Babish zainaugurował biuro ambasady w Jerozolimie. Biuro będzie miało czeskiego konsula, który będzie zajmował się sprawami konsularnymi, politycznymi i gospodarczymi. To przedłużenie czeskiej ambasady, która pozostanie w Tel Awiwie.


16 marca 2021 r.


ekspert ds. Bliskiego Wschodu Itzhak Levanon powiedział, że względem upadku Libanu jest to kwestia kiedy do tego dojdzie, a nie czy do tego dojdzie. Jest to tylko kwestia czasu. Niebezpieczeństwem odpowiedzialnym za upadek tego państwa jest ubóstwo. Żołnierze nie otrzymują pensji, co może doprowadzić do dezintegracji armii. Korupcja, impas polityczny, zagraniczna ingerencja – to główne przyczyny problemów Libanu.

Wiecej TUTAJ


premier Benjamin Netanjahu powiedział, że Izrael jest na dobrej drodze do zawarcia pokoju z czterema kolejnymi krajami w regionie. Uważa się, że to Niger, Mauretania, Indonezja. W ostatnim czasie doszło także do zbliżenia kontaktów z Arabią Saudyjską.


poseł Moshe Gafni ujawnił przed parlamentarną komisją finansów, że państwo Izrael wypłaciło dotychczas 2,6 mld szekli za szczepionki przeciwko koronawirusowi. Kupiono w sumie 15 milionów szczepionek. Aby zaszczepić wszystkich obywateli Izraela oraz zagranicznych i palestyńskich robotników, Izrael będzie potrzebował kolejnych 5 milionów szczepionek, co będzie kosztować około 900 mln szekli


wieczorem palestyńscy terroryści obrzucili bombami zapalającymi osiedle żydowskie Beit El w południowej części Samarii. Przybyli na miejsce izraelscy żołnierze podjęli próbę zatrzymania napastników. W trakcie tych działań otworzyli ogień, raniąc dwóch terrorystów w nogi. Aresztowano trzech napastników.


Jordania potępiła Kosowo za otwarcie ambasady w Jerozolimie. “Jest to rażące naruszenie międzynarodowego prawa i międzynarodowych decyzji. Wszelkie kroki lub decyzje mające na celu zmianę status quo Jerozolimy są nieważne i bezprawne.


centrum medyczne Uniwersytetu Hadassah w Jerozolimie podpisało list intencyjny, aby przeprowadzić część III fazy testów izraelskiej szczepionki przeciwko koronawirusowi w Brazylii. Szczepionkę opracowuje Israel Institute for Biological Research. III faza testów musi odbyć się poza Izraelem, ponieważ wymaga udziału od 30 tys. do 40 tys. ochotników w obszarze z wysokim wskaźnikiem infekcji. Izraelska kampania masowych szczepień pozostawiła niewielu kwalifikujących się ochotników w Izraelu


film “White Eye” w reżyserii izraelskiego reżysera Tomera Shushana został w nominowany do Oscara w kategorii najlepszego filmu krótkometrażowego.


Stany Zjednoczone i Izrael przeprowadziły w poniedziałek wspólny patrol bezpieczeństwa we wschodniej części Morza Śródziemnego, podała marynarka wojenna USA . Krążownik rakietowy typu Ticonderoga USS Monterey (CG-61) dołączył do izraelskich łodzi rakietowych typu Sa’ar 4,5 w ramach patrolu, co według 6. floty USA „zwiększyło interoperacyjność” pomiędzy siłami morskimi obu krajów.


Prominentne grupy proizraelskie wzywają Senat do odrzucenia nominacji Colina Kahla na najwyższego urzędnika politycznego w Pentagonie. „


Nowe systemy Żelaznej Kopuły oznaczają, że Izraelczycy mogą spać spokojnie” Ulepszony izraelski system obrony przeciwrakietowej Iron Dome pomyślnie przeszedł serię zaawansowanych testów.


Ankara formalnie protestuje przeciwko porozumieniu między Izraelem, Grecją i Cyprem, sprzyjając realizacji planów budowy podmorskiego kabla elektroenergetycznego o mocy 2000 megawatów, łączącego te trzy kraje.


Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. Żydzi nie świętują Paschy ale Pesach.
    Pascha to po prostu Wielkanoc i nie ma niczego ale to niczego, wspólnego z Pesach.
    To prawda że w pisowni aramejskiej Pesach jest wyrażony jako Pascha. Ale po pierwsze ilu ludzi mówi dzisiaj po aramejsku a po drugie, ta forma miała legitymację przed rabunkiem kultury żydowskiej wykonanym przez chrześcijan, ale nie dzisiaj. Dzisiaj to całkiem inne święto.
    Proszę poprawić, panie redaktorze.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.