Uncategorized

Krotko i zwiezle.Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 12.6 – 13.6


Prezydent Rosji Władimir Putin zaprzeczył w piątek doniesieniom, że Rosja dostarczy Iranowi zaawansowany system satelitarny.


rząd zatwierdził przedłużenie ograniczeń dotyczących wyjazdu z kraju do niedzieli 26 czerwca 2021 r. Od wtorku 15 czerwca Ukraina, Etiopia i Turcja zostaną usunięte z listy krajów, do których obowiązuje zakaz podróżowania Izraelczyków.


Rząd Quebecu przyjął roboczą definicję antysemityzmu opracowaną przez Międzynarodowy Sojusz na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA)  .


partie polityczne Jamina i Jesh Atid podpisały umowę koalicyjną dotyczącą utworzenia rządu jedności narodowej Izraela. Wszystkie umowy koalicyjne wraz z podstawowymi zasadami działania nowego rządu zostały przekazane do sekretariatu Knesetu. Nowy rząd będzie mógł być zaprzysiężony w najbliższą niedzielę. Desygnowany na premiera Naftali Bennett skomentował: “Podpisanie tych porozumień kończy dwó i pół letni okres kryzysu politycznego.

Calosc komentarzu tutaj


Palestyńczycy wszczęli zamieszki w rejonie Nablusu w środkowej części Samarii. Obrzucono kamieniami izraelskich funkcjonariuszy policji granicznej, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. W starciach zginął 1 Palestyńczyk, a 9 zostało rannych.


firma Amazon poinformowała, że do 2023 r. otworzy kilka centrów danych w Izraelu. Ogłoszenie pojawiło się zaledwie kilka tygodni po tym, jak Izrael podpisał umowę o wartości 1 mld dolarów z Amazon Web Service i Google na hostowanie serwerów w chmurze dla sektora publicznego i wojska.


Trzeci podejrzany został aresztowany we wtorek za brutalny napaść na Żyda w pobliżu Times Square pod koniec maja, donosi New York Post .

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział w sobotę, że to dobrze, że prezydent USA Joe Biden jest w stanie przewodzić poprzez współpracę, dodając, że Stany Zjednoczone „zdecydowanie” powracają jako partner Europy.


Pomimo powszechnego potępienia, Demokraci w Kongresie milczą na temat tego, czy pojawiają się uwagi, które wydawały się utożsamiać Stany Zjednoczone i Izrael z organizacjami terrorystycznymi Hamas i Talibow przez postępowego reprezentanta Ilhana Omara (D-Minn.) do powagi usunięcia jej ze stanowiska w Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów.


Grupa 19 republikańskich członków Kongresu wysłała w środę list do amerykańskiego sekretarza edukacji Miguela Cardony, podkreślając szalejący antysemityzm w amerykańskich college’ach i uniwersytetach, i wzywając go do zastosowania Tytułu VI Ustawy o Prawach Obywatelskich z 1964 r., aby chronić studentów żydowskich, tak jak w przypadku działań rasistowskich przeciwko innym mniejszościom.


Rozmowy na wysokim szczeblu z udziałem Izraela, Hamasu, Autonomii Palestyńskiej i Egiptu trwają pełną parą. Sponsorowane przez Egipt rozmowy mają na celu zapewnienie skutecznego rozejmu między Hamasem a Izraelem, kładąc formalne zakończenie konfliktu w Gazie.


Wojsko izraelskie udaremniło w sobotę próbę sprzedaży broni w Dolinie Jordanu, aresztując dwóch podejrzanych i przejmując broń, podała armia. Wojsko poinformowało, że zapas broni skonfiskowanej przez policję obejmował dziewięć pistoletów, karabin M16 i karabin Kałasznikowa


W przededniu zaprzysiężenia nowego rządu niewielu Izraelczyków wierzy, że to przetrwa


Były prezydent Iranu Mahmoud Ahmadineżad powiedział w sobotę, że wysocy urzędnicy irańskiego wywiadu pomogli Izraelowi w przejęciu tajnego archiwum irańskiego wojskowego programu nuklearnego w 2018 roku.


Jerozolimski Departament Organizacji Wyzwolenia Palestyny ​​(OWP), kierowany przez Mahmouda Abbasa, ostrzega przed nową „eksplozją” w mieście Jerozolima, która może objąć wszystkie „okupowane” terytoria palestyńskie, jeśli zostanie zatwierdzona parada flag w Jerozolimie. Stare Miasto.


Izraelska gimnastyczka Linoy Ashram została mistrzynia Europy w ćwiczeniach z maczugami na Mistrzostwach Europy w Gimnastyce Artystycznej w Warnie w Bułgarii. Zdobyla pozatem dwa srebne w dziedzinie pilka i obrecz


 Była ambasador USA przy ONZ Nikki Haley dołączyła w weekend do ewangelickiego przywódcy pastora Johna Hagee, założyciela i przewodniczącego Christians United for Israel (CUFI), w misji solidarnościowej z państwem żydowskim.


Organizacja terrorystyczna Hamas skrytykowała w sobotę przedstawiciela Ilhana Omara (D-Minn.) za porównywanie go do Stanów Zjednoczonych i Izraela.


Prezydent USA Joe Biden pogratulował nowemu rządowi, stwierdzając w oficjalnym oświadczeniu, że oczekuje „pracy z premierem [Naftali] Bennettem w celu wzmocnienia wszystkich aspektów bliskich i trwałych relacji między naszymi dwoma narodami”.

Przywódca większości w Senacie USA, Chuck Schumer, powiedział w niedzielę, że ma nadzieję, że nowy rząd w Izraelu może pomóc w osiągnięciu dwupaństwowego rozwiązania konfliktu palestyńskiego.


Głosami 60-59, przy jednym z deputowanych wstrzymujących się, Kneset Sunday zatwierdził nowy rząd, czyniąc Naftali Bennett 13. premierem Izraela.


Rozmowy pojednawcze między Hamasem i Fatahem w Kairze osiągnęły impas


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.