Uncategorized

Krotko i zwiezle.Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 28.5 – 29.5


minister spraw wewnętrznych Ajelet Szaked powiedziała: “W ciągu ostatnich kilku lat podjęto próbę zminimalizowania znaczenia Dnia Jerozolimy jako święta przeznaczonego wyłącznie dla społeczności religijnej. Tak nie jest, gdyż nie jest to święto religijne, ale narodowe. Proszę wszystkich rodziców, aby obchodzili je razem ze swoimi dziećmi. Szczęśliwego Dnia Jerozolimy!”


palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 8 rakiet w kierunku Morza Śródziemnego. Było to ostrzeżenie przed Dniem Jerozolimy i Paradą flag.


ministerstwo zdrowia poinformowało o wykryciu w Izraelu drugiego przypadku wirusa małpiej ospy.


10 000 Żydów modli się pod Ścianą Płaczu przed Dniem Jerozolimy


Tor Wennesland, specjalny koordynator ONZ ds. procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie, wyraził zaniepokojenie niedzielnym marszem flagi w Jerozolimie.


Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson powiedział prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu, że międzynarodowi partnerzy intensywnie pracują nad znalezieniem sposobów na wznowienie eksportu zboża z Ukrainy, aby zapobiec światowemu kryzysowi żywnościowemu.


Były szef wywiadu IDF: Pewna forma umowy nuklearnej z Iranem jest „najmniej złą” opcją


Czołowy rabin charedów Meir Mazuzw oskarżył najwyższych ministrów o „zdradę swojego ludu” i nazwał ich „gorszymi niż naziści”.


Frakcje terrorystyczne w Gazie kłócą się o reakcję na marsz w Dniu Jerozolimy


Ambasada Izraela w Taszkencie odsłoniła pomnik ku czci Uzbeków, którzy pomagali żydowskim uchodźcom z Europy podczas Holokaustu.


„Postawiliśmy sobie za cel zapewnienie wszystkim dostępu do czystej wody pitnej z powietrza i cieszymy się, że możemy rozszerzyć naszą działalność na Indie” — mówi dr Michael Mirilashvili, prezes firmy Watergen.


O świcie 6 czerwca 1967 r. izraelska brygada spadochronowa rozpoczęła natarcie na arabską część Jerozolimy. Walki w mieście były niezwykle krwawe, gdyż Izraelczycy nie używali w walce ciężkiej broni, takiej jak artyleria i lotnictwo. Chodziło im o uniknięcie zniszczeń w mieście. Ostatecznie 7 czerwca jordański Legion Arabski został zmuszony do wycofania się z Jerozolimy i miasto zostało zajęte w całości przez izraelskich komandosów. Był to 28 ijar. Wydarzenie to upamiętnia Dzień Jerozolimy.


Muzułmańscy wyznawcy starli się z policją na Wzgórzu Świątynnym w niedzielę rano, po tym, jak grupa żydowska odwiedziła to miejsce


 Izraelski oficer został lekko ranny podczas brutalnych starć, które wybuchły podczas izraelskiej operacji antyterrorystycznej w obozie dla uchodźców Dheisheh


wybuch w irańskim obiekcie wojskowym Parchin został spowodowany przez „drony-samobójcze”,


Jordania potępiła wizytę skrajnie prawicowego Itamara Ben-Gvira na Wzgórzu Świątynnym i ostrzegla że „prowokacyjny i eskalujący” prawicowy Marsz Flagowy może jeszcze bardziej pogorszyć sytuację.


Izraelscy eksperci okrzyknęli niedawne ogłoszenie przez Ministerstwo Energii negocjacji między Izraelem a Unią Europejską w sprawie eksportu gazu do bloku przez Egipt jako „niesamowitą szansę gospodarczą i polityczną”.


Izrael po raz pierwszy będzie gospodarzem mistrzostw świata kobiet w hokeju na lodzie IIHF w III lidze w 2023 r., ogłosiła w weekend Międzynarodowa Federacja Hokeja na Lodzie na swoim dorocznym kongresie.


Izrael i Egipt dążą do wzmocnienia więzi gospodarczych i mają nadzieję na osiągnięcie 700 milionów dolarów rocznego dwustronnego handlu w ciągu najbliższych trzech lat, poinformowało w niedzielę Ministerstwo Gospodarki i Przemysłu.

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.