Uncategorized

Krotko i zwiezle: Wiadomosci z izraela dzien po dniu 17.11 – 18.11


Benjamin Netanjahu próbował uspokoić obawy, że negocjacje koalicyjne znalazły się w impasie, prosząc swoich zwolenników o „odrobinę cierpliwości”.


 Przedstawiciele rumuńskiego rządu i społeczności żydowskiej świętowali we wtorek podpisanie ustawy chroniącej praktykę szechity , czyli koszernego uboju zwierząt.


 Inflacja za okres 12 miesięcy do 31 października wzrosła do 5,1%


W ciągu pierwszych 10 miesięcy 2022 roku ponad cztery razy więcej osób dokonało aliji z Rosji niż w całym ubiegłym roku, wynika z danych Ofek Israeli – The National Aliyah Promotion Company.


Szef organu nadzoru nuklearnego ONZ, Rafael Grossi, powiedział że ma nadzieję, że planowana wizyta w Teheranie w ramach badania śladów uranu znalezionych w Iranie nadal będzie miała miejsce.


Iran zapowiedział że odrzuci projekt rezolucji zaproponowany przez państwa zachodnie wzywające Teheran do pełnej współpracy z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA).


Ambasador USA w Izraelu Tom Nides zasugerował sprzeciw administracji Bidena wobec możliwego mianowania skrajnie prawicowego przewodniczącego religijnego syjonizmu Bezalela Smotricha na ministra obrony .


Teleskopowy obiektyw na podczerwień o wysokiej rozdzielczości znaleziony w irańskim bezzałogowym statku powietrznym Mohajer-6 na Ukrainie wydaje się identyczny z obiektywami wyprodukowanymi przez izraelską firmę


Religijna Partia Syjonistyczna skrytykowała w środę administrację Bidena po tym, jak ambasador USA w Izraelu Thomas Nides pośrednio ostrzegł izraelskiego premiera-elekta Benjamina Netanjahu przed mianowaniem szefa partii Bezalela Smotricha na kolejnego ministra obrony.


Izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 13 poszukiwanych Arabów ,skonfiskowano nielegalną broń oraz 52 tys. szekli funduszy terrorystycznych. Przejęto także izraelskie mundury wojskowe


Centrum Badań i Informacji Knesetu opublikowało raport w sprawie imigracji żydowskiej z krajów byłego ZSRR w latach 1990-2020. Ocenia się, że 36% tych imigrantów wogóle nie było Żydami.


Dania – królowa Małgorzata II uczciła 400-lecie społeczności żydowskiej w Danii i odwiedziła Wielką Synagogę w Kopenhadze.


Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział: “W mojej ostatniej rozmowie z Benjaminem Netanjahu poprosiłem go o pomoc Izraela w zakresie dostarczenia Ukrainie systemów obrony powietrznej. Netanjahu odpowiedział, że poważnie rozważy tę prośbę.”


Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan złożył kondolencje Izraelczykom w czwartek po palestyńskim ataku terrorystycznym w Ariel i obiecał pracować nad wprowadzeniem „nowej ery” w stosunkach między Ankarą a Jerozolimą.


Biuro prezydenta Isaaca Herzoga ogłosiło w czwartek, że w grudniu złoży on pierwszą w historii wizytę państwową w Bahrajnie i spotka się z królem Hamadem bin Isa al Khalifa.


Izraelska marynarka wojenna poinformowała o ukończeniu testów morskiej wersji systemu obrony przeciwrakietowej Iron Dome. Testy przeprowadzono na korwecie rakietowej INS “Oz”, która została przeznaczona do obrony platform gazowych.


Benjamin Netanjahu wyznaczył najbliższą środę (23 listopada), jako termin sformowania kolejnego rządu. Netanjahu podniósł również możliwość zaprzysiężenia rządu posiadającego poparcie zaledwie 57 posłów z partii Likud, Zjednoczonego Judaizmu Tory, Szas i Otzma Jehudit – bez partii Religijnego Syjonizmu


Administracja Bidena naciska na rząd Omanu, aby poszedł w ślady Arabii Saudyjskiej, zezwalając izraelskim lotom na korzystanie z jej przestrzeni powietrznej


Benny Gantz  podziękował swojemu amerykańskiemu odpowiednikowi Lloydowi Austinowi za „jego osobisty wkład i zaangażowanie administracji USA w bezpieczeństwo państwa Izrael i więź między krajami – więź opartą przede wszystkim na wspólnych wartościach, a także na we wspólnych interesach”.


35-narodowa rada gubernatorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej ONZ, organ nadzoru nuklearnego, przyjęła w czwartek rezolucję nakazującą Iranowi natychmiastową współpracę w dochodzeniach agencji w sprawie śladów uranu odkrytych w trzech niezgłoszonych miejscach, poinformowali dyplomaci .


Izrael dołącza do planu USA-Kanada dotyczącego zerowej emisji dwutlenku węgla do 2050 r


Parlament Azerbejdżanu ogłosił historyczną decyzję o otwarciu ambasady w Izraelu. Ambasada będzie zlokalizowana w Tel Awiwie. W ten sposób Azerbejdżan będzie pierwszym szyickim krajem, który otworzy swoją ambasadę w Izraelu.


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.