Uncategorized

Krotko i zwiezle , wiadomosci z Izraela dzien po dniu 18.4 – 19.4

Sa tez tu filmy z ” March off the Living” i uroczystosci w 80.rocznice powstania w getcie warszawskim


Członek Knesetu z ramienia Shas, Mosze Arbel, zastąpi lidera partii Aryeh Deri na stanowisku ministra zdrowia i spraw wewnętrznych.


Senator USA Lindsey Graham spotkał się w poniedziałek w Jerozolimie z ministrem spraw zagranicznych Izraela Eli Cohenem, gdzie obaj panowie rozmawiali o rozszerzeniu porozumień z Abrahama i o zagrożeniu ze strony Iranu.


Agencja Bezpieczeństwa Izraela (Szin Bet) ujawniła, że irańskie siły Quds Force i ich libańska terrorystyczna organizacja Hezbollah próbowały zwerbować mieszkańców Judei i Samarii do przeprowadzenia ataków terrorystycznych.


Premier Izraela Benjamin Netanyahu i jego żona Sara złożyli w niedzielę wieczorem wieniec w miejscu, gdzie włoski turysta Alessandro Parini został zamordowany w zamachu samochodowym podczas święta Pesach.


Arabia Saudyjska przełożyła planowaną na ten tydzień wizytę delegacji Hamasu w królestwie, podały arabskie i irańskie media.


Prezydent Izraela Isaac Herzog przybył rano do Polski z jednodniową wizytą, podczas której weźmie udział w głównych uroczystościach upamiętniających 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim.


Cała kompania żołnierzy wojskowej Brygady Golani opuściła swoją bazę szkoleniową z powodu powierzenia jej nowego dowódcy.


Zarówno prezydent USA Joe Biden, jak i sekretarz stanu Antony Blinken ogłosili w tym tygodniu komunikaty dotyczące dni pamięci o ofiarach Holokaustu.

W tym roku tematem przewodnim Dnia Pamięci o Holokauście będzie żydowski ruch oporu w czasie Zagłady oraz 80. rocznica powstania w getcie warszawskim.


Wybrałeś życie. Wierzyłeś w dobro. Pomagaliście innym” – mówi Netanjahu do ocalonych
Premier Izraela przemawiał w Yad Vashem podczas ceremonii otwarcia Dnia Pamięci o Holokauście


Jak muzyka doprowadziła kantora do historii przetrwania i jak żyje ona w jego wnuku PBS wyemituje “How Saba Kept Singing”, dokument o rodzinnej i muzycznej relacji między ocalałym z Holokaustu Polakiem Davidem Wisnią a jego wnukiem Avim.


“Apeluję do was, obywatele Izraela, z prostą modlitwą: Niech te święte dni, które zaczynają się dziś wieczorem i kończą w Dniu Niepodległości, pozostaną ponad wszelkimi sporami” – powiedział prezydent Izraela Isaac Herzog. “Spotkajmy się wszyscy, jak zawsze, w partnerstwie, w smutku, w pamięci”.


Terrorystka zaatakowała nożem Żydów stojących na przystanku autobusowym przy skrzyżowaniu w bloku osiedli żydowskich Gusz Etzion w Judei. Ranny został 36-letni Izraelczyk, którego przewieziono do szpitala.


Izraelski koncern Elbit Systems poinformował o podpisaniu umowy na dostawę zestawów haubic samobieżnych Atmos do pragnącego zachować anonimowość państwa. Kontrakt o wartości 102 mln dolarów będzie realizowany przez okres ośmiu lat.


We wtorek rano Izrael zatrzymal się na dwie minuty, gdy zabrzmiala coroczna syrena z okazji Dnia Pamięci o Holokauście, upamiętniająca sześć milionów Żydów zamordowanych przez nazistów podczas II wojny światowej.


Eli Cohen zostanie pierwszym od prawie trzech dekad izraelskim ministrem spraw zagranicznych, który postawi stopę w Turkmenistanie, kiedy przybędzie do stolicy tego środkowoazjatyckiego kraju, Aszchabadu, aby otworzyć tam ambasadę.


Minister finansów Izraela Bezalel Smotrich otrzymał we wtorek list z pogróżkami zawierający nazistowskie symbole – poinformowało jego biuro.

Tajna jednostka Duvdevan Sił Obronnych Izraela aresztowała we wtorek dwóch poszukiwanych terrorystów Islamskiego Dżihadu w Jenin, którzy planowali zbliżający się atak bombowy, poinformowała armia.


Burmistrz Barcelony została pozwana za swoją decyzję o zerwaniu oficjalnych stosunków hiszpańskiego miasta z Izraelem, w tym umowy partnerskiej z Tel Awiwem.


Prezydent Iranu Ebrahim Raisi zagroził, że “zniszczy Hajfę i Tel Awiw” w odpowiedzi na “najmniejszą akcję” Izraela przeciwko reżimowi w Teheranie – podała półoficjalna rządowa agencja prasowa Mehrs.


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.