Uncategorized

Trwający terror w Samarii prawdopodobnie doprowadzi do akcji militarnej


P.A. stała się w dużej mierze nieistotna w trudnych miejscach, a bardziej znaczące izraelskie działania wojskowe są prawdopodobnie nieuniknione.

YAAKOV LAPPIN

Sytuacja bezpieczeństwa w Judei i Samarii pozostaje niepokojąco niestabilna, a ataki terrorystyczne wielokrotnie wymierzone są w izraelskich cywilów i pozycje wojskowe, zwłaszcza w Samarii.

30 maja 32-letni ojciec dwójki dzieci Meir Tamari został zamordowany w strzelaninie w pobliżu Hermesh, na zachód od Jeninu. W dniach poprzedzających ten atak, palestyńscy terorysci ostrzelali Mevo Dotan w północnej Samarii i Gan Ner w Gilboa, na północ od Zielonej Linii.

Siły Obronne Izraela rozpoczęły “Operację Przełamać Falę” na początku kwietnia 2022 r. w odpowiedzi na serię śmiertelnych ataków terrorystycznych. Chociaż izraelski establishment obronny szacuje, że operacja uratowała życie setkom Izraelczyków, nie była ona w stanie stłumić trwającego terroryzmu pochodzącego z Samarii.

Izraelscy komentatorzy uważają, że szersza operacja wojskowa może stać się nieunikniona.

Rzeczywistość Intifady

Profesor Kobi Michael, starszy badacz w Instytucie Studiów nad Bezpieczeństwem Narodowym w Tel Awiwie i były szef palestyńskiego biura w izraelskim Ministerstwie Spraw Strategicznych, powiedział, że Autonomia Palestyńska stała się prawie nieistotna i pod każdym względem przestała istnieć w północnej Samarii.

“Teraz widzimy organizacje terrorystyczne, które nie są ugruntowane – nie Hamas czy PIJ – ale raczej zlokalizowane grupy, takie jak Lions’ Den. Nie są one powiązane z uznanymi organizacjami terrorystycznymi, ale nadal są przez nie wspierane poprzez broń, fundusze i wsparcie polityczne. W ich szeregach panuje poczucie solidarności” – powiedział Kobi Michael

Następnie stwierdził, że wie o około 20 lokalnych organizacjach terrorystycznych działających w okolicy, z wysoką motywacją do atakowania Izraelczyków i IDF.

“Fakt, że IDF nie jest w stanie obniżyć poziomu terroru, że żydowscy cywile w Judei i Samarii są w niebezpieczeństwie i zagrożeni, że grupy nadal próbują atakować Izrael z Judei i Samarii i mogą wciągnąć tę wielką armię, IDF – to dla nich duże osiągnięcie” – powiedział Michael.

“Incydenty przenoszą się również na inne obszary – Jerycho, Hebron, Ramallah i okolice Jerozolimy. Znajdujemy się w rzeczywistości intifady, której zaprzeczamy. Nie sądzę, by mogło tak być dalej” – powiedział.

Pułkownik IDF (rez.) Moshe Elad, jeden z założycieli koordynacji bezpieczeństwa między Izraelem a USA i wykładowca w Western Galilee College w północnym Izraelu, powiedział: “Rozwiązaniem będzie operacja przeciwko organizacjom terrorystycznym, ale to wymaga wywiadu i jest to coś, na co trzeba poczekać. W międzyczasie leczenie będzie precyzyjne i ukierunkowane na [konkretne] komórki i terrorystów”.

Według Elada, wbrew oczekiwaniom opinii publicznej, nie ma sensu rozpoczynać drugiej “Operacji Obronna Tarcza”, odnosząc się do zakrojonej na szeroką skalę ofensywy IDF w 2002 r. w Judei i Samarii, mającej na celu stłumienie fali śmiertelnych zamachów samobójczych i strzelanin.

“To dlatego, że ‘Tarcza Obronna’ dała IDF możliwość dotarcia do grup terrorystycznych – ścieżek, które do tej pory były zablokowane z powodu nieudanych porozumień z Oslo” – powiedział. “Dziś nie ma takiego problemu, a zatem nie ma potrzeby drugiej ‘Tarczy Obronnej'”.

Michael argumentował, że czerwiec 2022 r. byłby bardziej optymalnym terminem dla większej operacji w Samarii.

“Powinna ona zostać rozpoczęta wtedy, ale prawdopodobnie będzie musiała zostać przeprowadzona teraz, przy większych kosztach, większym wysiłku i większych problemach z międzynarodową legitymacją” – powiedział.

“Będzie to musiała być znacząca operacja, której celem będzie infrastruktura terrorystyczna w północnej Samarii. Może to mieć duży wpływ, co z kolei może wzmocnić rządy PP, umożliwiając jej wypełnienie próżni”.

Elad podzielił ocenę, że kolejna operacja wojskowa będzie trudniejsza i wywoła globalną burzę kontrowersji, która będzie obejmować międzynarodową presję na szybkie zakończenie. Izrael może nie mieć wystarczająco dużo czasu, by poradzić sobie z zagrożeniem.

Yaakov Lappin jest izraelskim korespondentem ds. wojskowych i analitykiem. Jest wewnętrznym analitykiem w Instytucie Miryam, pracownikiem naukowym w Centrum Badań i Edukacji Alma oraz pracownikiem naukowym w Centrum Studiów Strategicznych Begin-Sadat na Uniwersytecie Bar-Ilan. Jest częstym gościnnym komentatorem w międzynarodowych sieciach telewizyjnych, w tym w Sky News i I-24. Yaakov jest autorem książki Virtual Caliphate – Demaskowanie państwa islamistycznego w Internecie. Śledź Yaakova Lappina na jego stronie patrona: https://www.patreon.com/yaakovlappin

Trwający terror w Samarii prawdopodobnie doprowadzi do akcji militarnej

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

 1. Już prawdopodobnie do końca życia nie będę w stanie zrozumieć biblistów.
  Nie ma różnicy czy jest to osoba wykształcona z szerokim wachlarzem
  wysokich stanowisk tak jak pan Yaakov
  Lappin, czy też członek Knesset pan Amsalem, który swoim dziwnym zachowaniem a szczególnie swoimi
  wypowiedziami, udowadnia że nie
  skończył nawet szkołę podstawową.
  W podobny sposób widzę również autora
  wpisu o terrorze w „Samarii”.
  Czy pan Yaakov Lappiin naprawdę myslal
  ze nikt nie zwróci uwagę na absurd,
  pisząc 7. 6. 2023 o terrorze w Samari
  przedstawia fakty z roku 2022?.
  Czyby terror w obecnym roku zaprzestał?.
  A zapomniałem, Nataniahu jednym rozporządzeniem całkowicie zlikwidował
  terror. Dał tylko wolną rękę prowokatorom
  należących do koalicji, partii Ben- Gwira,
  Smotricza, Levina i Rotmana.
  A ich cały świat popiera, Bibi przecież tak
  powiedział.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.